Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

mna ushauri gani juu ya msg kama hizi!!!!!

Discussion in 'Jamii Photos' started by Rebel volcano, Oct 3, 2012.

  1. R

    Rebel volcano JF-Expert Member

    #1
    Oct 3, 2012
    Joined: Jun 1, 2012
    Messages: 404
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    isomeni kwa makini hiyo msg,kuna rafiki kila mwezi huletewa barua kama hizo kutoka nchi 4 tofauti,je maneno yaliyopo ndani ya hiyo msg ni sahihi??!!na mnamshauri nini??!!
     

    Attached Files:

  2. LexAid

    LexAid JF-Expert Member

    #2
    Oct 3, 2012
    Joined: Jul 5, 2011
    Messages: 1,950
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 135
    Ikuze isomeke kwanza.
     
  3. Mwana Mtoka Pabaya

    Mwana Mtoka Pabaya JF-Expert Member

    #3
    Oct 3, 2012
    Joined: Apr 22, 2012
    Messages: 7,265
    Likes Received: 2,191
    Trophy Points: 280
    Haya mambo ya wanaijeria kwani yameanza leo. Ila kwa ujinga wa mtu anayependa mkato, hapo lazima akurupuke apigwe nao
     
  4. K

    Kifarutz JF-Expert Member

    #4
    Oct 3, 2012
    Joined: Aug 7, 2012
    Messages: 1,681
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Kwa akili yako ndogo nani atampa deal kubwa kiasi hicho mtu asiyemjua?
     
  5. Dotworld

    Dotworld JF-Expert Member

    #5
    Oct 3, 2012
    Joined: Aug 10, 2011
    Messages: 3,900
    Likes Received: 65
    Trophy Points: 145
    LexAid

    [​IMG]
     
  6. zaratustra

    zaratustra JF-Expert Member

    #6
    Oct 3, 2012
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 788
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    Hizi ni barua ambazo mara nyingi huwa zinaandikwa na West Africans (mostly Nigerians)! Nimekuwa nikizipata kwenye mfumo wa e-mails! Huwa wanatumia matatizo yanayowapata viongozi wakubwa wa nchi mbali mbali (hasa wanapokuwa wametolewa madarakani kwa kupinduliwa au wanapofariki).
    Nakumbuka alipokufa baba yetu wa Taifa nilipata e-mail kama hiyo, akijitambulisha kama Kambarage na ni mtoto wa marehemu baba wa Taifa! Nilichokifanya ni nilimjibu kwa kiswahili (kwa sababu nilikuwa nimeshamgundua), matokeo yake sijajibiwa hadi hii leo tunapokaribia kumbukumbu ya miaka 13! Ni dhahiri hakuelewa kile kiswahili, yaani mtoto wa Nyerere Kambarage asijue kiswahili!
    Nashangaa kama hadi leo bado wanatumia mbinu hizo hizo za mwaka 47, wasijue hivi sasa Dunia ni kijiji kidogo sana!
    Kuhusu ushauri; mwambie rafikiyo awapuuzie na asiwe na tamaa ya hiyo mihela!
     
  7. YETOOO

    YETOOO Member

    #7
    Oct 3, 2012
    Joined: Nov 25, 2011
    Messages: 83
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kwa hiyo mtoa mada hiyo barua umetumiwa wewe ndio ukapoteza muda wako kufuta hayo majina as if ni ya kweli???hao ni matapeli wa kinaijaa hakukuwa na sababu ya kufuta chochote hapo.Hakuna hela ya bure katika ulimwengu huu
     
  8. Mwanahisa

    Mwanahisa JF-Expert Member

    #8
    Oct 3, 2012
    Joined: Jun 29, 2012
    Messages: 1,396
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    yani huyu mbwiga anamtaja mpaka Mungu huku,
    ni vigumu kuwatumikia mafahali wawili,.....
     
