Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

TPDC to re-enter bulk oil business

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by BAK, Jul 14, 2008.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Jul 14, 2008
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,860
    Likes Received: 9,413
    Trophy Points: 280
    TPDC to re-enter bulk oil business

    By CHRISTINE AFANDI

    Special Correspondent
    THE EAST AFRICAN

    The Tanzania Petroleum Development Corporation (TPDC) once again decided to take over the role of overseeing and regulating bulk procurement of fuel oil, an official at the state firm has said.

    According to TPDC’s director of marketing and investment, Joyce Kisamo, the re-entry of TPDC into oil importation business is aimed at stabilising the sector’s operations, enhancing security of oil supplies in the country and maintaining price stability, said Joyce Kisamo, director of marketing and investment .

    A survey by the Energy and Water Regulatory Authority has shown that procurement of oil in bulk through term tenders had helped stabilise consumer prices in countries like South Africa, Namibia and Mozambique.

    Ms Kisamo said bulk procurement will be carried out either jointly by oil importing companies or by a single player to achieve lower consumer prices for the commodity. The TPDC will maximise the use of its facilities to ensure that the whole country gets stable and timely supplies of fuel and its by products at the legitimate market price, she said.

    The TPDC has already prepared a business plan and a Cabinet paper on oil trading and strategic petroleum reserve procurement scheme. The cabinet is said to have reviewed the proposals after which TPDC was directed to submit an implementation report. It is, therefore, a forgone conclusion that the petroleum corporation’s working capital will be taken into account in the forthcoming financial year.

    A strategy seeking the re-entry of TPDC into the lucrative oil business is as a result of unprecedented three-year fuel price rise which has been threatening to grind the national economy to a halt. In addition, through the TPDC the concerned authorities will be able to collect accurate oil importation data for taxation and other purposes.

    The corporation’s role had previously been reduced to that of overseeing and developing infrastructure used to store and transport petroleum in the country.
     
  2. K

    Koba JF-Expert Member

    #2
    Jul 14, 2008
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,063
    Likes Received: 434
    Trophy Points: 180
    ...haya tena naona wakomunisti wameamka kutoka usingizini na sera zao za kidikteta as if wao ndio wana God given rights ya oil business,hawa wajinga wataishia kutuletea foleni tuu kwenye vituo vya mafuta,kama wanataka kuagiza hayo mafuta wasipewe upendeleo wowote tuone kama watasimama na kupunguza bei ya mafuta as if wao ndio OPEC kumbe wachovu tuu wanaotegemea favor ya serikali kuwashinda wengine.
     
  3. K

    Kokolo JF-Expert Member

    #3
    Jul 14, 2008
    Joined: Mar 20, 2008
    Messages: 421
    Likes Received: 36
    Trophy Points: 45
    siyo communist, kila nchi kuna Idara inacontrol mafuta, nenda Marekani, Canada, UK, Mexico, Japan, India or China. Hiyo ni nzuri sana ya price control.
     
  4. Sikonge

    Sikonge JF-Expert Member

    #4
    Jul 14, 2008
    Joined: Jan 19, 2008
    Messages: 11,397
    Likes Received: 184
    Trophy Points: 160
    Koba,
    Shule tunayopewa tusiwe tunaitumia kama sisi ni KASUKU. Umeambiwa kuwa UKOMINISTI mbaya, basi kwa sababu waishi WEST unapokea hata bila kujiuliza mara mbili. Mbona Mchina na WEKUNDU wake leo hii dunia nzima tunamwinamia? Uwe mtu wa kutafuta ukweli na si ule unaopandikizwa kichwani na Wazungu wengine juu ya Wazungu wenzao.
    KUMBUKA milele na milele kuwa swala la ENERGY ni strategic ya nchi. Nchi kama Rumunia ziko far better kuzidi sisi Watz na majivuno yetu. Ukiwa huko watu wanalilia NYUMBA kukosa umeme na si tarafa, kata au kijiji. Wenzentu wameshaliacha hili. Wakati Wameacha kuwa WAKOMINISTI na wao walifanya kosa hilo hilo na sasa wameanza kurudi. Ndiyo maana unaona hata Warusi chini ya Putin wameijenga GASPROM na sasa wanatanua UBAVU hadi Ugeruman. Hizi zilikuwa danganya za Mkapa na Mafisadi.
    Nasubiri kwa hamu kuona TIPER inaanza kufanya kazi na hapohapo tunazalisha hadi LAMI yetu kwa ajili ya barabara. MAJI NA UMEME siku zote ni MASINGI wa Taifa. Ukimpa mtu na siku moja mmepata Ugeni na Bunge liko kazini kwa maswala nyeti, jamaa anaamua kukata umeme wake???
     
  5. Mtanganyika

    Mtanganyika JF-Expert Member

    #5
    Jul 14, 2008
    Joined: Jul 18, 2007
    Messages: 1,581
    Likes Received: 120
    Trophy Points: 160
    I believe this is a good move, majority of developing countries subsidizing oil supply chain and that boost economy. One main point is production of scale, when you're producing in large scale eventualy you have a chance to reduce production cost and hence lower the price.

    Saying so, it always depends on strategy crafting, implementation and execution. I believe it is a challange task, but it can be done.
     
  6. K

    Koba JF-Expert Member

    #6
    Jul 14, 2008
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,063
    Likes Received: 434
    Trophy Points: 180
    ...someni vizuri na muelewe wanachotaka kufanya hao TPDC sio kunirukia tuu,naona mnataka kurudishwa kwenye foleni za mafuta tuu nyie na inaonekana hamfikirii vizuri.
     
  7. Njowepo

    Njowepo JF-Expert Member

    #7
    Jul 14, 2008
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 9,160
    Likes Received: 289
    Trophy Points: 180
    Ni heri mara mia TPDC wakashika usukani ktk ilo soon,otherwise haya ni mateso tupu!
     
  8. Sikonge

    Sikonge JF-Expert Member

    #8
    Jul 14, 2008
    Joined: Jan 19, 2008
    Messages: 11,397
    Likes Received: 184
    Trophy Points: 160
    ...tumesoma. Ila sijui na wewe umesoma kilichoandikwa na sisi tulichoandika. Uchumi wa Taifa ukisimama, basi hata wewe UTASIMAMA na maana yake ukitaka kujua basi kumbuka Crisis ya Uchumi huko Argentina. Watu watatanda kila sehemu, gari lako litapondwa mawe, fujo na kila ghasia zitatawala mji. Sema tu Wahindi na Wazungu kama kawaida watakimbia mapema na kutuacha sisi tukisota na hizo fujo.

    A strategy seeking the re-entry of TPDC into the lucrative oil business is as a result of unprecedented three-year fuel price rise which has been threatening to grind the national economy to a halt. In addition, through the TPDC the concerned authorities will be able to collect accurate oil importation data for taxation and other purposes
     
  9. Ibrah

    Ibrah JF-Expert Member

    #9
    Nov 20, 2008
    Joined: Mar 22, 2007
    Messages: 2,709
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 135
    Four months passed and nothing has been done! Sijui Mafisadi wenye hatimiliki ya soko la mafuta nchini wamemweka mfukono Yona Killaghane?
     
Loading...