Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Jacob Zuma: This man is da bomb!

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by NGULI, May 26, 2009.

  1. NGULI

    NGULI JF-Expert Member

    #1
    May 26, 2009
    Joined: Mar 31, 2008
    Messages: 4,819
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135

    Zuma,


    Really African strong baba
    This man is da bomb!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    Number one
    Sizakele Khumalo - whom he met in 1959.. She lives at his rural R1,5-million home at Nkandla in northern KwaZulu- Natal and they have no children.



    Ex-wife

    Foreign Affairs Minister Nkosazana Dlamini-Zuma - with whom he had four children - Msholozi, 24, Gugu, 22, Thuli, 21 and Thuthi, 19. They divorced in June 1998 due to "irreconcilable differences."



    Late wife

    Kate Zuma - with whom he had five children - Saady, 29, twins Duduzile and Duduzane both 25, Phumzile, 20 and Vusi. She committed suicide on December 8, 2000 after apparent strained relations with Zuma.



    Still on honeymoon

    Nompumelelo Mantuli Zuma - whom he married in January. She has two children Thandiswe, 7 and eight month old Sinquobile.



    Waiting in the wings

    Thobeka Stacey Mabhija - with whom he has two children including a 5 month old baby



    Mrs Jacob Zuma number six?

    Bongi Ngema
    - from Umlazi, has a seven month old son


    Old flame

    Minah Shongwe - who is Zuma's old flame. Shongwe, the sister of Judge Jeremiah Shongwe has a 30 year old son, Edward with Zuma.



    Left at the altar

    Zuma also paid half lobolo for Swazi Princess Sebentile Dlamini, 38, the granddaughter of King Sobhuza III, in 2002 but nothing has come out of it.

    4 Marriages, 1 Half Lobola, 3 sleeping partners and 15 Children...????? Check the age differences between the children from different mothers, yo! Huyu baba ni
    ……………….kweli kweli!!

    LOOH!!!
     

    Attached Files:

    • bomb.bmp
      File size:
      500.2 KB
      Views:
      805
  2. E

    Emma M. JF-Expert Member

    #2
    May 26, 2009
    Joined: May 15, 2009
    Messages: 207
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Shame shame shame.
     
  3. K

    Kelelee Senior Member

    #3
    May 26, 2009
    Joined: Apr 17, 2009
    Messages: 113
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    yeah....shame...
     
  4. E

    Emma M. JF-Expert Member

    #4
    May 26, 2009
    Joined: May 15, 2009
    Messages: 207
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    kabiasaaa kelelee
     
  5. Next Level

    Next Level JF-Expert Member

    #5
    May 26, 2009
    Joined: Nov 17, 2008
    Messages: 3,160
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    ????????

    Na nyie shame ya nini? au bendera kufuata upepo? Nini cha ajabu ambacho wa TZ mmekiona kwa Zuma ambacho Wasauzi hawajikiona?

    Acheni unafiki.......tofauti yetu na wao......ni kuwa sisi hayo hufanyia gizani....na tukitoka huko hatutaki kukubali tunayafanya, wakati wenzetu huyafanya kweupe.....na kukiri kuyafanya kufuatana na mila na desturi zao!
     
  6. Peasant

    Peasant JF-Expert Member

    #6
    May 26, 2009
    Joined: Sep 27, 2007
    Messages: 3,949
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Does this fit to be a political thread?
     
  7. d

    dlmihambo Member

    #7
    May 26, 2009
    Joined: May 16, 2008
    Messages: 9
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hilo ni Dume la Mbegu
     
  8. NGULI

    NGULI JF-Expert Member

    #8
    May 26, 2009
    Joined: Mar 31, 2008
    Messages: 4,819
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135


    What do you think.....
     
  9. Zogwale

    Zogwale JF-Expert Member

    #9
    May 26, 2009
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 11,448
    Likes Received: 586
    Trophy Points: 280
    Afadhali huyu Jacob Zuma anafanya hadharani na anawa officiate wake zake kuliko sisi tunaojifanya wema mbele ya kadamnasi kweupe lakini taa ikizimika rasmi ndiyo the true colours zinaonekana. Ni wangapi wetu who we fathered nje ya ndoa hata watoto 10 na mke wa ndoa hajui kinachoendelea? Ni wangapi wetu ambao tuna vimada kuanzia ofisini, majirani, former office mates, former classmates na wale wa kuokota at your convenience unaposafiri hata kwa siku moja. J. Z keep on and officiate as many wives as you can. After all una wezo wa kuwalea since enzi na si kwa kuwa umekuwa Rais wao. Amandla.
     
  10. Msanii

    Msanii JF-Expert Member

    #10
    May 26, 2009
    Joined: Jul 4, 2007
    Messages: 6,223
    Likes Received: 62
    Trophy Points: 145
    I feel sory for South Africans.
    kuwa na rais asiye na gavana ya kiunoni ni mfano mbaya.

