Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Udini Nigeria , raia 500 wapoteza maisha.

Discussion in 'International Forum' started by nguvumali, Mar 8, 2010.

  1. nguvumali

    nguvumali JF Bronze Member

    #1
    Mar 8, 2010
    Joined: Sep 3, 2009
    Messages: 4,793
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Watu wapatao 500 wauawa nchini Nigeria

    Maafisa wa serikali Nchini Nigeria, wamesema idadi ya watu waliofariki kufuatia mapigano yaliyotokea mjini Jos hapo jana, imefikia watu mia tano.
    Walioshuhudia tukio hilo wanasema watu kadhaa waliojihami kwa mapanga walishambulia vijiji kadhaa karibu na mji wa Jos, kutoka maeneo ya milima. Wengi wa waliouawa ni watoto na kina mama.
    Kaimu rais wa nchi hiyo Goodluck Jonathan, ameamuru wanajeshi wa nchi hiyo kuingilia kati na kuzima machufuko hayo. Vile vile rais huyo ameagiza wanajeshi hao kuhakikisha kuwa hakuna silaha zaidi zinaingizwa katika eneo hilo ili kuzuia mashambulizi zaidi.
    Serikali ya Nigeria ilitangaza hali ya tahadhari katika mji huo tangu mwezi Januari mwaka huu, baada ya mapigano makali kati ya Waislamu na Wakristo, yaliyosababisha vifo vya zaidi ya watu mia mbili.

    source........http://www.bbc.co.uk/swahili/news/story/2010/03/100308_nigeriaupdate.shtml
     
  2. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #2
    Mar 8, 2010
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Nigeria's government sent in troops to the flashpoint northern Jos region on Monday after attacks by machete-wielding gangs on Christian villages that officials say killed at least 500 people.

    Under fire for failing to prevent another outburst of sectarian violence only weeks after hundreds died in Muslim-Christian clashes, authorities said they had arrested scores of people in connection with the attacks.

    Witnesses, meanwhile, described how the mainly women and children victims in Sunday's three-hour systematic orgy of violence were caught in animal traps and fishing nets as they tried to flee their attackers, who hacked them to death.

    The official death toll was initially put at a little more than 100, but Dan Manjang, an adviser to the Plateau state government, said the toll had now been raised substantially.

    "We have been able to make 95 arrests, but at the same time more than 500 people have been killed in this heinous act," Dan Manjang said in a telephone interview.

    Government-run radio also reported that 500 people had been slaughtered in a night raid on three villages on the fringes of Jos, capital of Plateau state.

    Witnesses and local rights activists put the figure at more than 200.

    "By our latest count there are 202 bodies," said Shamaki Gad Peter, head of the League for Human Rights in Jos.

    Shehu Sani, another leading rights activist, spoke of 250 people having been killed.


    Much of the violence was centred around the village of Dogo Nahawa, where gangs from the mainly Muslim Fulani ethnic group set fire to straw-thatched mud huts before embarking on the killing rampage in the early hours of Sunday.

    Source:Mail & Guardian
     
  3. SMU

    SMU JF-Expert Member

    #3
    Mar 8, 2010
    Joined: Feb 14, 2008
    Messages: 6,992
    Likes Received: 835
    Trophy Points: 280
    Too sad. Hivi kuna dini inaagiza kuua?
     
  4. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #4
    Mar 8, 2010
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 101
    Trophy Points: 145
    Vita ya dini ni catastrophic!..haina Macho!..God save us!
     
  5. nguvumali

    nguvumali JF Bronze Member

    #5
    Mar 8, 2010
    Joined: Sep 3, 2009
    Messages: 4,793
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    mie mpaka muda huu sielewi huu unyama unavyoendela Afrika, inatia shaka na aibu sana.
    Kweli unamuua mwenzako kisa unampigania Mungu, Mungu yupi ? Mungu yupi aliedhaifu hata kuhitaji msaada wa mwanadamu ? Mungu yupi ?
     
  6. rmashauri

    rmashauri JF-Expert Member

    #6
    Mar 8, 2010
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 3,008
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Ndiyo, soma hapa chini.

    Quran 48:29: "Those who follow Muhammad are merciless for the unbelievers but kind to each other."

    Quran 60:4: We have renounced you; and enmity and hatred is begun between us and you for ever, until ye believe in Allah alone

    25:52 So obey not the unbelievers and fight strenuously with them in many a strenuous fight.

    Quran 4:91 "Take them and kill them wherever ye find them. Against such We have given you clear warrant."

    Quran 33:35-36 "Allah repulsed the disbelievers. ... He brought those of the People of the Scripture who supported them down from their strongholds, and cast panic into their hearts. Some ye slew, and ye made captive some.
     
  7. nguvumali

    nguvumali JF Bronze Member

    #7
    Mar 8, 2010
    Joined: Sep 3, 2009
    Messages: 4,793
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    mmmmh, kaazi kwelikweli.
     
