Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Fahamu Asili ya saluti jeshini

Discussion in 'Jamii Intelligence' started by La Voz, Sep 22, 2012.

  1. L

    La Voz Member

    #1
    Sep 22, 2012
    Joined: May 27, 2011
    Messages: 74
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nani alianzisha,ni jeshi gani lilikuwa la kwanza, je ni universal requirement ya majeshi yote duniani?
     
  2. Facilitator

    Facilitator JF-Expert Member

    #2
    Sep 25, 2012
    Joined: Oct 30, 2010
    Messages: 2,082
    Likes Received: 139
    Trophy Points: 160
    Simple. Google it. Utapata nondo za kumwaga.
     
  3. O

    Otorong'ong'o JF-Expert Member

    #3
    Sep 25, 2012
    Joined: Aug 17, 2011
    Messages: 23,391
    Likes Received: 2,521
    Trophy Points: 280
    Sasa mm nimekimbilia kufungua thread nikizani unaotoa majibu kumbe na ww unanataka majibu!!!!! kweli we mboyoyo..
     
  4. N

    Nyakipambo JF-Expert Member

    #4
    Sep 25, 2012
    Joined: Nov 10, 2011
    Messages: 435
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
  5. S

    Shighatini Member

    #5
    Oct 7, 2012
    Joined: Oct 6, 2012
    Messages: 77
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hi everybody
     
  6. brasy coco

    brasy coco JF-Expert Member

    #6
    Oct 9, 2012
    Joined: Apr 25, 2012
    Messages: 585
    Likes Received: 31
    Trophy Points: 45
    JESHI LA KWANZA lilikuwa la FIRAHUNI wakristu wanasema FARAO NA ASILI ya saluti ni kwa sasa tutasema ni ya kimasonic yani aliweka FIRAHUNI kipindi hicho lakini JESHI la kwanza ni la mwenyezi mungu lenye nguvu kubwa na hapa duniani ni kpoi baadhi ya vitu si vyote hata sheria za mateka zipo katika Quran na mengi tele
     
  7. figganigga

    figganigga JF-Expert Member

    #7
    Oct 9, 2012
    Joined: Oct 17, 2010
    Messages: 13,567
    Likes Received: 2,030
    Trophy Points: 280
    hujaeleweka mkuu. rudia tena. Mia
     
  8. luhala

    luhala JF-Expert Member

    #8
    Oct 12, 2012
    Joined: Feb 25, 2012
    Messages: 412
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Huo ni ufafanuzi wa mitaani. Tunataka historia na data na si haya maelezo ya litokaa ki-udaku udaku.
     
  9. big-diamond

    big-diamond Senior Member

    #9
    Oct 18, 2012
    Joined: May 23, 2009
    Messages: 189
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    According to modern military manuals, the modern western salute originated in the middle ages when knights who greeted each other raised their visors to show their faces, using a motion that resulted in what looks like a modern salute. Their helmets were equipped with protruding pins on the visors to allow the visors to be lifted using the saluting motion. The origin accounts for the common rule of not saluting when not wearing something on your head, as the salute was originally performed only when wearing a helmet. Photograph of medieval helmet with saluting pin on visor.
    The naval salute, with the palm downwards used because the palms of naval ratings, particularly deckhands, were often dirty through working with lines: it would be insulting to present a dirty palm to an officer, so the palm was turned downwards. More likely it is simply the more natural position of the hand when seizing the peak of a cap. During the Napoleonic Wars, British crews saluted officers by touching a clenched fist to the brow as though grasping a hat-brim between fingers and thumb.

    Source: Wikipedia
     
  10. m

    mageuzi1992 JF-Expert Member

    #10
    Oct 18, 2012
    Joined: Apr 9, 2010
    Messages: 2,513
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Tunashukuru kwa majibu
     
Loading...