Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Your Parent

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by X-PASTER, Nov 17, 2008.

  1. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #1
    Nov 17, 2008
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    An 80 year old man was sitting on the sofa in his house along with his 45
    years old highly educated son. Suddenly a crow perched on their window.

    The Father asked his Son, 'What is this?'

    The Son replied, 'It is a crow'.

    After a few minutes, the Father asked his Son the 2nd time, 'What is this?'

    The Son said, 'Father, I have just now told you 'It's a crow'.

    After a little while, the old Father again asked his Son the 3rd time, what
    is this?'

    At this time some expression of irritation was felt in the Son's tone when
    he said to his Father with a rebuff. 'It's a crow, A CROW'.

    A little after, the Father again asked his Son t he 4th time, 'What is
    this?'

    This time the Son shouted at his Father, 'Why do you keep asking me the same question again and again, although I have told you so many times 'IT IS A CROW'. Are you not able to understand this?'

    A little later the Father went to his room and came back with an old tattered diary, which he had maintained since his Son was born.

    On opening a page, he asked his Son to read that page. When the son read it, the following words were written in the diary: -

    'Today my little son aged three was sitting with me on the sofa, when a crowwas sitting on the window. My Son asked me 23 times what it was, and I
    replied to him all 23 times that it was a Crow. I hugged him lovingly each
    time he asked me the same question again and again for 23 times. I did not
    at all feel irritated I rather felt affection for my innocent child
    '.

    While the little child asked him 23 times 'What is this', the Father had
    felt no irritation in replying to the same question all 23 times and when
    today the Father asked his Son the same question just 4 times, the Son felt
    irritated and annoyed.

    So..

    If your parents attain old age, do not repulse them or look at them as a burden, but speak to them a gracious word, be cool, obedient, humble and kind to them. Be considerate to your parents.

    From today say this aloud, 'I want to see my parents happy forever. They have cared for me ever since I was a little child. They have always showered their selfless love on me.


    They crossed all mountains and valleys without seeing the storm and heat to
    make me a person presentable in the society today'.

    Say a prayer to God, 'I will serve my old parents in the BEST way. I will say all good and kind words to my dear parents, no matter how they behave.
     
  2. Mbu

    Mbu JF-Expert Member

    #2
    Nov 17, 2008
    Joined: Jan 11, 2007
    Messages: 12,703
    Likes Received: 92
    Trophy Points: 145
    safi sana...unconditionally love!!!...

    mtu yu radhi kufanya kazi za care ughaibuni (kuhudumia vikongwe vya kizungu), lakini mzazi wake Africa hata kumjulia hali mara moja kwa wiki anaona aaah, utamsikia "...wao ukiwapigia kutwa kulalamika shida tu, wanajidekeza!"...

     
  3. Manda

    Manda JF-Expert Member

    #3
    Nov 17, 2008
    Joined: Sep 24, 2007
    Messages: 2,073
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Umenena mkuu!, inauma sana lakini that's how 'we are'..!
     
  4. RR

    RR JF-Expert Member

    #4
    Nov 17, 2008
    Joined: Mar 17, 2007
    Messages: 6,633
    Likes Received: 111
    Trophy Points: 160
    Mkuu unamaaisha nini unaposema 'we', una maana ya 'waafrika' labda?
    Ni kweli kuna watu wanawaona wazazi wao ni mizigo wakifika kwenye ule umri mkubwa...
    Wengine hata huwaonea aibu wazazi wao (hasa wanapofikia mafanikio fulani) na hawapendi watu wajue uhusiano uliopo kati yao!
    Kuna mama yangu mdogo yeye huwa amehifadhi seti moja ya mavazi ya utotoni kwa kila mtoto wake.....mtoto (by now watu wazima) akileta longolongo basi humtolea nguo aliyowahi kumvalisha utotoni na kumwamuru aivae wakati huu!
     
  5. Mbu

    Mbu JF-Expert Member

    #5
    Nov 17, 2008
    Joined: Jan 11, 2007
    Messages: 12,703
    Likes Received: 92
    Trophy Points: 145
    ...hiyo ya kuhifadhi nguo za utotoni safi sana, maana kuna wengine eti wanawapiga hata marufuku wazee wao wasiwafuate maofisini, eti wanawatia aibu na matambara yao na mauvundo yao, Imagine! :(

    Kama sio 'weye' ulobebewa kwenye mbeleko ya kaniki, na ulikuwa na tabia ya ukojozi, iweje leo unashindwa wajibu wako kuwapa hadhi yao walokulea na kukufikisha utu uzima huo? ni kiasi gani wazazi walitaabika kufua mashuka yenye kunuka mikojo na kuanika magodoro kila kukicha sababu ya 'ununda' wako?

    ...what goes around comes around, jinsi unavyowatendea wazazi wako mbele ya wanao, ndio hivyo hivyo wanao watavyokuja kukutendea kwa mfano ulowaonyesha.

    Tubadilike!
     
Loading...