Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mvi ni busara?

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by Mdugutu, Aug 13, 2012.

  1. M

    Mdugutu New Member

    #1
    Aug 13, 2012
    Joined: Aug 12, 2012
    Messages: 2
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    kama mvi ni busara mbona wenye mvi wengi ndio wanaoonekana kutumia lugha chafu hadharani?
    Kama mvi ni busara mbona wenye mvi wengi wanaonekana wakiwa walevi mbwa kiasi cha kutia aibu?
     
  2. MadameX

    MadameX JF-Expert Member

    #2
    Aug 13, 2012
    Joined: Dec 27, 2009
    Messages: 7,848
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    sio lazima mvi busara.
     
  3. Kongosho

    Kongosho JF-Expert Member

    #3
    Aug 13, 2012
    Joined: Mar 21, 2011
    Messages: 36,152
    Likes Received: 177
    Trophy Points: 145
    kwapi mshedede mrefu ndio uwezo wa mtu kuzalisha?
     
  4. Kaunga

    Kaunga JF-Expert Member

    #4
    Aug 14, 2012
    Joined: Nov 28, 2010
    Messages: 12,582
    Likes Received: 706
    Trophy Points: 280
    Nani kakubishia? Mbona maelezo mengi. Au kuna nini ulichotaka kusema?
     
  5. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #5
    Aug 14, 2012
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,960
    Likes Received: 9,525
    Trophy Points: 280
    ...Mbona hata Kikwete anazo?
     
  6. UncleUber

    UncleUber JF-Expert Member

    #6
    Aug 14, 2012
    Joined: Apr 25, 2011
    Messages: 4,922
    Likes Received: 54
    Trophy Points: 145
    lowasa atakuwa mzee wa busara
     
  7. Gaijin

    Gaijin JF-Expert Member

    #7
    Aug 14, 2012
    Joined: Aug 21, 2007
    Messages: 11,849
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Wengi ndo wangapi?
     
  8. HorsePower

    HorsePower JF-Expert Member

    #8
    Aug 14, 2012
    Joined: Aug 22, 2008
    Messages: 3,617
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Mvi ni dalili ya utu uzima kuingia na utoto kuondoka. Ila ktk hali ya sasa, na mabadiliko ya kimazingira na kibailojia, mvi pia huwapata hata watoto wadogo na kufanya kupoteza maana yake halisi. Kwa zamani ilikuwa ni dalili ya busara kwa assumption kuwa watu wazima wote walipitia mengi na kuona mengi na hivyo basi kuwa na hekima na busara kwenye maamuzi wanayoyafanya.
    Kwa siku za hivi karibuni, baadhi ya watu wazima wamekuwa hovyo kuliko hata vijana na kwa kiasi kuondosha maana ya mvi kama ilivyotafsiriwa hapo zamani. Hivyo mvi si lazima iwe ni dalili za busara!
     
  9. OTIS

    OTIS JF-Expert Member

    #9
    Aug 14, 2012
    Joined: Sep 7, 2011
    Messages: 2,150
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Kama ni busara basi Lowassa asingejiuzulu.
     
  10. U

    Ubungo JF-Expert Member

    #10
    Aug 14, 2012
    Joined: Apr 7, 2012
    Messages: 1,239
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Iliaminika hiyo ingawa si mara zote. Ukubwa wa pua si wingi wa kamasi.
     
  11. Philipo Kidwanga

    Philipo Kidwanga Verified User

    #11
    Aug 14, 2012
    Joined: Jul 12, 2012
    Messages: 2,063
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    zamani ilieleweka hivyo hii ikawafanya wenye mvi wajiheshimu sana siku hizi ni kama weupe wa mapovu tu.
     
  12. Simba Mkali

    Simba Mkali JF-Expert Member

    #12
    Aug 14, 2012
    Joined: Jan 31, 2012
    Messages: 510
    Likes Received: 31
    Trophy Points: 45
    Zamani ndiyo mvi ilikuwa ni busara lakini siku hizi ni mapambo tu.
     
  13. BADILI TABIA

    BADILI TABIA JF-Expert Member

    #13
    Aug 14, 2012
    Joined: Jun 13, 2011
    Messages: 28,293
    Likes Received: 3,068
    Trophy Points: 280
    Mvi sio kipimo cha busara shaurilo
     
  14. mgeni10

    mgeni10 JF-Expert Member

    #14
    Aug 15, 2012
    Joined: Nov 29, 2010
    Messages: 1,105
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    OTIS, E D alitumia hiyo Busara kufanya alivyofanya
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  15. M

    Moony JF-Expert Member

    #15
    Aug 15, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 1,583
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    [h=3]IS GRAY HAIR A SIGN OF WISDOM OR PSYCOLOGICAL STRESS?[/h] Japanese scientists discovered the connection between the appearence of gray hair and the hard experiences and psycological stress that a person may undergo. These scientists explained that hard experiences and, its consequent, pyscological stress lead to the damage of the hair cells, which are responsible for regulating the hair colour, and which result in gray hair. This scientific statement led me to find the Qur'anic verses which portray the same experience of gray hair and its link to hard experiences and psycological tension. In the first verses of Chapter Meriem (Mary) in Qur'an God speaks about the concerns of the Prophet Zaccharia (may God bless him) over his wife's inability to have a child that could continue the message of Prophethood. His long years of deprivation and his resulting psycological tensions are closely linked to his bones weakness and appearing gray hair. Godsays in the Holy Qur'an:
    "a mention of the mercy of your Lord to His servant Zechariah,When he called to his Lord a private supplication. He said, "My Lord, indeed my bones have weakened, and my head has filled with white, and never have I been in my supplication to You, my Lord, unhappy. And indeed, I fear the successors after me, and my wife has been barren, so give me from Yourself an heir."
    While the biblical tradition portrays gray head as a crown of glory that is gained in a righteous life, Qur'an, often, links gray hair to hard experiences and psycological tension. The Prophet Muhammad (peace be upon him) said:

    "(Soorat) Hood and its sisters made me grey before my time."
    This Hadith speaks about the revelation of the Qur'anic Chapters like Hood, Waqiaa, and other verses (that is what the Prophet means by 'its sisters': similar verses to Hood) as a reminder to the Prophet about the great responsibiliy that was thrown upon him, while in other verses it talks about the horrors of the Day of Judgement. God says in Chapter Hood talking to the Prophet Muhammad (peace be upon him):
    "So stand you firm and straight (on the religion of Islamic Monotheism) as you are commanded and those (your companions) who turn in repentance (unto Allaah) with you" [Hood 11:112].
    The Hadith aboved provides a clear link between the Prophet's hard experiences of Prophethood and the call to Islam, and the psycological tensions and fear it created with him, and the appearence of gray hair in him before time.
    In another verses, in which God speaks about the torment of the Day of judgement, God says that even children's hair will turn gray, portraying to us the great tension and fear that people would feel in this Final day.
    In a nutshell, all the Qur'anic verses which speak about gray hair in Qur'an relates it to hard experiences and psycological tension. This is a great evidence for the accuratness of the words of Qur'an, because it relies more on conveying the scientific meaning behind its statement, than delving in metaphorical explanations of physical phenomena like the gray hair.
    references:
    www.tanzil.info
    http://www.mediall1.com/newmedicine/06_2009/06_16_2009/medicine1.htm




     
  16. Mamndenyi

    Mamndenyi JF-Expert Member

    #16
    Aug 16, 2012
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 27,234
    Likes Received: 1,904
    Trophy Points: 280
    siku hizi hata vitoto vidogo vina mvi,
    heshima ya mvi inaelekea kwisha.
     
Loading...