Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Malawians voice anger against farting bill

Discussion in 'Jokes/Utani + Udaku/Gossips' started by Che Kalizozele, Feb 24, 2011.

  1. Che Kalizozele

    Che Kalizozele JF-Expert Member

    #1
    Feb 24, 2011
    Joined: Jul 20, 2008
    Messages: 778
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Thursday, February 10 12:27 am
    Residents in Malawi's financial capital Blantyre have reacted angrily at government attempts to criminalize farting in public. The Local Courts Bill, to be introduced next week, reads: "Any person who vitiates the atmosphere in any place so as to make it noxious to the public to the health of persons in general dwelling or carrying on business in the neighbourhood or passing along a public way, shall be guilty of a misdemeanour."

    The bill will also attempt to deal with citizens who hinder the burial of dead bodies as well as people who pretend to be fortune tellers.
    Many feel that there are better issues that the government needs to discuss. Local Topsi Ganzalesi said: "We can't allow that. We all fart. Where do they think we could go and fart? That is no issue to debate upon."
    College student, Matthews Phiri, was not alone in saying he could not understand how the government hoped to enforce the new law - adding to widespread criticism that the new law is a giant waste of public funds.

    "We all fart in public and it will be difficult to tell who has done it. Some do it silently. It some cases it is like teargas which goes like shhhh! Our legislators need to concentrate on discussing development projects. They should not waste our time and money on childish issues. It would make sense if they talked about defecating and urinating anyhow but not farting. This will not work. We will keep on farting." he said.

    Ukishangaa ya Mussa,utayaona ya Firauni.Pamoja na kuiweka katika jokes lakini hii issue inaonekana ni ya ukweli,ipo yahoo news, You know what we will keep on farting.Ama kweli duniani kuna mambo.
     
  2. B

    Boney E.M. JF-Expert Member

    #2
    Feb 24, 2011
    Joined: Jan 22, 2007
    Messages: 425
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Hakika hapo ndipo unaona ufinyu wa kufikiri mambo ya maana uko kwa kiwango gani. Next itakuwa woet ambao hawanyoi pubic areas washughulikiwe. Huo ukaguzi mwanangu usipime. Haya tuone itakuwaje.
     
  3. SMU

    SMU JF-Expert Member

    #3
    Feb 24, 2011
    Joined: Feb 14, 2008
    Messages: 6,992
    Likes Received: 834
    Trophy Points: 280
    Lakini naona media zime exaggerate sana hii issue! Ukisoma hiyo provision jinsi ilivyo haielekei kama intent ilikuwa hasa ni kuzuia watu kujxmbx.
     
  4. T

    THK DJAYZZ JF-Expert Member

    #4
    Nov 9, 2011
    Joined: Sep 14, 2011
    Messages: 2,034
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 135
    Khaaaa!
     
  5. Masikini_Jeuri

    Masikini_Jeuri JF-Expert Member

    #5
    Nov 9, 2011
    Joined: Jan 19, 2010
    Messages: 6,819
    Likes Received: 339
    Trophy Points: 180
    Ama kweli ukistaajabu ya Musa!.................na hao ndio watumiaji wa kodi za wananchi wa Malawi!
     
  6. a

    amiride JF-Expert Member

    #6
    Nov 9, 2011
    Joined: Aug 25, 2011
    Messages: 205
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    wangeidentify ni ushuzi wa namna gani maana kuna wa kimya kimya, kuna wa sauti ya juu kuna mwingine unatoka na sauti mpaka unaweka nukta mwingine kama wa indirah ghand so wawe wazi kuutaja
     
  7. Biera

    Biera JF-Expert Member

    #7
    Nov 9, 2011
    Joined: Dec 7, 2010
    Messages: 437
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Psyyy..
     
  8. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #8
    Nov 9, 2011
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,954
    Trophy Points: 280
    Hahahahahaaa aisee..hii kali.
     
  9. FaizaFoxy

    FaizaFoxy JF-Expert Member

    #9
    Nov 9, 2011
    Joined: Apr 13, 2011
    Messages: 50,231
    Likes Received: 8,777
    Trophy Points: 280
    wachafuwa mazingira utawajuwa tu, wataiponda hii kanuni kwa nguvu zote.
     
  10. Mr.Professional

    Mr.Professional JF-Expert Member

    #10
    Nov 9, 2011
    Joined: Oct 4, 2010
    Messages: 1,601
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    OMG kweli nchi zetu za kiafrika bado sana kwenye utambuzi wa shughuli za msingi. swali linalokuja mtu akishajamba public watamtambuaje au ndo kunusana kwenye mitaa ya nyaa
     
Loading...