Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Nollywood

Discussion in 'Celebrities Forum' started by ngoshwe, Apr 21, 2010.

  1. ngoshwe

    ngoshwe JF-Expert Member

    #1
    Apr 21, 2010
    Joined: Mar 31, 2009
    Messages: 4,067
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    First there was Hollywood, then came Bollywood, Nollywood and other "woods film industries sucah "..... ....wood in Tanzania (do no the name) "....etc.

    The Nigerian film industry is the third biggest in the world. Up to a thousand movies are released in Nigeria every year but the country still lacks any cinemas. The movies are for the home video market. It's a world where anyone can be a star and the hottest place to do business is Lagos market.

    Nini siri ya mafanikio ya Waasanii wa Nollywood??

     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  2. T

    Tasia I JF-Expert Member

    #2
    Apr 23, 2010
    Joined: Apr 21, 2010
    Messages: 1,220
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Ngoshwe, hakuna siri kubwa sana hapa bro, zaidi ni bidii ya kazi na usiriaz!! hvi hujawah kuchek muv za kibongo
    had ukawaza hata kama we ndo ungeka director usingeruhusu ki2 kama
    hcho (though may b huna ujuz wa ki director?). 2kiwa sirias mbona 2nawapiku2!! kwani kipindi cha "girlfriend na sonia"
    mbona 2lizipenda sana muvi ze2 pamoja na kuwepo hzo za kinigeria!!
     
Loading...