Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

South Korean FM offers to resign over nepotism charge

Discussion in 'International Forum' started by Dingswayo, Sep 4, 2010.

  1. Dingswayo

    Dingswayo JF-Expert Member

    #1
    Sep 4, 2010
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 3,974
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 145
    South Korean FM offers to resign over nepotism charge

    [​IMG]
    Mr Yu would be the fourth South Korean minister to offer to resign in a month


    The South Korean Foreign Minister, Yu Myung-hwan, has offered to resign after it was revealed that his daughter was offered a job in his ministry.
    Yu Hyun-sun, 35, was given a post as a mid-ranking civil servant, prompting allegations of nepotism.


    Ms Yu was rejected when she originally applied, but was later given the job after another hiring process.


    Mr Yu, while denying any wrongdoing, has apologised for allowing the impression to arise.


    The government has ordered an investigation into the incident.
    Trio of scandals

    As our correspondent John Sudworth reports from Seoul, the scandal is another blow to a government already facing criticism over its ethical standards.

    Continue reading the main story


    Last month, three of the government's new nominees for cabinet posts were forced to resign following allegations of unethical behaviour, our correspondent says.
    Kim Tae-ho, the prime minister designate, was accused of having ties to a corrupt businessman.


    The choice for culture minister was accused of breaking residency laws to get his children into better schools.


    And the new knowledge-economy appointee's wife was accused of using insider information to profit from a property deal, our correspondent adds.

    The scandals have been a blow to the President Lee Myung-bak who, in a recent speech, has promised to work towards creating a fairer society.
     
  2. A

    Alpha JF-Expert Member

    #2
    Sep 5, 2010
    Joined: Aug 30, 2007
    Messages: 612
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    This country was as poor as us 40 years ago, i will repeat 40 years ago. In the span of 40 years they have managed to become one of the richest countries in the world. Meanwhile JK is talking about taking 5 years to build a little bridge to Kigamboni.

    If only there was this kind of accountability in Tanzania.
     
  3. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #3
    Sep 5, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Hawa jamaa kwenye miaka ya 50s na 60s walikuwa wanalingana na Ghana kama sikosei kwenye GDP au something..na watu wao walikuwa wanakuja kufanya kazi sehemu mbalimbali hata huko Uarabuni kama deiwaka wa mitambo, udereva etc.

    Lakini walikuja ku-industrialize na ku-modernize nchi yao, leo hii utawataka.

    Lets say sisi na hawa Asians tupo tofauti sana, it starts with DNA mpaka kwene IQs..Darwin hakukosea.
     
  4. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #4
    Sep 5, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,197
    Likes Received: 16,199
    Trophy Points: 280
    Ebana ulikuwa unaangalia Fox Business News nini leo? Maana hiyo comparison ya GDP ya Ghana na Korea Kusini Newt Gingrich kaizungumzia hapo
     
  5. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #5
    Sep 5, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    I hardly watch TV..lol
     
  6. RedDevil

    RedDevil JF-Expert Member

    #6
    Sep 5, 2010
    Joined: Apr 30, 2009
    Messages: 1,893
    Likes Received: 299
    Trophy Points: 180

    Surprisingly, our country leaders still talk of the nonesenses on our economy, education/science and Technology. Wanarizika na misaada ya kupewa yenye masharti kibao kwa manufaa ya watoa misaada. South Korea are no longer in our bullshit level. They have reliable transportation, they have reliable power supply, High quality of education and people are ready to die for their country and not the country to die for the people.

    Anyway, the point is about the unethical behavior!! kwetu sisi watu wanafanya mikosa kibao tunawaangalia kama ndo wenye nchi pekee yao. Even the president can't say anything kwa sababu ya katiba yetu imejaa viraka, imejaa upupu, imejaa wizi, imejaa kila aina ya umimi. Inshu kama ya ufisadi, mara ya kwanza walikuwa wanakataa kata kata mpaka walipochunguzwa na kuonekana kweli, lakini bado hiyo haitoshi kuna watu wanahitajika kuwajibishwa. I expected hata Rais angekuwa alishajiuzuru, kwa katiba yenye kulinda maslahi ya nchi na siyo hii ya kulinda familia chache zenye jeuri, ukitembea hata barabara huna amani.

    We need the change, the sooner the better.:A S-coffee:
     
  7. Mtu wa Pwani

    Mtu wa Pwani JF-Expert Member

    #7
    Sep 5, 2010
    Joined: Dec 26, 2006
    Messages: 4,085
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    sawa hili ni challenge kwetu sote.

    mm nnaaamini tatizo letu kubwa ni wabinafsi, wavivu si wabunifu, na kukosa uzalendo.


    chama kitachopata kuingia madarakani ni kuwasukuma watanzania kuanzia viongozi hadi chini kujituma kwa bidiii na kwa ari kwa ajili ya taifa hili.

    tuwe tayari kufa kwa kuhakikisha tunasogea na sio maneno au kusbiri mmoja akosee halafu tuchonge midomo kusema

    nnaamini zanzibar kama kweli watajipanga kama inavyoonekana wataisukuma na tanzania kwenye maendeleo
     
Loading...