Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

afraid of something?

Discussion in 'JF Doctor' started by Haika, Sep 26, 2008.

  1. H

    Haika JF-Expert Member

    #1
    Sep 26, 2008
    Joined: Mar 3, 2008
    Messages: 2,241
    Likes Received: 20
    Trophy Points: 135
    Naomba kuuliza wana jf, inakwaje mtu anaogopa kitu ambacho hakina madhara?
    ni historia yake au akili yake inadevelop tu sababu ya kuogopa?
    mfano mimi naogopa heights, ukiniweka kwenye balcony ya floor zaidi ya 4 sisogei pembeni. kwenye madaraja ya juu inabidi nifunge macho, kwenye roller coasters ndo kabisaaa.
    wengine eti wanaogopa big spaces, wengine small spaces etc
    inakuwaje doctor?
     
  2. NaimaOmari

    NaimaOmari JF-Expert Member

    #2
    Sep 26, 2008
    Joined: Sep 25, 2007
    Messages: 807
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 0
    mimi naogopa sana nyoka hata wa plastiki siwezi kumsogelea japo naelewa kabisa kwamba ni wa plastiki
     
  3. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #3
    Sep 26, 2008
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Mimi pia ni kwenye heights na nikichungulia kutoka juu nasikia kizunguzungu na kutaka kutapika.Hua sisogei karibu na dirisha nikiwa ghorofani.
     
  4. Tonga

    Tonga Senior Member

    #4
    Sep 26, 2008
    Joined: Jul 8, 2008
    Messages: 175
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    I do fear water bodies; such as oceans, rivers, lakes etc. To make the matter worse I always dream i fell into the water, it scares me a lot! I wish i know what causes the phobia and how to treat it.
     
  5. Nkamangi

    Nkamangi JF-Expert Member

    #5
    Sep 26, 2008
    Joined: Mar 17, 2008
    Messages: 642
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    phobias are treated by conditioning. I am a psychiatrist, consultations are welcome, can't spill the beans in public, I need clients
     
  6. Tonga

    Tonga Senior Member

    #6
    Sep 26, 2008
    Joined: Jul 8, 2008
    Messages: 175
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Thanks Nkamangi, I may need to see you for consultation in the near future.
    Have a fabulous weekend.
     
  7. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #7
    Sep 26, 2008
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Hahaha! who will go to a psychiatrist who is on a verge of a nervous b/down?
     
  8. Kinyau

    Kinyau JF-Expert Member

    #8
    Sep 29, 2008
    Joined: Nov 24, 2006
    Messages: 776
    Likes Received: 67
    Trophy Points: 45
  9. A

    Aunty Lao JF-Expert Member

    #9
    Sep 29, 2008
    Joined: Jul 7, 2008
    Messages: 215
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Pia kuongezea kwenye hilo, pia mimi nasumbuliwa sana na fear ninapoanzwa kuchukuliwa au nikijua tuu tomorrow naenda kumuona Dr. basi usiku wake silali kwa kuwaza kilie kidude cha kupimia High blood pressure. I might sound stupid, but this is what am getting through and it started after i had surua infection when I was in form two 1992 untill now. Nina uvimbe wa kupasuliwa nikifiria tuu operation i get crazy. When I think of getting pregnant I also have that fear. Naomba any Dr. kwenye hii idara atusaidie jamani.
     
Loading...