Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

English language school - could this work?

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by tanzaniahorizon, Dec 15, 2011.

  1. t

    tanzaniahorizon Member

    #1
    Dec 15, 2011
    Joined: Dec 20, 2010
    Messages: 9
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hi Ladies & Gentleman

    I have an idea, teaching English to children and/or adults. Could this work? would any of you be interested in learning "speaking" English and if so, how much would you be willing to pay per class?

    thanks

    Shani
     
  2. Ghost

    Ghost JF-Expert Member

    #2
    Dec 16, 2011
    Joined: Apr 20, 2010
    Messages: 428
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    I advise you to apply to an English Medium School near to you, as they are constantly recruiting
     
  3. OGOPASANA

    OGOPASANA JF-Expert Member

    #3
    Dec 16, 2011
    Joined: Apr 30, 2009
    Messages: 265
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    wewe ni mtanzania? nakushauri fungua center ya kujifunza lugha zote za makabila ya Tanzania kwa yoyote anayehitaji, pia uwe nafundisha lugha kubwa za kimataifa, ila jitahidi uwe na walimu wazoefu na wenye ujuzi, uwalipe vizuri na uwe na bei za kuridhisha.
     
  4. Masikini_Jeuri

    Masikini_Jeuri JF-Expert Member

    #4
    Dec 16, 2011
    Joined: Jan 19, 2010
    Messages: 6,819
    Likes Received: 339
    Trophy Points: 180
    It pays na hasa ukianzisha kwenye urban center yoyote hapa Tanzania
     
  5. m

    moghaka Senior Member

    #5
    Dec 16, 2011
    Joined: May 16, 2011
    Messages: 189
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Thank you for your ad /proposal my self l may find you 2 0r 3 adults if you are in dar, pse lets us contact.
     
Loading...