Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Yona, Mramba trial moved to next year

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by nngu007, Dec 16, 2011.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Dec 16, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Published On: Fri, Dec 16th, 2011
    Tanzania |
    Published On: Fri, Dec 16th, 2011


    [​IMG]

    Former cabinet ministers Basil Mramba (L) and Daniel Yona

    The Kisutu Resident Magistrates' Court on Wednesday adjourned to January 13, next year, an abuse of office case facing two former cabinet ministers Basil Mramba and Daniel Yona.

    The two, who served during president Benjamin Mkapa's rule, are accused of occasioned the loss amounting to 11,752,350,148/- through tax exemptions.

    Resident magistrate John Utamwa adjourned the case because the panel of magistrates hearing the case was still verifying proceedings ready to be handed over to the defense side for the latter to prepare a counter submission on whether the accused have a case to answer or not.


    Early, magistrate Utamwa told the court that review of the proceedings had been delayed due various reasons, including power cuts.


    Mramba, Yona and former treasury principal permanent secretary Gray Mgonja are accused of failing to take reasonable care to discharge their duties by unjustifiably signing government notices that led to the loss of the said amount of money.


    In February, this year, the prosecution brought 13 witnesses. In the course of the trial, the prosecution tendered in court 26 exhibits. The prosecution alleges that the trio willfully committed the offence between 2003 and 2007, in respect of a firm known as Stewart Assayers.


    The case was instituted following three years of investigations by the Prevention and Combating of Corruption Bureau (PCCB) and the police into the suspicious hiring of Alex Stewart (Assayers) Government Business Corporation (ASA) to audit gold production in
    Tanzania.


    The corporation was in 2003 controversially assigned a contract which saw it receive a whopping 65bn/- (USD 50 million) in gold audit fees. It completed the assignment and left the country in August, 2007.


    The ASA was paid an average of 1.3bn/- (USD1 million) every month from June 2003 to August, 2007.


    By Karama Kenyunko,
    The Guardian


     
  2. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #2
    Dec 16, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    R they Going to Win?
     
  3. i

    ibangu Member

    #3
    Dec 16, 2011
    Joined: Oct 6, 2010
    Messages: 25
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    [SUB]Hivi waandishi wa habari tumefikia wapi hadi kuandika maoni kwenye story.
    [/SUB].......which saw it receive a whopping 65bn/- (USD 50 million.[SUB]Hiyo kwenye red ni opinion.
    [/SUB]
     
  4. Feedback

    Feedback JF-Expert Member

    #4
    Dec 16, 2011
    Joined: Mar 14, 2011
    Messages: 7,901
    Likes Received: 239
    Trophy Points: 160
    Why can't they adjourn for 20 years we have already known the truth.
     
  5. Baba_Enock

    Baba_Enock JF-Expert Member

    #5
    Dec 16, 2011
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 6,724
    Likes Received: 61
    Trophy Points: 145
    Kwanini hii KESI ISIFUTWE? Hivi JK and Co wataendelee ku-dillydally hadi 2016 na hizi case (EPA inclusive)?
     
  6. Sumba-Wanga

    Sumba-Wanga JF-Expert Member

    #6
    Dec 16, 2011
    Joined: Feb 2, 2011
    Messages: 5,385
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135

    Yes, final baada ya watz kupoteza interest kwenye hiyo case....
     
  7. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #7
    Dec 16, 2011
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,273
    Likes Received: 252
    Trophy Points: 180
    Kesi hii ilikuwa danganya toto kwa wafadhili ili JK na serikali yake waonekane kuwa kweli wanapiga vita corruption; ili fedha za msaada ziweze kuletwa!! Hivi sasa mission yao imekuwa accomplished na hizi kesi zitapigwa dana dana halafu zitakuja kufutwa,end of the story!!
     
  8. engmtolera

    engmtolera Verified User

    #8
    Dec 16, 2011
    Joined: Oct 21, 2010
    Messages: 5,062
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    kwa upande wangu nachokiona hapo ni kubytime then mwisho wa siku hawa jamaa watakuwa free,kulikuwa hakuna haja ya kulefusha keshi ambayo hataserikali inapoteza pesa nyingi kusimamia kesi isiyokuwa na mwisho,ingekuwa nchi za wenzetu kesi hiyo tayari majibu yangekuwa hewani lakini hapa ni mlolongo usio na mwisho na upotezaji wa pesa za walipa kodi kwa kuprolong kesi.

    hebu angalia yule kija aliyekwapua nazi za Mh Makamu wa Raisi Zanzibar,kesi imesikilizwa ndani ya mda mfupi na kijana kupigwa ndani miaka miwili na viboko juu ili iwe fundisho kwa wezi wa nazi,lakini hili la hawa jamaa ni miaka kenda rudi mwishowe itakuwa wamekutwa hawana hatia
     
  9. Imany John

    Imany John Verified User

    #9
    Dec 16, 2011
    Joined: Jul 30, 2011
    Messages: 2,593
    Likes Received: 52
    Trophy Points: 145
    busara za serikali ya awamu ya 4 ndo zilipo ishia.
    Mbuta.
     
Loading...