Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mvua kubwa yanyesha Krismasi

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mzee Mwanakijiji, Dec 25, 2009.

  1. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #1
    Dec 25, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,396
    Likes Received: 2,464
    Trophy Points: 280
    Mvua kubwa imenyesha sehemu mbalimbali nchini siku ya Krismasi na kusababisha hofu ya mafuriko na hata maafa. Habari mbalimbali kuanzia Mwanza, Dar-es-Saalam, Songea na mikoa mingine zinahabarisha kuwa mvua hiyo imesababisha kufurika kwa mto Ruvuma na upo uwezekano wa kutokea kwa maafa na hasa kuharibu mazao mbalimbali. Tunaendelea kuwaletea taarifa kwa kadiri tunavyozipata...

    Kwa mujibu wa taarifa mbalimbali mtandao wa mawingu ulioleta mvua hii ndio huo huo ambao umenyesha mvua kubwa huko Kenya vile vile. Stay tuned..
     
  2. O

    Ogah JF-Expert Member

    #2
    Dec 25, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 6,189
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Ni kweli Mvua ni kubwa sana sana
     
  3. U

    Ujengelele JF-Expert Member

    #3
    Dec 26, 2009
    Joined: Jan 14, 2008
    Messages: 1,256
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mungu atusaidie kusiwe na maafa ya kutisha, labda hii ndiyo global warming inayosababisha mvua za kupita kiasi sehemu mbali mbali duniani ambazo huleta maafa ya kutisha.
     
  4. Shaycas

    Shaycas JF-Expert Member

    #4
    Dec 26, 2009
    Joined: Feb 13, 2009
    Messages: 866
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 35
    Tahadhari ya mvua za elnino zimefanyika kwa kiasi gani?
     
  5. Mlango wa gunia

    Mlango wa gunia Senior Member

    #5
    Dec 26, 2009
    Joined: May 3, 2009
    Messages: 124
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Toba wee, na miundo mbinu yetu ya maji taka iliyojengwa kwa commission za 90% halafu ilishaziba tangu enzi za mwalimu kaazi kweli kweli.
     
  6. U

    Ujengelele JF-Expert Member

    #6
    Dec 26, 2009
    Joined: Jan 14, 2008
    Messages: 1,256
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Miaka nenda miaka rudi tatizo hili halina ufumbuzi kutokana na fikra finyu za wale wanaojiita viongozi. Dar sasa hivi maghorofa yanaingezeka kila kona lakini drainage system bado ni ya zamani mno ambayo haiendani na hali halisi ya maghorofa yanayoota kama uyoga. Sehemu nyingi za Dar zitakuwa hazipitiki labda uwe na mtumbwi.
     
  7. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #7
    Dec 26, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Nasikia hata kwa majirani zetu Kenya Mvua imeharibu sana.
     
  8. Wacha1

    Wacha1 JF-Expert Member

    #8
    Dec 26, 2009
    Joined: Dec 21, 2009
    Messages: 11,955
    Likes Received: 507
    Trophy Points: 280

    Wanamsubiri ankal kutoka uarabuni aje awajengee sewerage system. Bila hivyo pit latrine ni kama kawa.
     
  9. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #9
    Dec 26, 2009
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    Mvua kubwa imenyesha Lushoto pia, kwa Dar imenyesha zaidi north na upande wa kusini na maeneo ya kigamboni ni kukavu kabisa

    Tunaombea mabaya yatuepuke maana hatuna hata uwezo wa kupambana na maafa... hadi leo wa kigamboni wanasubiri neema ya bwana
     
  10. Selous

    Selous JF-Expert Member

    #10
    Dec 26, 2009
    Joined: Jan 13, 2008
    Messages: 1,305
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Kimsingi sijui Mabwana/Bibi Afya wanafanya nini. Littering is an issue for existing drainage lines.

    Hakuna hata mtu anastukia hili au kulisemea mpaka tupate mkopo JICA?
     
  11. Yegomasika

    Yegomasika JF-Expert Member

    #11
    Dec 26, 2009
    Joined: Mar 21, 2009
    Messages: 3,274
    Likes Received: 595
    Trophy Points: 280
    Poleni na mvua huko nyumbani, huku kwingine snow limeshuka la kuua mtu, zito kama tope!.
     
  12. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #12
    Dec 26, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,396
    Likes Received: 2,464
    Trophy Points: 280
    Kimsingi X'mass hii watu wameilia majumbani zaidi.. labda leo hali ya hewa ikiwa nzuri ndio watu watatoka..
     
  13. M

    Masatu JF-Expert Member

    #13
    Dec 26, 2009
    Joined: Jan 29, 2007
    Messages: 3,287
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Kumbe enzi za Mwalimu commission ilikuwa 90%!
     
  14. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #14
    Dec 26, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,396
    Likes Received: 2,464
    Trophy Points: 280
    duh.. ndio mtindo gani wa kupotea hivyo? Heri ya Noeli!..
     
