Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hii story imenigusa sana (Boy raises thousands for dad's cancer treatment)

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by nyumba kubwa, Apr 18, 2012.

  1. nyumba kubwa

    nyumba kubwa JF-Expert Member

    #1
    Apr 18, 2012
    Joined: Oct 8, 2010
    Messages: 9,681
    Likes Received: 992
    Trophy Points: 280
    Three months ago, Randy Cox was diagnosed with seminoma, a rare form of cancer. That's when his 6-year-old Drew decided to use his lemonade stand to help raise money for his father's medical bills."He is so important to me, we love to play with each other," Cox told Texas TV station KLTV. "Lots of times we like to play games."
    At first, Drew's lemonade stand was a small operation. After all, how much can one small child really hope to raise toward paying for an expensive series of chemotherapy treatments? It was the thought that counted but not one that was likely to make a serious dent in Cox's mounting medical bills.
    But after word got out about Drew's heartfelt effort, the fundraising cause turned into a "block party," on Saturday morning with cars lining up around the block to contribute to the effort.
    By the end of the day, Drew has raised more than $10,000 with the help of his Texas neighborhood community.
    And the fundraising effort has now spread beyond Drew's lemonade stand.
    One of Randy's childhood friends has also set up a GiveForward account to help raise money for his cause. Tameka Loyd Royal has set a fundraising goal of $5,000, with $3,790 having already been donated toward the cause.
    On the donation page, Royal writes: "Doctors gave an excellent prognosis and thinks he only needs 4 cycles of chemotherapy using 2 medications. He goes 6 hours a day for a week and then off for two weeks before the next cycle begins."
    "Randy is a loving husband to Tonya Cooley Cox and has three adorable little boys Drew (6), Jake (4) and Micah (7 months). This is a family that has cast their worries upon God and has many prayer warriors."
    "As a grade school classmate of Randy's and dance class friend of Tonya's, my heart went out to them when I saw Randy's post on Facebook about his diagnosis and wanted to get them as much financial and spiritual support as possible."
    The GiveForward fundraiser is scheduled to end June 1.
    If you want to make a direct donation to the Cox family, Royal writes that you can send a personal check to: Randy or Tonya Cox to: 330 Walnut St.; Gladewater, TX 75647, and specify that your donation is to help pay the bills connected to his cancer treatment.
    "From a small child, you know that love can come from a small child, and just blossom into something so amazing," Robin McDaniel, one of the contributors to the fun, told KLTV.


    Angalia kanavyojieleza kwenye hii video


    http://news.yahoo.com/video/us-15749625/28983835
     
  2. Kongosho

    Kongosho JF-Expert Member

    #2
    Apr 18, 2012
    Joined: Mar 21, 2011
    Messages: 36,152
    Likes Received: 177
    Trophy Points: 145
    Inagusa kwa kweli!
    Ndio uzuri wa kutenga muda wa watoto na kuongea pamoja, hawakumbuki mali bali muda ulispend nao.
     
  3. nyumba kubwa

    nyumba kubwa JF-Expert Member

    #3
    Apr 18, 2012
    Joined: Oct 8, 2010
    Messages: 9,681
    Likes Received: 992
    Trophy Points: 280
    Na mimi nimewaza hivyo hivyo. Baba na mtoto wamekuwa na connection ndio maana mtoto kaona hawezi kukubali kumpoteza baba yake. Nasikitika video imegoma ningeweka uone anavyoongea sooo sweet. Labda nicopy address yoote;

    http://news.yahoo.com/blogs/sideshow/6-old-lemonade-stand-raises-10-000-dad-165341449.html


     
  4. Kongosho

    Kongosho JF-Expert Member

    #4
    Apr 18, 2012
    Joined: Mar 21, 2011
    Messages: 36,152
    Likes Received: 177
    Trophy Points: 145
    Ndio maana wanasema watoto ni malaika, wanapenda bila masharti.
    Na kwa vitu vidogo vidogo sana.

    Ndio maana ukirudi home, mwanao akakuhug, unaisikia hadi moyoni maana ni ya ukweli kabisa.

    Wazazi tumekuwa bize na carrier lakini, mie huwa inanisikitisha sana.

     
  5. elmagnifico

    elmagnifico JF-Expert Member

    #5
    Apr 18, 2012
    Joined: Jul 7, 2011
    Messages: 4,158
    Likes Received: 1,506
    Trophy Points: 280
    daah watoto wa wenzetu wana akili kweli japo si wote lakini wengi wao wana confidence, kibongo bongo sidhan kama mtoto wa miaka 6 anaweza kuwa hata na wazo kama hilo na hata sidhan kama anaweza elewa hayo masuala ya cancer.
    Sijui na malezi na mazingira wanayo kulia.
     
  6. nyumba kubwa

    nyumba kubwa JF-Expert Member

    #6
    Apr 18, 2012
    Joined: Oct 8, 2010
    Messages: 9,681
    Likes Received: 992
    Trophy Points: 280
    Wako watoto wenye uwezo mkubwa wa kufikiri hata huku kwetu. Tatizo ni kuwa si wazazi wote wana muda wa kuwashirikisha na kuwasikiliza watoto wao; hivyo ni ngumu kujua uwezo walonao mpaka wengine unapotea kwa sababu haukuwa nurtured.

     
  7. m

    mankind Senior Member

    #7
    Apr 18, 2012
    Joined: Jan 3, 2011
    Messages: 176
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 35
    you are a self hater,kazi kusifia watu wa nje tu.
     
Loading...