Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Soccernet Website na Bendera ya Tanzania

Discussion in 'Sports' started by Tiba, Jun 6, 2010.

  1. Tiba

    Tiba JF-Expert Member

    #1
    Jun 6, 2010
    Joined: Jul 15, 2008
    Messages: 4,502
    Likes Received: 52
    Trophy Points: 145
    Hivi hawa jamaa wa soccernet hawana, hawaijui au wameamu makusudi kuweka mpira sehemu ambayo walipashwa waweke bendera ya taifa la Tanzania na badala yake wakaweka mpira? Wadau ili mnalionaje!!!!!

    [​IMG]Tanzania v Brazil[​IMG]

    PreviewMatch


    Lucio calls for friendly focus

    Updated: June 6, 2010

    Brazil captain Lucio has called for "World Cup spirit'' in Monday's friendly against Tanzania in Dar es Salaam.

    Lucio urged his side to respect their opponents and make the most of their final warm-up match before the finals get under way on Friday.

    "We have to go onto the field with huge determination and World Cup spirit,'' the Inter Milan defender said.

    "It is not a competitive game, but our enthusiasm and will should be the same as in the World Cup."
    With several big-name players of other countries dropping out of the finals because of injury recently, Lucio urged his Selecao team-mates to exercise caution in training.

    "Injuries can happen any time, but we have to be careful and pay attention in training to avoid risky plays," Lucio said.

    "When you are on the field to train or playing with fear of getting injured, it finally happens. I beg God to bless and protect us.''

    Brazil play their first match in the World Cup against North Korea on June 15.


    Jump To Scores -- International Friendly Monday, June 7, 2010

    Tanzania 0 Brazil 0 14:00 BST



    [​IMG]
     
  2. Junius

    Junius JF-Expert Member

    #2
    Jun 6, 2010
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    Mkuu kwani hukubali kuwa Tanzania haijuulikani sana kwenye ulimwengu wa soka?
     
  3. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #3
    Jun 6, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    He he u guyz r funny..

    Hivi mnataka mpaka malaika washuke ndio wawaambie kwamba 'we don't care that u exists..?' lol
     
  4. Companero

    Companero Platinum Member

    #4
    Jun 6, 2010
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,392
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    du!
     
  5. Tiba

    Tiba JF-Expert Member

    #5
    Jun 6, 2010
    Joined: Jul 15, 2008
    Messages: 4,502
    Likes Received: 52
    Trophy Points: 145
    Mkuu,

    Nakubaliana na wewe kwamba hatujulikani sana kwenye ulimwengu wa soka lakini Tanzania kama nchi hawa jamaa walipashwa watafute bendera ya nchi yetu na kuiweka pale sio kuweka Mpira. Sisi bendera yetu sio mpira at!!!!

    Tiba
     
  6. O

    Ogah JF-Expert Member

    #6
    Jun 6, 2010
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 6,189
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    hivi hiyo mechi vipi................imechezwa au?
     
  7. U

    Ubungoubungo JF-Expert Member

    #7
    Jun 6, 2010
    Joined: Jul 28, 2008
    Messages: 2,508
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    rwanda tu wametushut up, na ndo tutaondoka kabisa kwenye ramani..
     
  8. B

    Babuyao JF-Expert Member

    #8
    Jun 6, 2010
    Joined: Jun 6, 2009
    Messages: 1,729
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Hiyo ni dharau ya hali ya juu ya kabisa. Wanaonesha ni kwa kiasi gani hawako-interested na sisi.
     
  9. Tiba

    Tiba JF-Expert Member

    #9
    Jun 6, 2010
    Joined: Jul 15, 2008
    Messages: 4,502
    Likes Received: 52
    Trophy Points: 145
    Mkuu Ogah,

    Mechi ni kesho Jumatatu saa 12 jioni kwa saa za Tanzania.

    Tiba
     
Loading...