  9. b

    bdo JF-Expert Member

    #9
    Oct 3, 2012
    Joined: Nov 20, 2006
    Messages: 5,135
    Likes Received: 1,089
    Trophy Points: 280
    hahah, tena wakati mwingine inaweza fika na ujumbe kuwa umeshinda bahati nasibu fulani
     
  10. M

    Malyenge JF-Expert Member

    #10
    Oct 3, 2012
    Joined: Jan 16, 2012
    Messages: 2,043
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145
    [FONT=courier new,courier]Tena sikuhizi wanatumia mbinu hii: Hebu soma meseji hii.
    [/FONT]
    [TABLE]
    <tbody>[TR="bgcolor: #F1F5AC"]
    [TD][FONT=times new roman,times][FONT=courier new,courier]
    [/FONT][/FONT]
    [/TD]
    [/TR]
    </tbody>[/TABLE]
    [FONT=times new roman,times][FONT=courier new,courier]Na ukishaclick unakuta meseji hii:
    nti-Terrorist and Monetary Crimes Division
    Fbi Headquarters In Washington, D.C.
    Federal Bureau Of Investigation
    J. Edgar Hoover Building
    935 Pennsylvania Avenue, NW Washington, D.C. 20535-0001 Website: FBI &mdash; Homepage


    Attention, this is the final warning you are going to receive from me do you get me?

    I hope youre understand how many times this message has been sent to you?.

    We have warned you so many times and you have decided to ignore our e-mails or because you believe we have not been instructed to get you arrested, and today if you
    fail to respond back to us with the payment then, we would first send a letter to the mayor of the city where you reside and direct them to close your bank account
    until you have been jailed and all your properties will be confiscated by the fbi. We would also send a letter to the company/agency that you are working for so that
    they could get you fired until we are through with our investigations because a suspect is not suppose to be working for the government or any private organization.

    Your id which we have in our database been sent to all the crimes agencies in America for them to inset you in their website as an internet fraudsters and to warn
    people from having any deals with you. This would have been solved all this while if you had gotten the certificate signed, endorsed and stamped as you where
    instructed in the e-mail below.this is the federal bureau of investigation (fbi) am writing in response to the e-mail you sent to us and am using this medium to
    inform you that there is no more time left to waste because you have been given from the 3rd of January. As stated earlier to have the document endorsed, signed and stamped without failure and you must adhere to this directives to avoid you blaming yourself at last when we must have arrested and jailed you for life and all your
    properties confiscated.

    You failed to comply with our directives and that was the reason why we didn't hear from you on the 3rd as our director has already been notified about you get the
    process completed yesterday and right now the warrant of arrest has been signed against you and it will be carried out in the next 48hours as strictly signed by the
    fbi director. We have investigated and found out that you didn't have any idea when the fraudulent deal was committed with your information's/identity and right now if

    you id is placed on our website as a wanted person, i believe you know that it will be a shame to you and your entire family because after then it will be announce in
    all the local channels that you are wanted by the fbi. As a good Christian and a honest man, I decided to see how i could be of help to you because i would not be happy to see you end up in jail and all your properties confiscated all because your information's was used to carry out a fraudulent transactions, i called the efcc and they directed me to a private attorney who could help you get the process done and he stated that he will endorse, sign and stamp the document at the sum of $98.00 usd only and i believe this process is cheaper for you.

    You need to do everything possible within today and tomorrow to get this process done because our director has called to inform me that the warrant of arrest has been
    signed against you and once it has been approved, then the arrest will be carried out, and from our investigations we learnt that you were the person that forwarded
    your identity to one impostor/fraudsters in Nigeria when he had a deal with you about the transfer of some illegal funds into your bank account which is valued at the
    sum of $10.500,000.00 usd.

    I pleaded on your behalf so that this agency could give you till 10/2/2012 so that you could get this process done because i learnt that you were sent several e-mail
    without getting a response from you, please bear it in mind that this is the only way that i can be able to help you at this moment or you would have to face the law
    and its consequences once it has befall on you. You would make the payment through western union money transfer with the below details.

    NAME: OBI JACOB
    ADDRESS: LAGOS NIGERIA
    TEXT QUESTION:FOR
    ANSWER: YOU
    AMOUNT: $98
    Senders name======

    Send the payment details to me which are senders name and address, mtcn number, text question and answer used and the amount sent. Make sure that you didn't hesitate
    making the payment down to the agency by today so that they could have the certificate endorsed, signed and stamped immediately without any further delay. After all
    this process has been carried out, then we would have to proceed to the bank for the transfer of your compensation funds which is valued at the sum of $10.500,000.00
    usd which was suppose to have been transferred to you all this while.

    Note/ all the crimes agencies have been contacted on this regards and we shall trace and arrest you if you disregard this instructions. You are given a grace today to
    make the payment for the document after which your failure to do that will attract a maximum arrest and finally you will be appearing in court for act of terrorism,
    money laundering and drug trafficking charges, so be warned not to try any thing funny because you are been watched.


