Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

President Ahmedinejad: A Role Model?

Discussion in 'International Forum' started by Sophist, May 20, 2009.

  1. Sophist

    Sophist JF-Expert Member

    #1
    May 20, 2009
    Joined: Mar 26, 2009
    Messages: 1,574
    Likes Received: 622
    Trophy Points: 280
    The Life of Iranian President Ahmedinejad



    The FoxNewsTV (USA) asked the Iranian President Ahmedinejad,

    'When you look into the mirror in the morning what do you say to yourself'?

    He answered: I see the person in the mirror and tell him 'Remember' you are no more than a small servant, ahead of you today is the heavy responsibility, and that is to serve the Iranian nation'.

    Ahmedinejad, the Iranian President who astonished many when he first reached to the office of the Presidency by donating all the high valued Iranian carpets to one of the mosques in Tehran by replacing them with the low cost ordinary carpets. He observed that there was a huge extravagant lounge for receiving and welcoming the VIPs and he ordered it to be closed and asked the protocol office to arrange for an ordinary room only with wooden chairs.

    On many instances he joins the cleaning staff of the municipality for cleaning the streets in the area where his home and the Presidency are located.

    Under his authority whenever he appoints any minister to his post he gets a signed document from him with many points particularly highlighting that he shall remain poor and that his personal and his relatives accounts will be watched and the day he leaves the ministry shall be with dignity, and therefore it is not lawful for him or his relatives to take any advantage of his office. First of all he declared himself for all the 'Big' wealth and the property he owned was a Peugeot 504 car, model 1977, an old small house inherited from his father 40-years ago in one of the poorest zones in Tehran. His accounts with a zero balance and the only money comes in to his a/c was from his salary from the university as a lecturer with an amount of US$ 250 only.

    For your information the President still lives in that same house. This is all what he owns; the president of one of the world's important countries; strategically, economically, politically and with regard to its oil and defense. He even doesn't take his personal salary with the argument that all the wealth belongs to the nation and he is the safeguard over it.
    One of the things that impressed the staff at the presidency is the bag the President brings with him every day, which contains his breakfast; some sandwiches or bread with olive oil and cheese prepared by his wife and eats and enjoys it with all happiness.

    One of the other things he changed was his personal carrier 'the President's Aircraft' to a cargo aircraft in order to save the spending from the public treasury and he ordered that he will be flying with the ordinary airline in the economy class.. He organizes meetings every now and then with all the ministers to know their activities and efficiency and he closed down the office of the Manager of the president and any minister can enter to his office without any permission. He also stopped the welcome ceremonies like the red carpet, the photo session or any personal advertisement or respect of any kind while visiting any place in the country.

    Whenever he has to stay in any of the hotels he asks them to make sure not to give him a room with any big bed because he doesn't like to sleep on beds but rather likes to sleep on the floor on a simple mattress with a blanket.

    Try comparing this with the emoluments and privileges our ministers get ...... plus the amount they loot

    How many of our Presidents, PMs, Ministers & politicians enjoy(?) such a life!!!
     
  2. Saikosisi

    Saikosisi JF-Expert Member

    #2
    May 20, 2009
    Joined: May 4, 2007
    Messages: 528
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Mwenyekiti wa kitongoji tu hawezi kufanya hivi ndani ya BongoTZ, sembuse president na ma-ministers!
    Labda Nyerere, Kawawa na Mwinyi.
     
  3. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #3
    May 20, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Tofauti ni nia mtu anayo kua nayo katika kuingia kwenye uongozi. A few enter to become servants of the people but most enter to become masters of the people. Yoyote anaye ingia kuwa mtumishi wa watu hata fuja mali na kuendekeza luxury ila wenzetu na siye wa Bongo wanaingia kutoa umasikini kwa hiyo wao ni kuponda mali tu.
     
  4. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #4
    May 20, 2009
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Hii habari ni ya uongo..na inashangaza inarejewa kwa mara ya tatu au ya nne hivi sasa hapa JF.

    Ushauri wa bure, kabla hujaanzisha thread hakikisha umejiridhisha kuwa hakuna mwingine aliyewahi kuileta.
     
  5. c

    chibingo Member

    #5
    May 20, 2009
    Joined: Feb 7, 2009
    Messages: 44
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    Huyu anaweza kufanya kazi na watu waadirifu kama Dr. Shein, Dr. Slaa na mtoto wa mkulima (Pinda) ambao wameonyeshwa kuchukizwa na mishahara mikubwa ya wabunge(Slaa) na Kukemea/kukataza semina na kongamano zisizokuwa na manufaa, ununuzi wa mashangingi, uvamizi wa mashamba ya wakubwa (Pinda) japo kwa uchache tu.

    Ukiangalia Iran ni nchi iliyoendelea sana kiuchumi na kiteknolojia kuliko sisi lakini viongozi wetu wanakula starehe as if GDP ya Tanzania ni USD50000!!! Hebu fikiria gharama ya kutunza VX ni shilingi ngapi kwa mwaka bila kuhesabu trip za nje za mheshimiwa na ndege yake ya kifahali? Hata wanaotoa misaada wanatushangaa sana kwa jinsi tunavyoponda mali na bila kusahau UFISADI na rushwa. Sijui lini tutapata watu kama Ahmedjain waje kuitawala Tz !!!!!
     
  6. mwakatojofu

    mwakatojofu JF-Expert Member

    #6
    May 20, 2009
    Joined: Dec 17, 2008
    Messages: 200
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    he. kumbe sio kweli

    lakin suppose ni kweli au kwa kiasi kikubwa ni kweli
     
  7. mwakatojofu

    mwakatojofu JF-Expert Member

    #7
    May 20, 2009
    Joined: Dec 17, 2008
    Messages: 200
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Tz hii yetu mtu sampuli ya huyu raisi wa iran si rahis kukubalika mpaka akafika kuwa rais. Kwamfano akitaka kupitia mgongo wa ccm basi atapingwa mpaka kitaeleweka. Sijui hiyo cc au nec yao haitomkubali

    Sijui kwanin likely itakuwa hiv wakat kila kukicha tunajifanya kumkumbuka, kumuenz na kumheshimu mwl. nyerere
     
Loading...