Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Power Goes Off As JK Leads Fundraising

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Saas, Oct 20, 2011.

  1. S

    Saas JF-Expert Member

    #1
    Oct 20, 2011
    Joined: Aug 21, 2011
    Messages: 269
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    There was a moment of murmuring, disbelief and embarrassment in an otherwise beautiful event after power, perhaps not unexpectedly, went off midway through presidential fundraising dinner on Tuesday. No sooner had President JK led an auctioning of a Mwalimu Julius Nyerere and wooed companies, organisations and individuals to contribute for the development of the University of Dar es Salaam, then darkness filled the packed Mlimani City Hall.

    Chants of Ngeleja! Ngeleja! (referring to the minister of Energy and Minerals) were heard from the back of the hall, suggesting that they were adding to the growing calls for the resignation or sacking of the minister for failing to address power shortage in the country.

    Kazi Kweli Kweli!!!!!!!
     
  2. TANMO

    TANMO JF-Expert Member

    #2
    Oct 20, 2011
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 8,767
    Likes Received: 70
    Trophy Points: 145
    Hahahaa, analo.........
     
  3. Mwanajamii

    Mwanajamii JF-Expert Member

    #3
    Oct 20, 2011
    Joined: Mar 5, 2008
    Messages: 7,082
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    kwa hiyo unataka kusema fundrising haikuwa na maana?
     
  4. m

    mama kubwa JF-Expert Member

    #4
    Oct 20, 2011
    Joined: Nov 3, 2010
    Messages: 1,280
    Likes Received: 492
    Trophy Points: 180
    Wala hastahili pole umemzimikia mara moja tu sie ambao ni kila siku? kweli analo.
     
  5. Mwanajamii

    Mwanajamii JF-Expert Member

    #5
    Oct 20, 2011
    Joined: Mar 5, 2008
    Messages: 7,082
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    makazi na mahali pa kusomea kwa ajili ya wanafunzi wa chuo kikuu sehemu ya mlimani ni jambo muhimu sana. wanaoweza kunielewa vizuri kuhusu hoja yangu ni wale ambao wamesoma mlimani na kujua hali halisi.
     
  6. Mwanajamii

    Mwanajamii JF-Expert Member

    #6
    Oct 20, 2011
    Joined: Mar 5, 2008
    Messages: 7,082
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    kama umeme uliweza kumzimikia Rais inaonyesha jinsi tatizo hili lilivyo la wote na pia inaonyesha kwamba hata Rais unaweza kumkatikia wakati wowote hivyo halimhusu ngereja peke yake ni janga leti sote tujadili namna bora ya kuondokana nalo ....nini kifanyeke ambacho bado serikali haijafanya
     
  7. n

    ngwendu JF-Expert Member

    #7
    Oct 20, 2011
    Joined: Jun 7, 2010
    Messages: 1,968
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    So sad, so good.
     
  8. Chapakazi

    Chapakazi JF-Expert Member

    #8
    Oct 20, 2011
    Joined: Apr 19, 2009
    Messages: 2,881
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Habari yenyewe hii hapa:
    source: http://www.mwananchi.co.tz/biashara/-/16676-jk-aonja-shubiri-ya-umeme
     
Loading...