Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Huyu mwandishi wa malawi anachoongea ni kweli?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Revolution, Aug 9, 2012.

  1. Revolution

    Revolution JF-Expert Member

    Aug 9, 2012
    Joined: Feb 28, 2008
    Messages: 446
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Nimeambatanisha hii makala ya mwandishi kutoka malawi ambaye ana porojo lakini hana point yoyote kuhusu uhalali wa wao kumiliki ziwa nyasa.

    Attached Files:

  2. M

    MTK JF-Expert Member

    Aug 9, 2012
    Joined: Apr 19, 2012
    Messages: 5,473
    Likes Received: 1,254
    Trophy Points: 280
    Dearest Revolution
    Ignore Cedrick Ngalande with all the contempt he deserves; he does not even merit to be called an attack dog of the malawi powers that be! his is pure patriotic mambo jambo; a sense of national solidarity that is often associated with such crisses; we said as much in 1978! did'nt we! Ngalane has said it all, his governments response so far has been a whimper! In fact latest reports have it that all exploratory aircraft activities around lake Nyasa has been halted by the Malawi government; His government knows better, does'nt it?! Ngalande ni sawa na Al sahaf waziri wa habari wa enzi za Saddam hussein, mchekeshaji tu!