Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Precision Air sued by a German firm

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Chereko, Feb 4, 2011.

  1. C

    Chereko Member

    #1
    Feb 4, 2011
    Joined: Jul 20, 2009
    Messages: 46
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 15
    Those who are planning to buy shares in Precision Air should be cautious as the airline seems to be in a financial crisis and are only looking for capital, there are also rumours of lots of suppliers who are at their doors waiting to be paid their dues.....be careful before you deep yourself in s**t!

    Daily News: page 2, 4th February

    A LOCAL company, Inter premier Holdings, has petitioned before the High Court’s Commercial Division, seeking winding up of Precision Air, one of the few local airlines, for failure to pay a debt of 230,000 US dollars (about 342.7m/-).

    The suit has been assigned to Lady Justice Bukuku and is due to be heard on February 11, 2011. Flair Aviation GMBH, a German based air charter and leasing company, assigned such debt to Interpremier Holdings, which in turn filed the proceedings before the court in Dar es Salaam.

    In an advert published this week, the petitioner, through FB Attorneys, has asked any company which intends to support or reject the suit and wishes to appear at the hearing
    to give notice of such intention within seven days prior to the hearing date.

    One of the biggest creditors to Precision Air is Citibank, which has funded millions of dollars to the airline for purchase of new ATR planes from France. The suit comes at a time when Precision Air is about to finalise its initial public offering (IPO) documents.

    According to sources within the Tanzania Civil Aviation Authority, the Capital Markets and Securities Authority (CMSA) is monitoring the situation and will not allow shares of a company involved in winding up proceedings to be sold to the public.

    Despite several attempts, Advocates Fayaz Bhojani and Gaudiosus Ishengoma of FB Attorneys who are acting for the petitioner declined to comment on the matter.

    “The matter is in court and we are not authorized to speak to you. And even if we were, we would not disclose the matter to you on the phone. You can peruse the court file and get all details from there,” said Mr Ishengoma when contacted.
     
  2. A

    Akiri JF-Expert Member

    #2
    Feb 4, 2011
    Joined: Sep 21, 2010
    Messages: 1,387
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    Mungu inusuru Precision.
     
  3. papason

    papason JF-Expert Member

    #3
    Feb 4, 2011
    Joined: Sep 14, 2010
    Messages: 1,821
    Likes Received: 131
    Trophy Points: 160
    Kwanza hiyo ni Kenya Airways
     
  4. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #4
    Feb 4, 2011
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 105
    Trophy Points: 160
    Kwa kampuni kubwa kama PW, kwanini washindwe kulipa US$ 230,000/=?, wakati hiyo ni bei ya spea ya kawaida tu kwny ndege kama retractable gear?
    Mi nadhani shida siyo kulipa kiasi hicho cha fedha, labda wana madeni mengineyo sehemu zingine kadhaa yanayowayumbisha!
    Nimedokezwa na mtu kuwa kwa sasa pale JNIA fedha za tiketi zinapokelewa counters na wafanyakazi wa Citibank...sijui ukweli wa hili!

    Lakini vinginevyo, for whatever worse that may happen to this aviation company, itakuwa ni aibu ya Watanzania wote, na shughuli nyingi za watu binafsi na za kiserikali zitaathirika!..binafsi siombei mabaya yatokee kwa kampuni hii!
     
  5. b

    bitimkongwe JF-Expert Member

    #5
    Feb 5, 2011
    Joined: Oct 21, 2009
    Messages: 2,971
    Likes Received: 150
    Trophy Points: 160
    Tuiombee ifanikiwe maana ni investment ya watanzania. Itakuwa overhead costs ni kubwa au vipi? Na mariba ya mabenki yetu yalivyo makubwa yanaua hata hayo mainvestment ya watz wanaojaribu.

    Benki za kwetu badala ya kukusaidia wewe mteja wao ndiyyo wanakumaliza kabisa kwa kukuringia na kukucheleweshea kukupatia mikopo hasa ile ya mazao.
     
Loading...