Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

kuna ukweli?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Bettina, May 25, 2009.

  1. B

    Bettina Member

    #1
    May 25, 2009
    Joined: May 3, 2009
    Messages: 97
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
  2. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #2
    May 25, 2009
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Not true..what happened to 'Mungu yupo pote'..anawezaje kuwa pote wakati haonekani lol
     
  3. k

    kitatange Member

    #3
    May 25, 2009
    Joined: Aug 1, 2008
    Messages: 33
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Actual if we can't love ourselves, how can we love someone else. It begins in loving ourselves, then others and in doing so tunajikuta na Mungu tumempenda. Ni mtazamo wangu tu!
    And what is loving ourselves: Kujikubali katika kila hali sio kwa kushabikia mabaya yetu bali kwa kujisamehe pindi tuyatendapo badala ya kuyasiliba na kuassume hayajatokea. Yataibuka tena tu. Kuna mwandishi anasema even yale mabaya tunayotendewa na wengine, we are 100% responsible( we are just responsible but its not our fault) because we own programs that detect them. If we didn't have those programs then we wouldn't perceive them. Hivyo basi anatoa wazo la kuclean those programs kabla hatujacomplain! Write me for a soft free copy of the book!
    I submit!
     
  4. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #4
    May 25, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    I will love the Lord with all my heart, soul & body. Love your neighbor as you love yourself. Hayo ni maandishi ya Mungu kwa wale wenzangu wakristo. The writings are there the problem is living the word. It's true it's to love what you can't see especially if you don't love what you can see but being loving is a human character. The thing about characters is that not everyone has them.Utakuta mtu anampenda jirani yake au watu wengine kwa sababu ni utashi wake bila hata kusoma maandiko lakini kuna watu ni hawana utashi huo so hata asome wapi au aambiwe na nani hawezi kupenda.
     
  5. rmashauri

    rmashauri JF-Expert Member

    #5
    May 25, 2009
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 3,008
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Mtindiowaubongo,
    Soma 1 YOHANA 4:20
     
Loading...