Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Bush Ampongeza Tena Kikwete!!!!!

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mr. Zero, Nov 17, 2008.

  1. Mr. Zero

    Mr. Zero JF-Expert Member

    #1
    Nov 17, 2008
    Joined: Jun 5, 2007
    Messages: 7,802
    Likes Received: 1,064
    Trophy Points: 280
    Bush praises Kikwete

    2008-11-15 11:13:17
    By Guardian Reporter


    U.S President George W. Bush has made a passionate appeal to the American people to cherish comments made by President Jakaya Kikwete on the difference that the Millennium Challenge program makes to the millions of people around the world.

    Bush’s speech at the 2008 Bishop John T. Walker Memorial Dinner, which the Public Affairs Officer at the U.S embassy in Dar es Salaam Jeffery Salaiz forwarded to The Guardian yesterday, shows that the U.S President issued the appeal in Washington mid this week.

    ``My fellow citizens need to hear what President Kikwete said. He said that the Millennium Challenge programme is a `source of pride` – `making it possible for the people of Tanzania to chart a brighter future,`` said Bush in the statement.

    He was referring to the five-year, nearly USD 700 million, Millennium Challenge Compact he signed with Kikwete when he visited Tanzania, which will help build up Tanzania`s infrastructure.

    Bush explained in his speech: ``Notice he didn`t say, making it possible for the American people to chart a brighter future for Tanzania. He said, making it possible for the citizens of Tanzania to chart their own future.``

    SOURCE: Guardian
     
  2. Kevo

    Kevo JF-Expert Member

    #2
    Nov 17, 2008
    Joined: Jun 12, 2008
    Messages: 1,333
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    Bush has issues na huyu Rais wetu maana hizi pongezi ambazo hazina mbele wala nyuma hata sizielewi na visafari vya kila siku.
    Ngoja tuona kama Obama naye tafanya safari kwetu na pongezi za kila leo!
     
  3. T

    Tuandamane JF-Expert Member

    #3
    Nov 17, 2008
    Joined: Feb 2, 2008
    Messages: 1,220
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Kapewa eneo kubwa sana na JK na madini ya uranium mbeya ruksaaa ataacha kumsifu.... Subiri Obama akae kitini uone kama huu ujinga utaendelea
     
  4. Susuviri

    Susuviri JF-Expert Member

    #4
    Nov 17, 2008
    Joined: Oct 6, 2007
    Messages: 3,586
    Likes Received: 64
    Trophy Points: 145
    Ndugu yangu Tuandamane, hivi una uhakika na habari hizi na ni za kweli? Maana kama vipi tuzifanyie kazi! Hilo eneo liko wapi Mbeya na je amepewa Bush mwenyewe, wapambe wake, kampuni? etc
    Tumwagie data hapa....
     
  5. Kevo

    Kevo JF-Expert Member

    #5
    Nov 17, 2008
    Joined: Jun 12, 2008
    Messages: 1,333
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    Madini gani tena I thought ni Urusi na huu urafiki mpya tulioutunga na Iran ndio wamenufaika nayo?
     
  6. L

    Lorah JF-Expert Member

    #6
    Nov 17, 2008
    Joined: Aug 22, 2008
    Messages: 1,193
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    sijui atakuwa amemuuzia kipande gani AR au TUNDUMA (U mvua huo)
     
  7. Kevo

    Kevo JF-Expert Member

    #7
    Nov 17, 2008
    Joined: Jun 12, 2008
    Messages: 1,333
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    Wameshauza Arusha yote kuanzia Mererani mpaka Serengeti na Loliondo sasa sijui labda watu ndio wauzwe!
     
  8. T

    Tikerra JF-Expert Member

    #8
    Nov 25, 2008
    Joined: Sep 3, 2008
    Messages: 1,702
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Kwa lipi hasa,lao moja,kuiangamiza Tanzania.
     
  9. Ladslaus Modest

    Ladslaus Modest JF-Expert Member

    #9
    Nov 25, 2008
    Joined: Jun 27, 2008
    Messages: 638
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Bush na Kikwete ni Marais makini, hawana roho mbaya wala wazo la kuiangamiza Tanzania asilani.
    Uliloandika hapa ni chuki binafsi tu.
     
Loading...