Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Good news for muslim students

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by ogm12000, Jul 6, 2009.

  1. ogm12000

    ogm12000 JF-Expert Member

    #1
    Jul 6, 2009
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 311
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 45
    Kwa wale yaliobahatika kupata scholarship za IDB na kuenda kusoma nchi kama uturuki, india na zinginezo nyingi nawafahamu kwamba hapo awali IDB walikuwa wakitoa Msc na Phd scholarships kwa member countries pekee. Kwa sasa IDB wanatoa PHD scholarship kwa non member countries as well na Tanzania ni mojawapo ya nchi hizo.
    Good news ni kwamba wanafunzi wa kiislamu katika nchi ambazo ni non member wa IDB sasa wanaweza kuja kufanya PHD cambridge university under IDB kama habari hapo chini inavyoeleza.
    IDB LAUNCHES JOINT SCHOLARSHIP PROGRAMME WITH CAMBRIDGE UNIVERSITY
    Tuesday, 14 April 2009



    Dr. Ahmad Mohamed Ali, President of the Islamic Development Bank Group signed a Memorandum of Understanding with the Cambridge Commonwealth Trust and Cambridge Overseas Trust to launch the Islamic Development Bank-Cambridge International Scholarship Programme.

    Dr. Ahmad Mohamed Ali, President of the Islamic Development Bank Group signed a Memorandum of Understanding with the Cambridge Commonwealth Trust and Cambridge Overseas Trust to launch the Islamic Development Bank-Cambridge International Scholarship Programme. The signing of the MoU was done on Thursday 9th April in a ceremony at the Trinity College of the University of Cambridge in the presence of Professor Alison Richard, Vice Chancellor of the University of Cambridge. The MoU was countersigned by Lord Lewis, Executive Chairman of the Cambridge Commonwealth Trust/Cambridge Overseas Trust. The ceremony was attended by senior officials of the university and IDB scholars studying across Europe. The joint programme is launched within the scope of IDB Merit Scholarship Programme for Science and Hi-Technology to place talented and meritorious students from IDB member countries and Muslim Communities in non-member countries for 3-year Ph.D. study and research at the University of Cambridge. IDB has been conducting the Merit Scholarship Programme for over 15 years now with the objective of developing human resources of its member countries in science and hi-technology sectors that they are lacking but crucial for their sustainable development. This joint programme with the Cambridge University, the second top-ranked university in the world in research and higher education, would significantly enhance IDBÂ’s efforts to contribute to the human resources development of its needy member countries. In his speech at the ceremony, Dr. Ali congratulated the authorities of the University of Cambridge on their celebration of 800 years of the university, and thanked them for partnering with the IDB and giving a hand in its efforts of developing science-based human resources in third world countries. He stressed that such partnership with an outstanding institution of knowledge would help build future leaders in developing countries. Dr. Ali expressed that this partnership will grow in other areas of education and human development sectors and hoped that they can work together to create a prosperous global village. The Vice Chancellor of the University of Cambridge termed launching of this joint programme as a new dimension of the university activities to reach-out emerging and developing countries. She emphasized that the university has a moral role to play to harmonise relationship between developed and developing nations to cater for world peace and stability. She hoped that this partnership is an important step to achieve that aim. In his statement at the ceremony, Dr. Malek Shah bin Mohd. Yusoff, Head of the IDB Scholarship Programme Office stated that launching of this joint programme is a huge step forward for IDB in its drive to further internationalize and excel the image of IDB scholarship programmes to attract the best talents. Similar joint programmes with other top world universities in UK, rest of Europe, USA and Australia are in the pipeline.


    Tembeleeni website yao for more information
    http://www.isdb.org/

    mwana JF
    ogm-UK
     
  2. ThinkPad

    ThinkPad JF-Expert Member

    #2
    Jul 6, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 1,849
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Why not Tanzania student, sidhani kama Mungu ni mbaguzi na kama angekuwa hivyo asingetuweka mahala pamoja.
    Nchi za arabu sijui kwanini zinakuwa na upendeleo kwa makundi flani flani hapo wametoa msaada kwa wanafunzi wa kiislam je huo ndo upendo wa Allah wa waislam?
     
  3. ogm12000

    ogm12000 JF-Expert Member

    #3
    Jul 6, 2009
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 311
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 45
    Nafikiri sio ubaguzi wa nchi za kiarabu bali priority ni kitu ambacho kipo kila sehemu, Kwa mfano unaweza kusikia serikali ya tanzania inatoa scholarship for Tanzanians only au organisation fulani ya kiislam au kikrito inatoa kwa watu wa madhehebu husika. Priority ipo kila mahali ndugu yangu. Kama upo ughaibuni unaweza kunielewa kiurahisi zaidi hasa ktk mambo ya kazi na mashuleni vile vile.
     
  4. Junius

    Junius JF-Expert Member

    #4
    Jul 6, 2009
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    Ishakuwa nongwa waislamu kusaidiana mbona wao hawalalamiki nafasi za vatican, by the way IDB ni taasisi ya kiislamu harakati zake zinawahusu nini watu wasiokuwa waislamu kama wenyewe wameamua kutowashirikisha, na ndo maana mnaipiga vita OIC kwa kuwa kuna mambo kama haya waislamu watafaidika nayo na kujikomboa na manyanyaso ya kanisa katoliki la kuhodhi kila sekta ya maendeleo ya nchi, wamesahau kuwa "when one door is closed many more are open".Kadhalika, si zamani tumeona Tz, kulikuwa na matangazo ya nafasi za kazi katika magazeti "for christians only" waislamu hawakupiga kelele kwa kuwa hayawahusu lakini nashangaa hili dogo lao wao linakuwa kelele tena.
     
  5. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #5
    Jul 6, 2009
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 145
    We Junius mbona unakuwa si mwelewa kiasi hicho?

    Hivi hapo kwenye bluu, kanisa katoliki inakuwaje linatajwa katika

    kila lawama ya ukristo ya nchi hii?

    You just mention...!

    Nyie watu wengine hamtofautishi ukristo na ukatoliki eeh?

    Una uhakika ni kwa kiasi gani kwamba kanisa katoliki linahodhi kila

    sekta ya maendeleo? au unafurahisha wanajamvi?

    Acha chuki binafsi bana!

    Na hicho kichekesho kingine cha " si zamani" ndo maana yake nini?

    Ongea material points na kurefer mzee!.
     
  6. Junius

    Junius JF-Expert Member

    #6
    Jul 6, 2009
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    Pole sana kama umezaliwa baada ya uhuru.
     
  7. Kang

    Kang JF-Expert Member

    #7
    Jul 6, 2009
    Joined: Jun 24, 2008
    Messages: 4,698
    Likes Received: 203
    Trophy Points: 160
    Lol IDB![​IMG]
     
  8. M

    Magobe T JF-Expert Member

    #8
    Jul 6, 2009
    Joined: Mar 19, 2008
    Messages: 2,568
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Nyoka huuma afikiapo. Kama hivyo ndivyo alivyoelimishwa kwenye madrasa unafikiri itamtoka haraka?
     
Loading...