Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Ujumbe wa kufufua uchumi wetu

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Wa Mjengoni, May 27, 2010.

  1. Wa Mjengoni

    Wa Mjengoni JF-Expert Member

    #1
    May 27, 2010
    Joined: May 4, 2010
    Messages: 483
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Dear all Tanzanians
    I, as a Tanzanian am proud to have achieved another milestone...The Tanzanian Shilling is now equal to more than 1,400 to 1 US$!!!! Congratulations to all of us Tanzanians for:
    1) Using Chinese toilet paper rather than Rexa or Tanpack...
    2) Buying ice cream made in Kenya or South Africa rather than Azam
    3) Using Omo rather than Foma
    4) Eating Heinz baked beans rather than Dabaga or Red gold
    5) For using Shoprite as your favourite shopping destination since "expired" South African goods are better than Tanzanian products
    6) For using Anchor butter/cheese on your bread rather than ASAS or Serengeti
    7) For using Colgate and Close up as they make your teeth brighter rather than Whitedent
    8) For drinking Heineken and Red Bull rather than a good old Kili....itÂ’s a matter of image in it!
    9) For drinking St.Anne, Namaqua and Overmeer than Dodoma wine
    10) For using Farmer's choice sausages than Beef Vienna from Arusha
    11) For using Kangaroo matches than KIBO match .....and the list goes on....
    Come on guys wake up....Its time for a change......BE TANZANIAN BUY TANZANIAN.... And a request to the expatriate community...especially South Africans...please change your mind set and help Tanzania grow by supporting local products...
    BE POSITIVE, THINK POSITIVE!
     
  2. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #2
    May 27, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Huko mjengoni huwa mnazungumzia ishu gani? I assume kweli unatokea mjengoni.
     
  3. Wa Mjengoni

    Wa Mjengoni JF-Expert Member

    #3
    May 27, 2010
    Joined: May 4, 2010
    Messages: 483
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Abdulahim,
    Mkuu mimi sio originator wa huu ujumbe, nimeusoma mahali umenifurahisha, tuujadili wewe unauonaje?
     
  4. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #4
    May 27, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Hauwezi kusaidia sana kwa sababu hakuna msisitizo wa kimkakati, pengine na kisera. Huwezi ukazungumzia kuhusu kuongeza uzalishaji bila kuongelea masoko na kulinda masoko yako yasiingiliwe kiholela. Hapa na refer serikali isojua inachofanya.
     
  5. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #5
    May 27, 2010
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,120
    Likes Received: 9,824
    Trophy Points: 280
    Nilisikia wale Barrick ambao walikuwa wanaagiza kila kitu kutoka kwao wangeanza kutozwa 100% ya ushuru wa kuingiza chochote kile kuanzia office stationeries, vinywaji mpaka vyakula ili kujaribu kuhakikisha wananunua mahitaji yao muhimu locally, sijui kama hili la kuwatoza 100% ya vitu wanavyonunua kama ushuru limeshaanza kutekelezwa.
     
  6. K

    Kabengwe JF-Expert Member

    #6
    May 27, 2010
    Joined: Oct 20, 2009
    Messages: 240
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    We have a long way to go...
     
  7. Z

    Zhule JF-Expert Member

    #7
    May 27, 2010
    Joined: May 22, 2008
    Messages: 354
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Thanks mkuu. umenena ukweli mtupu. Ungeorodhesha offisi za mkulu na serikali yake. Huko ni vitu vya ulaya na north america tu.
     
Loading...