Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Study on new circumcision device released

Discussion in 'International Forum' started by chitambikwa, Mar 5, 2011.

  1. chitambikwa

    chitambikwa JF-Expert Member

    #1
    Mar 5, 2011
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 3,932
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Study on new circumcision device released

    By Edwin Musoni
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    [​IMG]
    MINISANTE PS Agnes Binagwaho ​


    KIGALI - Rwanda unveiled a recent study of the PrePex male circumcision device at a Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections (CROI) in Boston, Massachusetts.
    More than 4,000 leading researchers and clinicians from around the world participated.
    The PrePex System, a new device and methodology for rapid adult male circumcision, works through a special elastic mechanism that fits closely around an inner ring, trapping the foreskin, which dries up and is removed after a week.
    Principal study investigator, Dr Jean Paul Bitega, shared the study results with the world's researchers working to understand, prevent, and treat HIV/AIDS and its complications.
    The new technology comes at a time when Rwanda is targeting mass circumcision as a way of fighting HIV infection.

    According to a press statement, the experts picked particular interest in the study which demonstrated the safety and efficacy of the PrePex device without bleeding, sutures or anesthesia.
    Bitega, a surgeon, noted; “The PrePex device has the potential to facilitate rapid scale-up in national programs for HIV prevention, an important need in Sub-Saharan Africa.”
    The PrePex study was administered at Kanombe Military Hospital by Rwandan physicians.
    An abstract of the first 40 subjects were presented at conference.

    “We already have nurses successfully applying the procedure. The implications of a device like this are broad - we can go to a university and circumcise 1,000 students in few days, in a regular classroom, by trained nurses,” he said.

    With the new technology the economy does not suffer because men have taken several days off work to heal. Three or four hours after circumcision, a man can be back at work.
    The Permanent Secretary in the Ministry of Health, Dr. Agnes Binagwaho, recently announced that Rwanda has a national goal to decrease its HIV incidence rate by 50% by circumcising two million adults in two years as part of a comprehensive HIV prevention strategy.

    “With the PrePex device, this can be a reality and Rwanda finally has the potential to achieve our goal. The procedure is quick, simple, bloodless and safe," said Binagwaho, who also the co-author of the study.

    source:The New Times Rwanda,5/3/2011
     
  2. chitambikwa

    chitambikwa JF-Expert Member

    #2
    Mar 5, 2011
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 3,932
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    kinachoniumiza mie ni kuwa sera Za Rwanda zinatekelezeka fasta na kwa wakati ilihali Hapa Tanzania masilahi ya watu 50 kwanza
     
  3. BONGOLALA

    BONGOLALA JF-Expert Member

    #3
    Mar 5, 2011
    Joined: Sep 14, 2009
    Messages: 13,040
    Likes Received: 1,338
    Trophy Points: 280
    Duu rwanda jamani kwa nini wanatuzidi kila kitu na huku sisi ndio tunaongoza kwa safari za nje tour study?
     
  4. chitambikwa

    chitambikwa JF-Expert Member

    #4
    Mar 5, 2011
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 3,932
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    juzi nikikuwa Kigali nakakuta Mifuko ya cement ya Simba,ndo imetengenezwa vizuri na ndo kama plastic bag hapa. Nilishangaa cement yetu mifuko tunatupa kwao wananunua hapa na kuna ajila na utunzaji mzuri wa Mazingira baada ya kutumia.
     
  5. M

    Mtu wa Mungu JF-Expert Member

    #5
    Mar 5, 2011
    Joined: Nov 9, 2010
    Messages: 445
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Mwanakwetu Bongolola tofauti ni hii hapa:-
    Rais wa Rwanda analindwa na wanajeshi, na anapendwa na wananchi wake; rias wa Tz analindwa na majini ya sheikh, na alichaguliwa na 27% ya wananchi waliopiga kura-hapendwi na 73%; kwa hiyo anatawala chini ya laana-ndiyo maana hakuna kinachokwenda-hata Uganda na Burundi wanatuzidi!!!!!!!!!!!
     
  6. m

    magee Senior Member

    #6
    Mar 5, 2011
    Joined: Jun 3, 2009
    Messages: 123
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    with right people at the right place at the right time we can!!!!
     
  7. FaizaFoxy

    FaizaFoxy JF-Expert Member

    #7
    Mar 5, 2011
    Joined: Apr 13, 2011
    Messages: 50,411
    Likes Received: 9,109
    Trophy Points: 280
    Rais wa Rwanda ni Dikteta kama hujafanya anachotaka anakuua.
     
  8. N

    Nonda JF-Expert Member

    #8
    Mar 8, 2011
    Joined: Nov 30, 2010
    Messages: 11,855
    Likes Received: 1,165
    Trophy Points: 280
Loading...