    THANKS FOR YOUR CO-OPERATION.



    ROBERT MUELLER



    WASHINGTON DC

    Anti-Terrorist and Monetary Crimes Division
    Fbi Headquarters In Washington, D.C.
    Federal Bureau Of Investigation
    J. Edgar Hoover Building
    935 Pennsylvania Avenue, NW Washington, D.C. 20535-0001 Website: FBI &mdash; Homepage


    Tafakari......


    [/FONT][/FONT]
     
  11. tatanyengo

    tatanyengo JF-Expert Member

    #11
    Oct 3, 2012
    Joined: Mar 30, 2011
    Messages: 1,140
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 135
    Amefuta majina kwasababu hapa JF anatumia ID ya Rebel volcano, hakupenda jina lake halisi lijulikane.
     
  12. Gwangambo

    Gwangambo JF-Expert Member

    #12
    Oct 4, 2012
    Joined: Jun 30, 2012
    Messages: 3,665
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Mm nshastuka kitambo!!!!!!!!!!!!!!1
     
  13. mwaxxxx

    mwaxxxx JF-Expert Member

    #13
    Oct 4, 2012
    Joined: Jul 1, 2012
    Messages: 837
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    mimi nilipata e-mail ya dada mmoja alijiita YULIYA GLAVNOVA , ni mrusi alinitumia mpaka picha zake. Yeye alijifanya anataka kuja kussoma huku tz so nimtajie chuo kilichopo karibu na mimi. Kilichonitia shaka ni conclussion ya e-mail yake alijinadi ananipenda sana hivyo anataka kukaa karibu na mimi, nilimpotezea akawa anatuma yeye sikumjibu. Baada kama mwezi hivi rafiki yangu akaanza kupokea the same e-mails, yeye alikuwa anamjibu lakini mwisho wa siku aliombwa amkopeshe $ 350 ili akamilishe safari ya kuja tz, akakata mawasiliano.
     
  14. Rubi

    Rubi JF-Expert Member

    #14
    Oct 4, 2012
    Joined: Oct 5, 2009
    Messages: 1,609
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    hahaha umeliwa halafu mwenyewe umehangaika kufuta majina na kuficha contact ukifikiri umepata kumbe umepatikana. Yaani mimi nilishazizoea hizo na nimeziset ziingie moja kwa moja kwenye spams. ndugu usihangaike hawa hawatofautiani na wale wanosema update your email info then ukijichanganya tu ukaupdate na kuweka pasword imekula kwako.
     
  15. LexAid

    LexAid JF-Expert Member

    #15
    Oct 4, 2012
    Joined: Jul 5, 2011
    Messages: 1,950
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 135
    Hii kwa Bongo hawampati mtu!
     
  16. k

    kasimba123 JF-Expert Member

    #16
    Oct 4, 2012
    Joined: Apr 18, 2010
    Messages: 1,160
    Likes Received: 63
    Trophy Points: 145
    wanijeria noma nakumbuka kifo cha mkenya mmoja china ndani ya dk 30 washaweka detail the baba mzazi wenye net wanaomba mchango waingiziwe kwenye account kwa ajili ya kuafirisha
     
  17. lukenza

    lukenza Senior Member

    #17
    Oct 5, 2012
    Joined: Apr 11, 2010
    Messages: 120
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Hakuna Pesa Rahisi Duniani HIi ni Formula ya Dunia nzima Kama unaendelea kuwasiliana na watu kama hawa nakushauri uache kabisa kuna Kipindi nilwahi kupata E mail kama hizi Jinu langu lilikuwa Fupi Tu ST uPID Kwa maadishi makubwa size 24 fonti
     
  18. HOMOSAPIEN

    HOMOSAPIEN JF-Expert Member

    #18
    Oct 5, 2012
    Joined: Mar 31, 2011
    Messages: 699
    Likes Received: 52
    Trophy Points: 45
    Hawa ni wezi tu hawana lolote
     
  19. Mnama

    Mnama JF-Expert Member

    #19
    Oct 5, 2012
    Joined: Oct 13, 2010
    Messages: 1,338
    Likes Received: 135
    Trophy Points: 160
    Wizi mtupu
     
  20. Wambugani

    Wambugani JF-Expert Member

    #20
    Oct 5, 2012
    Joined: Dec 8, 2007
    Messages: 1,711
    Likes Received: 29
    Trophy Points: 145
    Delete as soon as you view it.
     
Loading...