Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mugabe akimbia nchi!!

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mtu wa Pwani, Apr 1, 2008.

  1. Mtu wa Pwani

    Mtu wa Pwani JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Dec 26, 2006
    Messages: 4,083
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    habari zilizonifikia si muda mrefu rais wa zimbabwe MUgabe amekimbia nchi baada ya wananchi wa nchi hiyo kuingia barabarani na kuivamia ikulu.

    hadi sasa nchi aliokimbilia haijajulikana
  2. Dua

    Dua JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Nov 14, 2006
    Messages: 2,483
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 135
    Hiyo bado ni nyepesi nyepesi tu hakuna kitu kama hicho kwa sasa. Pengine udaku tu.
  3. Mushobozi

    Mushobozi JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Aug 20, 2007
    Messages: 534
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    jamani msituletee mambo ya siku ya wajinga duniani katika mambo abayo ni senstive.
  4. Chakaza

    Chakaza JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Mar 10, 2007
    Messages: 17,929
    Likes Received: 7,850
    Trophy Points: 280
    Alionekana akielekea Butiama nadhani na yeye kuomba Dua kama wale waliotoka huku jana.
  5. FairPlayer

    FairPlayer JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Feb 27, 2006
    Messages: 4,167
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    Mbona ana siku ya pili hapa Ontario?
  6. Majita

    Majita JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Jan 13, 2008
    Messages: 579
    Likes Received: 31
    Trophy Points: 45
    Mbona saa nne TZ ishavuka muda sana au uko USA ambako ni saa kumi alfajiri sasa
  7. Richard

    Richard JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Oct 23, 2006
    Messages: 6,544
    Likes Received: 2,047
    Trophy Points: 280
    Mzee Jongwe amejifungia nyumbani jana kutwa na leo pia.

    Akiwa nyumbani kwake yupo katika simu akiwasiliana na jamaa wa tume ya uchaguzi kuhakikisha kura zinaongezewa kwa ZANU-PF na baadae atamwambia mweyekiti wa tume hio kutangaza matokea hao kwamba Robert Mugabe ndio raisi na kila mtu anendele na shughuli zake.

    Mugabe amejifunza kutoka Kenya na amewahi kwa kuwasambaza askari polisi nchi nzima. Kwa hio hakuna mtu wa kuanza kufanza fujo kama pangekuwepo na vacuum hadi leo.

    Hii yote sote tunajua kwamba ndio siasa za Afrika.

    Mnakumbuka wimbo aloimba Hassan Rehani Bichuka na DDC Mlimani Park, usemao- "Sura ya Zimbabwe inajionesha, siasa za Mugabe zinazidi kung'araa.."

    Afrika kiboko!
  8. DMussa

    DMussa JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Sep 24, 2007
    Messages: 1,257
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    OK muda ushapita swali ni je!!! hii thread itabakia hapa mpaka lini??
    Mods could you please move this to Closed topics folder!
  9. Ibambasi

    Ibambasi JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Jul 25, 2007
    Messages: 2,878
    Likes Received: 482
    Trophy Points: 180
    Ni kweli,hasa ukichukulia leo ni 01 April,ila hebu cjekini hapa hii latest development.

    Morgan Tsvangirai projected to win in Zimbabwe election

    By Sebastien Berger and Byron Dziva in Harare and David Blair
    Last Updated: 7:11am BST 01/04/2008

    Zimbabwe's opposition leader Morgan Tsvangirai has won the first round of the country's presidential polls, according to the first reliable projection by independent monitors.
    • David Blair: How to save Zimbabwe

    Telegraph TV: Zimbabwe's future hangs in the balance

    Using results from 435 polling stations, the Zimbabwe Election Support Network said the leader of the Movement for Democratic Change [MDC] was expected to win 49.4 per cent of the vote, beating president Robert Mugabe, who had taken 41.8 per cent.

    An outright first round win would require 51 per cent.

    Noel Kututwa, the chairman of the network, said it was too early to say whether there would be a second round as there was a 2.4 per cent margin of error in his calculations.

