Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

China blamed for cyber-terrorism

Discussion in 'Tech, Gadgets & Science Forum' started by Richard, Jul 29, 2008.

  1. Richard

    Richard JF-Expert Member

    #1
    Jul 29, 2008
    Joined: Oct 23, 2006
    Messages: 6,862
    Likes Received: 2,378
    Trophy Points: 280


    'Titan Rain' came from Chinese servers, says security expert


    28 Jul 2008


    China has been accused of sponsoring cyber-terrorism at a conference organised by the UK Home Office.

    Professor John Walker, managing director of forensics consultancy Secure-Bastion, said at the International Crime Science Conference in London last week that the Chinese government was behind the 'Titan Rain' attacks on the US and the UK.

    The attacks were identified as coming from servers in China, but the Chinese government has never officially been accused of being behind the assault.

    Professor Walker's claims will add to the paranoia about Chinese hackers attacking visitors and business people travelling to the Beijing Olympics.

    The academic made his comments during a Q&A session when he was asked about state-sponsored terrorism. "This big problem has become more focused," he said.

    "Up to last year people did not take it very seriously, and then there were state-sponsored Chinese groups and all sorts of groups attacking the UK and the US and getting into the infrastructure. That happened again earlier this year."

    The International Crime Science Conference is organised by the Centre for Security and Crime Science at University College London. The Home Office is one of the conference sponsors.

    Walker contributed to the House of Lords Science and Technology Committee's report on Personal Internet Security published on 8 July.

    "There is a problem with state-sponsored electronic terrorism," he told the audience.

    "No matter how much collaboration you have internationally, if you have a state-sponsored terrorist coming out of China or Russia you are not going to get them.

    "If they are state-sponsored e-criminals they are doing it for a purpose. And you cannot extradite them."

    A formal complaint about Professor Walker's remarks was made to Gloria Laycock, director of the UCL Centre for Security and Crime Science.

    Titan Rain is the name given by the US government to a coordinated series of attacks on US computer systems. Hackers gained access to many US computer networks, including those at Lockheed Martin and Nasa.

    Source: International Crime Science Conference, London.
     
  2. LazyDog

    LazyDog JF-Expert Member

    #2
    Jul 29, 2008
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 2,479
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Kwa kuwa wameshindwa kuwapata ndo wanasema ni state-sponsored?




    .
     
  3. Richard

    Richard JF-Expert Member

    #3
    Jul 29, 2008
    Joined: Oct 23, 2006
    Messages: 6,862
    Likes Received: 2,378
    Trophy Points: 280
    Ni propaganda tu.

    China sasa hivi inaangaliwa kwa jicho la husuda kutokana na kasi ya uchumi wake kuonekana inazidi.

    Ila katika masuala ya kitechonolojia ni kwamba wachina wanafanya kila wawezalo waweze kupata taarifa za siri kuhusu biashara, ulinzi na uchumi za nchi mbalimbali duniani.
     
  4. Kilongwe

    Kilongwe JF-Expert Member

    #4
    Jul 31, 2008
    Joined: Feb 7, 2008
    Messages: 423
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Wachina wamejizatiti,hawa western wameshachelewa na hawawezi kuwazuia tena wachina katika nyanja ya Technology,tatizo ambalo wachina wanalo ni kuwa uchumi unakwenda dakika mbili mbele zaidi ya watu wao(daraja la kati na chini) wanavyokwenda so itawatumia muda kufikia lengo. Lugha yao inawafanya wafiche walichonacho wakati wanachukua yako.Wazungu wengi wamejitahidi kuja kusoma kichina ila kichina ni lugha ya picha,kama neno hujawahi kuonana nalo hutoweza kulijua,so kwa hawa watu wa ulaya inakuwa ngumu kwani wao husoma kichina si cha technical.Sasa sijui sisi kama watz tunapata mafundisho gani ukizingatia kuna weeengi tumejazana China kazi kula foufu tu.....na hii ni kutokana na kuwa wachina wanajua wametoka wapi nakwakuwa lengo ni kuliteka Africa so wameunda system ambayo waafrica wakija huku hurudi na kitu(ila tu kwa wenye ufahamu). Wachina hupeleka watu huko marekani ili wakasomee system za kimarekani na kujua mambo kadhaa kwa shart lazima utumikie nchi ila sisi tukifika kuanzia hiyo wizara yenyewe ishakusahau na hata hao watu wenyewe Changes za ajabuajabu kibao. kwa watz niliowaona na kuwasikia wakiwa nje bado kazi ipo ili tufikie lengo.
    Nawakilisha.
     
  5. LazyDog

    LazyDog JF-Expert Member

    #5
    Sep 11, 2008
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 2,479
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    "Foufu" ni kitu gani mzee? Heheeh



    .
     
Loading...