Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Haya yanatokea Tanzania tu, nini kifanyike?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Saikosisi, Jul 20, 2009.

  1. Saikosisi

    Saikosisi JF-Expert Member

    #1
    Jul 20, 2009
    Joined: May 4, 2007
    Messages: 528
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Mambo ya kusikitisha yanayotokea BongoTZ, je tutaendelea kweli?

    1. Mafisadi wanajitahidi kutuwekea mabomba ya maji ingawa ni kwa spidi ndogo lakini wauza maji (ya mkokoteni) wanakata mabomba hayo ili kuwe na uhaba wa maji wao wauze yao kwa bei ya juu!

    2. Tanesco nao wametuletea umeme hadi huku mabondeni, vibaka wanakata na kuiba nyaya (sijui wanaenda kuzifanyia nini!). Tena hao vibaka nao wanakaa maeneo haya haya!

    3. Hayo hayo ya umeme wengine wanaiba mafuta ya transforma kwenda kukaangia chips!

    4. Madereva wa magari makubwa wanasababisha ajali kwa makusudi (kuzifanyizia gari ndogo ama mabasi ya abiria) eti watu wakifa ni kafara mambo yao yatakuwa mazuri! Sawa na wale wanaoua albino au kuchuna watu ngozi ama kuchukua viungo vingine!

    5. Ukisahau simu kwenye taxi (tena mnafahamiana na taxi driver) hauipati tena, au hata hotelini ambapo umefikia kwa siku 2, 3 ukiacha simu mezani unakuta imetembea!

    Je, tutaendelea kweli na attitude zetu hizi?
    Suluhisho ni nini kwa mambo haya?

    Masuala ya uaminifu yawe yanafundishwa mashuleni kuanzia msingi na kuendelea au?

    Au wananchi wenye hasira kali waongeze kasi?
     
  2. U

    Urassa John New Member

    #2
    Jul 20, 2009
    Joined: Jul 20, 2009
    Messages: 1
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    What are our government institutions that have been mandated to look into the issue of expatriates doing? Are they compromised? Why are we only talking about small chinese business men and yet our Private sectors has been flooded by expatriates from Kenya and India?

    I would also like to challenge our media to be more professional and practice investigative journalism and thus challenging them to investigate leading banks in the country, telecommunication industries etc. Some of these organizations have more than 20 expatriates working and yet the country regulations allows for only 5 expatriates under very stringent conditions. What has changed - this question is directed to BOT, Ministry of Labour and Immigration. Some of these Kenyans come under the pretext of business trip and thus they are issued with a business visa of which is constantly renewed after every two months. If they have come to support the business or on a business trip, they why do they feature in organization structures, dominated EXCO meetings etc? One telecommunication company even have expatriates at the age of 20, surely, are we saying that Tanzania lacks a labour force to this extent??

    I call upon, BOT, Ministry of Labour, Telecommunication Regulatory boards and Immigration to do their jobs well and the challenge also goes to the Media to investigate.
     
Loading...