Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Spread the Word

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by BAK, Mar 28, 2009.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Mar 28, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,856
    Likes Received: 9,407
    Trophy Points: 280
    It all started with a question: How can we inspire people to take action on climate change?

    The answer: Ask the people of Sydney Australia to turn off their lights for one hour.

    In 2007, an estimated two million Sydney residents turned out their lights for one hour - Earth Hour. In 2008, 371 cities in 35 countries joined the show and the number of participants leapfrogged to around 53 million.

    This year on Saturday (March 28, 2009), some 2848 cities, towns and municipalities in more than 84 countries have signed on and promoters are hoping it will attract close to a billion people.


    (source: EarthHour.org)

    Earth Hour uses the simple action of turning off the lights for one hour to deliver a powerful message about the need for action on climate change.
     
  2. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #2
    Mar 28, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 188
    Trophy Points: 160
    Sasa sisi tuzime saa ngapi wakti umeme wenyewe hakuna ,yaani huu mgao tulionao peke yake unatosha kuwa mchango wetu ,ndio maana yake ,halafu hawajafafanuwa 1 hr kwa vipi maana huenda wao kwao wanapata umeme masaa 24 tene nchi nzima sisi ,hapa ni mijini tu tena bila ya taa za barabarani ,trafiki light unaweza ukabahatika ukaikuta inawaka moja tu ndio hiyo ya kupitisha na kusimamisha magari nafikiri hili tangazo linawahusu huko majuu.
     
  3. K

    Kafara JF-Expert Member

    #3
    Mar 28, 2009
    Joined: Feb 17, 2007
    Messages: 1,375
    Likes Received: 24
    Trophy Points: 135
    inahamasishwa kuzima umeme usio na ulazima kwa saa moja kati ya saa
    2.30 mpaka 3.30 usiku (20.30 zo 21.30) local time.
     
  4. M

    MUME WANGU Member

    #4
    Mar 28, 2009
    Joined: Mar 25, 2009
    Messages: 24
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Umeme wenyewe mbona Tz hakuna, unaongelea one hour, tz mgao ulitangazwa kuwa masaa manne then masaa manne mengine, jumla masaa 8 kwa siku, lakini leo wamekata umeme kuanzia asubuhi saa nne na hata sasa saa kumi na mbili jioni umeme haujarudi, vipi kule nanjilinji kwenye vibatari wazime nini?..wakizima tuu vibatari kesho kesi za mauaji ya albino zitakuwa zakumwaga...
    Inanifanya nione kama hii kitu haiwahusu wadanganyika.
     
Loading...