Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

BP to fund $20bn Gulf of Mexico oil spill payout

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Ngambo Ngali, Jun 16, 2010.

  1. Ngambo Ngali

    Ngambo Ngali JF-Expert Member

    #1
    Jun 16, 2010
    Joined: Apr 17, 2009
    Messages: 3,122
    Likes Received: 55
    Trophy Points: 145
    Oil giant BP is to put $20bn (£13.5bn) in a compensation fund for victims of the Gulf oil spill and will not pay shareholders a dividend this year.
    Barack Obama announced the compensation deal after talks at the White House with senior BP executives.

    Shortly afterwards, BP chairman Carl-Henric Svanberg said dividends would not be paid for the rest of this year.
    The payout fund is to be run by Kenneth Feinberg, a lawyer who oversaw compensation after the 9/11 attacks.
    In his current role as Mr Obama's "pay tsar", Mr Feinberg sets salary limits for executives at firms in receipt of federal bailout funds.
    This week, the BBC is assessing the impact of the Louisiana oil spill. Correspondents in the US, the Gulf of Mexico, Brazil, Nigeria and London are reporting for the BBC World Service, World News TV and the BBC News website.
    Mr Obama said a $120m fund would also be set up to compensate oil industry workers.
    He said he had heard growing concerns about the pace of compensation payments, and that the new fund would ensure all "legitimate" claims were paid.
    "If you or your business has suffered economic loss as a result of this spill you will be able to file a claim," the president said.
    Although BP has agreed to fund $20bn - roughly equivalent to one year of BP's annual profits - reports said there could be no cap on the amount BP might be asked to contribute to the fund.
    Speaking after the talks, Mr Svanberg expressed regret over the spill, saying BP felt "sorrow and sadness for the tragic accident which should never have happened".

    Nikisoma hii hadithi, nikiona jinsi president Obama alivyokuwa concerned na issue nzima, mpaka kuwalazimisha BP kutoa kiasi hicho cha fweza, nakaa chini na kujiuliza ni nini kimetokea North Mara Mine. Kiongozi gani alijali kuhusu wanachi wa mara waliokufa, mifugo iliyokufa na faida wanayopata watu wenye mgodi wa North Mara, machozi yananitoka.


    Je tatizo ni nini, uongozi mbovu au dharau ya wenye mgodi? No compensation no apology, so sad indeed.
     
  2. PJ

    PJ JF-Expert Member

    #2
    Jun 17, 2010
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 297
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33
    For the same case in Tanzania ambapo wachimbaji madini wanamwaga maji ya sumu kwenye mto mara kwa makusudi na wananchi wanaathirika seikali inapepeka majeshi kukandamiza raia wake waliothirika na kuwalinda wazungu nafikiri simply kwa rangi yao.

    Viongazi wetu ni lini wataamka na kutetea haki za watu wetu? In America rais mwenyewe amenegotiate compansation kwa watu wake. Sisi tukidai haki tunaletewa majishi kutuua!!!! Jamani ni lini tutaacha kuchagua viongozi mataahira ambao hata hawajui watu wao wanastahili kupewa nini?

    Acheni kuchagua mataahira ambao wakikaa katika nchi kushughulikia matatizo ya wananchi wanapata alergy na baadala yake siku zote wako safarini nje ya nchi kuonjoy (?) themselves
     
Loading...