    "This effectively means that at the top end it is possible for Morgan Tsvangirai to get 51.8 per cent. I will leave any interpretation to you on that," he said.
    Zimbabwe's official Electoral Commission was under intense pressure last night after fuelling public suspicion about rigging by failing to release the crucial result of the presidential race.
    It instead announced a series of partial results for the separate parliamentary poll, which by last night showed Mr Mugabe's Zanu-PF party leading with 53 seats and Mr Tsvangirai's MDC with 51 seats out of 210.
    No hard conclusions could be drawn from the trickle of official announcements, save that the Electoral Commission was clearly working to a plan.
    Opposition activists alleged that the commission's slow declaration of results was intended to create the impression of a close-run race, before Zanu-PF would move ahead as later results were announced.
    Tendai Biti, the secretary general of the MDC, said the country "stands on a precipice". He said the failure to announce all results "only goes to raise tension among the people that is fertilising an atmosphere of suspicion".
    Speculation about Mr Mugabe, who has not been seen in public since polling day on Saturday, was rife in Harare, the capital.
    Intelligence sources suggested that the 84-year-old leader had accepted he cannot be declared the outright victor of the presidential election amid such a groundswell of support for the opposition.
    Members of his inner circle were said to have confronted him at his residence on Sunday night to suggest that rigging the election to the extent needed was no longer feasible given the inroads Mr Tsvangirai had made in Zimbabwe's rural heartlands.
    Mr Mugabe and Mr Tsvangirai could now be officially announced as first and second respectively, but with neither taking the 51 per cent needed to win the presidency in the first round.
    A second ballot would have to take place within 21 days of Saturday's vote. There is a third candidate, the independent Simba Makoni.
    In a cafe in central Harare yesterday, a businessman listened to the results on his mobile phone, relaying them to rapt customers.
    Beside him, a colleague greeted every opposition victory by grinning broadly and waving her hand in the open-palmed salute of the MDC. Some of the listeners suspected that the neck-and-neck tally was an attempt by the Electoral Commission to give the appearance of a tight contest.

    Robert Mugabe: the 84-year old president has
    not been seen in public since election day
    The businessman, though, insisted over and over again that, despite past evidence, "they cannot" rig the election.
    "We already know the result," he said. "It is on the internet in America and South Africa. Tsvangirai got 58 per cent, Mugabe 30-something, and Simba Makoni five per cent."
    He added that Mr Mugabe "already knows. He was very quiet when he voted on Saturday. This means something. This time they are ready to accept defeat."
    But others were pessimistic. A money-changer declared: "They are already rigging."
    Outwardly, Harare appeared normal. No troops or riot police patrolled streets. Instead of gathering around radios, the vast majority went about the daily business of survival. The largest groups were in long queues outside banks, as people tried to obtain a few near-worthless banknotes.
    "We don't know what is happening," said one man. "The people were celebrating yesterday but today they are not celebrating anything, because they think they have been robbed.
    "I just voted and I'm expecting something. I wouldn't want that to be stolen from me."
    Mr Kututwa described the mood as "apprehension mixed with excitement".
    "A number of Zimbabweans believe the opposition has won, but the results coming in dribs and drabs gives the impression that the vote could be tampered with," he said.
    Mr Kututwa highlighted one constituency, Uzumba, where Zanu-PF won with a turnout of 54 per cent - far higher than the 40 or so per cent seen elsewhere and probably caused by padding the voters' roll.
    "This is where we have had the highest turnout," he said. "It's a remote constituency up near the Mozambique border and no one really knows what goes on up there.
    "The difference is outrageous, it's something like 11,000 votes. That clearly creates problems."
    If Mr Mugabe is eventually declared the winner, years of anger and frustration could erupt.
    "There will be revolt," said the money-changer. "We will go on the streets. We are ready for the riot."
    But the regime has a proven ability to crush protests.
    One passionate MDC supporter said if Mr Tsvangirai were defeated he would simply "give up" and there would be no taking to the streets.
    "We will be shot. It will be total failure," he said.

    Source: http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2008/04/01/wzim101.xml
  10. Bubu Msemaovyo

    Bubu Msemaovyo JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: May 9, 2007
    Messages: 3,436
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Mtu wa Pwani saa 4:28 am (10:28am)muda wa tarehe 1/4/2008 ulishapita mbona ama hujui taratibu ya FOOLS' DAY?????
  11. Mama Mdogo

    Mama Mdogo JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Nov 21, 2007
    Messages: 2,679
    Likes Received: 141
    Trophy Points: 160
    APRIL FOOLS DAY (01/04): “MTU WA PWANI” Don’t fool us, we are adults !!!!!
  12. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,554
    Likes Received: 120
    Trophy Points: 160
    kheeeee heeeee kheeeee..... EeeHh..!!
  13. Mtu wa Pwani

    Mtu wa Pwani JF-Expert Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Dec 26, 2006
    Messages: 4,083
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    huku nilipo ilikuwa haijafika saa hiyo.

    lkn dalili zinaonyesha kunsa ukweli...
  14. A

    Afanalek New Member

    Apr 1, 2008
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 1
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    thats is for folishes like you.... yaan unakubali uongo kama huu then unuleta hapa jf... i think leo umechoka my friend...pole kwa kuingia mkenge
  15. I

    IsayaMwita JF-Expert Member

    Apr 20, 2008
    Joined: Mar 9, 2008
    Messages: 1,119
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Unamjua mgabe?
  16. Mdau

    Mdau JF-Expert Member

    Apr 20, 2008
    Joined: Mar 29, 2008
    Messages: 1,596
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    acha utoto...