  8. Mzizi wa Mbuyu

    Mzizi wa Mbuyu JF-Expert Member

    #8
    Mar 8, 2010
    Joined: May 15, 2009
    Messages: 5,011
    Likes Received: 251
    Trophy Points: 180
    Waafrika bwana, dini zenyewe hizi tuliletewa tu na wageni hatujui kama zingine ni za "Kichina" lakini tunajifanya tuna uchungu nazo hadi kuuana wenyewe kwa wenyewe!!!
    Mbona hatuzipiganii dini zetu za asili zilizouliwa na wageni, Waarabu na Wazungu????
     
  9. Ng'wanza Madaso

    Ng'wanza Madaso JF-Expert Member

    #9
    Mar 8, 2010
    Joined: Oct 21, 2008
    Messages: 2,276
    Likes Received: 58
    Trophy Points: 145
    Lagos, Nigeria (CNN) -- The death toll from weekend violence in central Nigeria climbed to more than 200 Monday after members of a machete-wielding Muslim group attacked mostly Christian villages, officials said.
     
  10. M

    Mzee2000 JF-Expert Member

    #10
    Mar 8, 2010
    Joined: Aug 7, 2009
    Messages: 471
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 45
    Pole sana ndugu yangu.Haya ndio majonzi niliyonayo pia.Just imagine tunauana wenyewe kwa wenyewe kisa - dini zisizo za kwetu!Je tungekuwa na dini zetu za asili hizi laana zingetupata? Sidhani.Maana mwisilamu anasema Im right you are wrong na mkristu anasema hivyo hivyo.
     
  11. MziziMkavu

    MziziMkavu JF-Expert Member

    #11
    Mar 8, 2010
    Joined: Feb 3, 2009
    Messages: 38,511
    Likes Received: 2,783
    Trophy Points: 280
    Machete-wielding rioters kill 200 in Nigeria

    Red Cross official: Violence in Christian villages may be reprisal attacks

    [​IMG]This image taken from Nigeria's government TV on Sunday shows a hospitalized survivor of the violence in Dogo Nahawa, about three miles south of the city of Jos.
    s
    updated 11:03 a.m. ET March 8, 2010

    JOS, Nigeria - Rioters armed with machetes slaughtered more than 200 people including a 4-day-old infant, residents said, less than two months after sectarian violence in the volatile region left more than 300 dead.
    The violence in three mostly Christian villages Sunday appeared to be reprisal attacks following the January unrest in Jos — when most of the victims were Muslims, Red Cross spokesman Robin Waubo said. State officials did not comment on the cause of the latest attacks.
    The bodies of the dead lined dusty streets in three villages south of the regional capital of Jos, local journalists and a civil rights group said Sunday. They said at least 200 bodies had been counted by Sunday afternoon.
    Plateau State spokesman Gregory Yenlong said officials were conducting mass burials for the victims on Monday. He told Reuters that officials estimated that "500 people" had been killed.
    Death tolls have been highly politicized in previous outbreaks of unrest in central Nigeria, with various factions accused of either exaggerating the figures for political ends or downplaying them to try to douse the risk of reprisals.
    Severed hands
    The bodies of children tangled with each other in a local morgue, including a diaper-clad toddler. Another young victim appeared to have been scalped, while others had severed hands and feet. One woman victim in the morgue appeared to have been stripped below the waist, but later covered by a strip of black cloth.
    [​IMG]Video
    [​IMG]
    Massacre
    March 8: Msnbc.com's Dara Brown reports on the violence in Nigeria.
    msnbc.com

    Jos has been under a dusk-til-dawn curfew enforced by the military since January's religious-based violence. It was not clear how the attackers managed to elude the military curfew early Sunday.
    Acting President Goodluck Jonathan said security agencies would be stationed along Plateau state's borders to keep outsiders from coming in with more weapons and fighters.
    "(We will) undertake strategic initiatives to confront and defeat these roving bands of killers," he said in a statement. "While it is too early to state categorically what is responsible for this renewed wave of violence, we want to inform Nigerians that the security services are on top of the situation."
    On Monday, an Associated Press reporter saw nearly 100 soldiers in tan military fatigues and bulletproof vests standing near armored cars at an entrance into Jos. The street was mostly deserted but soldiers appeared tense, holding Kalashnikov rifles at their hips and pointing them at passing cars.
    More than 600 people fled to a makeshift camp that still held victims from January's violence, said Red Cross official Adamu Abubakar. He expected more to come, putting an even bigger strain on the already limited humanitarian aid for those fleeing the violence.
    Tourist destination
    The killings represent the latest religious violence in an area once known as Nigeria's top tourist destination, adding to the tally of thousands already killed in the last decade in the name of religious and political ambitions.
    [​IMG]Rioting in September 2001 killed more than 1,000 people and Muslim-Christian battles killed up to 700 people in 2004. More than 300 residents died during a similar uprising in 2008.
    Jos lies in Nigeria's "middle belt," where dozens of ethnic groups mingle in a band of fertile and hotly contested land separating the Muslim north from the predominantly Christian south.
    In Jos, Muslims have complained about being denied jobs and other benefits by the Christian-dominated government. However, many Muslims also operate shops and businesses in a nearby town where the tourist trade has dried up and the surrounding tin mines have been abandoned, stoking fears for Christians about retaliation from Muslim neighbors. http://www.msnbc.msn.com/id/35759877/ns/world_news-africa/
     