    Je alipokuja kwa mwaliko wa sisiemu alikuja kuchota uzoefu wa kushinda hata kama ahitajiki au alijia nini?

    Enewei tuangalie political life yake kama atasustain kwa ahadi zake.
     
  11. SMU

    SMU JF-Expert Member

    #11
    May 26, 2009
    Joined: Feb 14, 2008
    Messages: 6,992
    Likes Received: 835
    Trophy Points: 280
    More so for Tanzanians!
     
  12. Kinyambiss

    Kinyambiss JF-Expert Member

    #12
    May 26, 2009
    Joined: Dec 2, 2007
    Messages: 1,373
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Alianzisha hii thread ana akili ndogo na hana uwezo wakutazama mambo katika objective paradigm maana the cultural position aliyonayo yeye anaitumia kumjudge mtu anaeendesha maisha yake kwa kufwata mila zakikwao. You have no moral or cultural objectivety and therefore you are incapable of comprehening nor appreciating the nature of the relationships Mr Zuma engages in and the culture that sanctions it. Whatever conclusion you reach from an subjective view of things is irrelevant to the facts since it could always be interpreted as an utter and complete failure in understanding and critiquing foreign cultures. Based on that, and in particular because you failed to even consider the cultural background in your thread, I am of the opnion that you are small minded and absolutely ignorant of the significance of preserving indigenous cultures in the face of globalization.
     
  13. t

    tk JF-Expert Member

    #13
    May 27, 2009
    Joined: Feb 7, 2009
    Messages: 270
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Loo!! Ku preseve culture kama hizo dunia ya leo? Huko ndio kuwa small minded....
     
  14. Bonnie1974

    Bonnie1974 JF-Expert Member

    #14
    May 27, 2009
    Joined: Mar 19, 2008
    Messages: 407
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Yes sir.
     
  15. Kinyambiss

    Kinyambiss JF-Expert Member

    #15
    May 27, 2009
    Joined: Dec 2, 2007
    Messages: 1,373
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Its a matter of paradigm and nothing else. If the people of South African and especially the Zulu saw things your way then he would not be President right now. They clearly disagree and that is my point. In his cultural context, he is right. Dunia ya leo as you put it is made up of many cultures.. Zulu being one of them. And if it sanctions this kind of behaviour (which I personally find incompatible with my way of life) then any negative criticism on the basis that it is immoral or wrong or whatever the hell you want to call it is ill placed. The reason being lack of clutural jurisdiction. If a Zulu chief or elder expressed disfavour upon this behaviour then I would agree with you but on these facts, it appears hakuna mtu out of that culture ambae ana haki yakuhukumu. Cultural jurisdiction haipo. Its just you people being unable to fathom the intricacises of Zulu marital practices, so my friend, only a mirror on your part can show you the face of trivia and narrow mindedness.

    K out.
     
  16. NGULI

    NGULI JF-Expert Member

    #16
    May 27, 2009
    Joined: Mar 31, 2008
    Messages: 4,819
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
     
  17. NGULI

    NGULI JF-Expert Member

    #17
    May 27, 2009
    Joined: Mar 31, 2008
    Messages: 4,819
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
     
  18. N

    Nameless- Member

    #18
    May 27, 2009
    Joined: May 21, 2009
    Messages: 47
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kwa mtazamo wangu, Zuma kuwa na ndoa na relationships kibao sio jambo la busara kimsingi lakini kafanya jambo moja ambao wengi hawawezi; He is a HONEST public figure. Wanasiasa na watu mashuhuri wangapi wana ma-mistresses kibao lakini hujifanya kuwa ‘Mume wa Mke mmoja?’

    Haya mambo bwana, Either we do it in the open and make no apologies about it or stay clear instead of preaching water and drinking wine!
     
  19. Blackmamba

    Blackmamba Member

    #19
    May 27, 2009
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 12
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    There is an African sukuma language that say that 'AGU-BULWA MBESHI' this means 'If theres the human corpse/carcass within the central park (forrest), only vultures on the sky will reveal the body by flying over' Most of the people do sins clandastinely / furtively, but when it comes to 'NGOMA' then you know that he was ZUMA type. You are lucky anyway cause condoms never miss in your Wallet/Purse......................Leave the Chief ZUMA 'live his way' I think was one of the tactic to become famous to the point he is now.
     
  20. M

    Misana Member

    #20
    May 27, 2009
    Joined: Feb 19, 2009
    Messages: 33
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    mmh pamoja na uanaume wangu huyu JZ sijui anatumia nguvu gani!! maana hata kwa natural power sijui labda wengine kakamatishwa. mmh but its ashame
     
Loading...