  15. Mshirazi

    Mshirazi JF-Expert Member

    #15
    Dec 26, 2009
    Joined: Dec 8, 2009
    Messages: 444
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 0
    Mkuu wakati mwengine inapendeza zaidi kula skukuu nyumbani ,, inapunguza sana matukio ya uhalifu na hata ajali.
    Mungu ajaalie mvua ya neema na sio ya gharika
     
  16. Josh Michael

    Josh Michael JF-Expert Member

    #16
    Dec 26, 2009
    Joined: Jun 12, 2009
    Messages: 2,525
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Ni balaa sana kuona na hata miundombinu yetu katika vyuo vyetu ni balaa tu .. yaani tazama dar jinsi ilivyokuwa kero kama vile rufiji
     
  17. B

    Bontowar JF-Expert Member

    #17
    Dec 26, 2009
    Joined: Feb 21, 2009
    Messages: 520
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 35
    mmmmmm
     
  18. Wacha1

    Wacha1 JF-Expert Member

    #18
    Dec 27, 2009
    Joined: Dec 21, 2009
    Messages: 11,955
    Likes Received: 507
    Trophy Points: 280
    [​IMG]


    Mambo ya bongo hayo
     
  19. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #19
    Dec 29, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,396
    Likes Received: 2,464
    Trophy Points: 280
    29th December 2009


    [​IMG]
    Email



    [​IMG]
    Print



    [​IMG]
    Comments




    [​IMG] L23 houses swept away as Ngerengere river banks burst



    [​IMG]
    A car submerge at River Mkondoa at Kilosa District in Morogoro region.



    At least 23 houses have been swept by flash floods leaving more than 700 people homeless in Morogoro District after a swollen River Ngerengere burst its banks causing torrents of water to gush into people's settlements.
    Presenting a report to the Morogoro District Commissioner, Saidi Mwambungu Head of the Ngerengere camp of the Tanzania People's Defence Forces Lieutenant Col. Anthony Msindai said TPDF managed to rescue a number of people's lives and properties and no death was reported following the disaster.
    According to Lt Col Msindai, people who were affected on December 27, this year were from Visaraka, Fatemi and Kidugalo villages in Ngerengere division, and that TPDF officials had succeeded to rescue all the affected families.
    For his part, DC Mwambungu commended TPDF soldiers for their efforts to rescue the victims in the area affected by the floods.
    Reports from Kilosa District in Morogoro region say that River Mkondo continued to swell thus posing a threat to people's lives. According to the District Council Executive Director, Ephraim Kalimalwendo victims of the floods have been kept in schools and offices of ward executive officers.
    He said district authorities were evaluating the extent of the damage in the area.
    Kalimalwendo said the level of River Mkondo had risen due to heavy rains in catchment areas in Dodoma Region, adding that the situation was likely to get worse and rains were continuing.
    He said that roads and other infrastructures were likely to suffer major damage as a result of the floods.
    Meanwhile, two people died in Dodoma after flash floods swept four houses.
    Dodoma Regional Police Commander, Zelothe Stephen, confirmed the incident, saying one incident occurred at Mlebe village in Chamwino district.
    He said one of the deceased was identified as Matonya Chidelenje(60) and one man in Kongwa district who wasn't identified.
    The RPC said that the two people died after being swept by the floods.
    Further reports say eight houses along Bwawani Street, Kizota ward in Dodoma municipality have been swept by flood due to the ongoing heavy rains in the country's designated capital.
    Kizota Ward Councillor, Bakari Juma said more than 30 houses have been swept by floods in his ward.
    He said that the floods were caused by blocked sewerage system in the area.
    Other areas affected with floods in the municipality include Swaswa, Nkuhungu, Mailimbili and Chamwino.
    Commenting on the ongoing rains, the Tanzania Meteorological Agency (TMA) acting director general, Philbert Tibaijuka said that torrential rains that pounded Dodoma and Morogoro regions during Christmas were caused by a convergence of two air masses to the east of Lake Victoria, North-eastern highlands that occurred.
    He called upon people to take necessary precautions as the torrential rains will continue for the next few days across the country.
    He however said that TMA would continue working on the country's weather trend and give alerts as soon as possible for people to take essential safety measures.
    Tibaijuka further said that other parts that were hit by the air masses were central areas, South-western highlands including southern parts of Morogoro region (Mahenge) towards southern region.
    He said that between December 24 and 28, 2009, there was enhanced rainfall over most parts of the country particularly Lake zone, North-eastern highlands, Central, South-western highlands, and southern parts of the country.
    "This convergence persisted over the same areas on December 26 but more confined to the north-eastern highlands, eastern half of Dodoma (including Morogoro) to south-western highlands and southern region," explained Tibaijuka
    He added that the convergence moved to the southern coast by the morning of December 27 and diminished later in the evening. Generally, there was a ridge over the western part of the country which allowed pumping of moist unstable air mass from Congo basin to south-western highlands, central and south parts of the country.
    Tibaijuka also cleared fears of Tsunami that has started hitting some parts of the country saying TMA was linked with an Indian ocean system that would alert Tanzania whenever a Tsunami was likely to occur.
    It was earlier reported that heavy rains pounded Dodoma and Morogoro regions during Christmas festive leaving thousands of people homeless.
    The rains began on the eve of Christmas Day, and continued well into Boxing Day, bringing misery to hundreds of families in Kongwa and Kilosa districts in Dodoma and Morogoro regions, respectively.
    Thousands of people were forced to seek shelter elsewhere after their house were either swept away or flooded after a downpour lasting several hours.

    The story was compiled by Angel Navuri in Dar, Correspondents Idda Mushi in Morogoro and Augusta Njoji in Dodoma.
     
  20. Mbu

    Mbu JF-Expert Member

    #20
    Dec 29, 2009
    Joined: Jan 11, 2007
    Messages: 12,703
    Likes Received: 92
    Trophy Points: 145
    ...halafu hii ya waswahili panapotokea majanga ya moto au mafuriko kukimbilia kuokoa godoro kwanza, maana yake nini?

    ...mnh, 'shangingi' VX la mheshimiwa mkuu wa mkoa wa Morogoro linajipima kifua mtoni?, sawa lakini, sio wale waheshimiwa wengine wanayozunguka nayo mijini tu mpaka kipindi cha uchaguzi...
     
Loading...