  12. nguvumali

    nguvumali JF Bronze Member

    #12
    Mar 9, 2010
    Joined: Sep 3, 2009
    Messages: 4,793
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    tatizo letu ni mapokeo mabaya ya hizi dini, ni ishara kuwa Miungu wetu hawana uwezo wakujipigania, hiyo inaleta tafsiri kua binadamu ananguvu nyingi kuliko mungu tunaejitolea kumpigania.
     
  13. N

    Nanu JF-Expert Member

    #13
    Mar 9, 2010
    Joined: May 29, 2009
    Messages: 1,224
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Jesus Christ The Lord, waokoe watu wako. Wanakuhitaji watu wa Nigeria sasa. Tunakuomba uwaokoe kutoka kwenye mikono ya damu. Mungu waonyeshe uwezo wako ili wakujue wewe na hakuna Mungu mwnigine mwenye kustahili kuabudiwa zaidi yako. Mungu uwarehemu waja wako wote. Tunaomba mapenzi yako yatimizwe. Amen!
     
  14. N

    Ngekewa JF-Expert Member

    #14
    Mar 9, 2010
    Joined: Jul 8, 2008
    Messages: 7,730
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135

    Ndugu Wakristo ni unbelievers?
     
  15. m

    mmakonde JF-Expert Member

    #15
    Mar 9, 2010
    Joined: Dec 26, 2009
    Messages: 967
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    angalieni suicide bombing kila siku ,iraq,pakistan na afghnistan muelewe nini hasa katika dini hii.
     
  16. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #16
    Mar 9, 2010
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Local archbishop says religion not at source of conflict in Nigeria

    Early morning raids on three villages near Jos, Nigeria by Muslim shepherds on Sunday morning left hundreds of Christian farmers dead. Archbishop John Olorunfemi Onaiyekan of Abuja emphasized on Monday that the source of the unrest is due to socio-economic concerns, not religion.

    In an interview with Vatican Radio, the archbishop called the confrontations "the classic conflict between shepherds and farmers."

    It's estimated that the conflict on Sunday left over 200 people dead. Ethnic Fulani herdsmen attacked three villages of inhabited by members of the Berom ethnicity in the early hours of Sunday morning. The BBC reported that many of the victims were women, children and elderly attacked with machetes.

    The three villages are all within 10 miles of the city of Jos, in the central Plateau state of Nigeria. Analysts dubbed Sunday's conflict a reprisal for another encounter between Christians and Muslims in January that left hundreds dead.

    Archbishop Olorunfemi said that international media often link violence between ethnic groups in Nigeria to religious roots, but, he explained, "this is not the case, because they don't kill each other due to religion, but for social, economic, tribal, (or) cultural demands."

    The Church's reaction, the archbishop said, is that "we continue to work to promote good relations between Christians and Muslims and we seek also to come to an agreement in trying to curb the violence and work together to face concrete political and ethical problems."

    He added that it would be the duty of the Nigerian government to provide security for the area, but "it appears to not have the capacity to do so."

    Ninety five people have been arrested for Sundays conflicts, according to the Vatican Radio report, which was hand delivered to the media by Fr. Federico Lombardi in the Holy See's Press Office.

    catholic news agency
     
  17. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #17
    Mar 10, 2010
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    by Aminu Abubakar Aminu Abubakar – 42 mins ago
    JOS, Nigeria (AFP) – Christian villagers in Nigeria fled their homes fearing new attacks Tuesday even as a senior official accused the country's military chiefs of ignoring warnings about last weekend's massacre.

    Jonah Jang, governor of central Plateau state, said the carnage that claimed hundreds of lives of mainly Christian villagers could have been avoided had there not been security lapses.

    Jang told reporters he alerted the Nigeria's army commander about reports of movement around the area and was told troops would be heading there.

    But while he saw a military tank rumble by his home, located a few kilometres (miles) away from one of the affected villages, "three hours or so later, I was woken by a call that they (armed gangs) have started burning the village and people were being hacked to death.

    "I tried to locate the commanders, (but) I couldn?t get any of them on the telephone," Jang told journalists in the capital Abuja.

    Near the central city of Jos, mass burials were held for some of the hundreds of victims of a three-hour orgy of violence, while survivors nursed wounds in hospitals.

    More here http://news.yahoo.com/s/afp/20100309/ts_afp/nigeriaunrest
     
  18. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #18
    Mar 10, 2010
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    [​IMG]
     
  19. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #19
    Mar 10, 2010
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    [​IMG]
     
  20. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #20
    Mar 10, 2010
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    [​IMG]
     
Loading...