Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mugabe mahututi Singapore?

Discussion in 'International Forum' started by Askari Kanzu, Apr 9, 2012.

  1. Askari Kanzu

    Askari Kanzu JF-Expert Member

    #1
    Apr 9, 2012
    Joined: Jan 7, 2011
    Messages: 4,496
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Update: Mugabe arudi Harare na kumaliza uzushi



    Wadaku wameshaanza mambo yao!

    Mugabe battling for life in Singapore

    [​IMG]
    HARARE - The coalition government is rocked by the news that another cabinet meeting scheduled for tomorrow has been suspended again amid reports that President Mugabe is battling for his life in Singapore, sources in government revealed last night.

    A senior Zanu-PF official whose identity cannot be revealed said the President is undergoing intensive treatment in Singapore and he also comfirmed that some members of his family have since joined him after boarding a chartered private jet on Saturday evening.

    Mugabe reportedly went to Singapore to oversee university postgraduate studies arrangements for his daughter Bona, but this has not helped quell speculation that the president had health issues to contend with.

    Questions have been raised as to whether it was necessary for Mugabe to personally oversee Bona’s registration or aides could have done that on his behalf.

    Singapore University registration starts in September.

    In a statement yesterday secretary for Media, Mugabe's spokesman George Charamba, said: “The Chief Secretary to the President and Cabinet Dr Misheck Sibanda wishes to inform all members of Cabinet that sitting has been moved from Tuesday, 10 April to Thursday 12 April 2012.”

    Full story
    Zimbabwe Mail
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  2. i pad3

    i pad3 JF-Expert Member

    #2
    Apr 9, 2012
    Joined: Mar 16, 2012
    Messages: 1,521
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    baada ya wiki utasikia Mugabe yuko jukwaani akikanusha hizi taarifa
     
  3. I

    Ichimuisebu Member

    #3
    Apr 9, 2012
    Joined: Oct 14, 2011
    Messages: 41
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Ung'ang'anizi wake wa Madaraka unanikumbusha Kamuzu Banda...!
     
  4. B

    Bajabiri JF-Expert Member

    #4
    Apr 9, 2012
    Joined: Jan 1, 2011
    Messages: 9,755
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Kwakuwa ni mzee,
    he deserve
     
  5. Somoche

    Somoche JF-Expert Member

    #5
    Apr 9, 2012
    Joined: Oct 6, 2010
    Messages: 3,236
    Likes Received: 367
    Trophy Points: 180
    Comrade Mugabe ni mzee sasa na pia ni mpiganaji wa ukweli...hata akifa leo Afrika itasikitika lakini itashukuru kwa kuwa alikua mwana wa Afrika asiyetii magaidi wa Ulaya na Marekani...
     
  6. mtemiwaWandamba

    mtemiwaWandamba JF-Expert Member

    #6
    Apr 9, 2012
    Joined: May 2, 2011
    Messages: 530
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 45
    Ni Shujaa pekee aliyebaki katika Mapambano dhidi ya Ukoloni Mkongwe katika Afrika.
    Na ni wanne tu Wa aina yake waliobaki hapa Duniani ,Wengine ni Ahmadnejad wa Iran, Hugo Chavez wa Venezuela
    na Al Asad wa Syria.
     
  7. rushanju

    rushanju JF-Expert Member

    #7
    Apr 9, 2012
    Joined: Nov 3, 2011
    Messages: 2,105
    Likes Received: 474
    Trophy Points: 180
    Sasa akifa je utabiri wa Joshua utakuwa na nafasi tena? Yeye si alisema mmoja..
     
  8. B

    Bukyanagandi JF-Expert Member

    #8
    Apr 9, 2012
    Joined: Jun 24, 2009
    Messages: 6,456
    Likes Received: 2,337
    Trophy Points: 280
    Kwani Raisi kuhudhulia mahafali ya bintiye kihitimu CHUO ni KOSA? Kwa nini mahasimu wa Mzee Mugabe specifically wazungu wanakesha wakisali eti AFE!

    Wanapoteza muda mwingi wakihadaa dunia imuone Mugabe mbaya, wanafikili hilo linaweza kumfanya a-REVERSE uhamuzi wake wa kutaifisha na kuwagawia raia maskini aridhi ya masetera wa KIZUNGU.
     
  9. mamayeyo

    mamayeyo Senior Member

    #9
    Apr 9, 2012
    Joined: Apr 4, 2012
    Messages: 167
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 35
    Hee, hivi imesemwa amekwenda kuhudhuria mahafali au kushughulikia registration? Mahafali kwa kiingereza ni graduation.
     
  10. mamayeyo

    mamayeyo Senior Member

    #10
    Apr 9, 2012
    Joined: Apr 4, 2012
    Messages: 167
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 35


    Kwani kina Mugabe wawili? Nakumbuka gazeti liliandika kuwa Nabii TB Joshua ametabiri kifo cha Rais Robert Mugape wa Zimbabwe.... Kwani kuna rais mwingine wa Zimbabwe zaidi yake?
     
  11. M

    Mopalmo JF-Expert Member

    #11
    Apr 9, 2012
    Joined: Nov 11, 2010
    Messages: 453
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Ni moja kati ya viongozi shupavu,umaskini wa nchi yake uliosababishwa na wawekezaji na mabepari wa kigeni,amejitahidi sana kupambana na ukoloni mambo leo
     
  12. Dingswayo

    Dingswayo JF-Expert Member

    #12
    Apr 9, 2012
    Joined: May 26, 2009
    Messages: 3,974
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 145
    Kutokana na habari nilozozipata kutoka mtandao wa twitter, kuna habari isemayo kuwa Rais Mugabe ni mgonjwa sana na amelazwa kwenye hospitali huko Singapore.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  13. King Kong III

    King Kong III JF-Expert Member

    #13
    Apr 9, 2012
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 24,158
    Likes Received: 659
    Trophy Points: 280
    TB Joshua at next work.


    Sent from my iphone 6
     
  14. M

    Massenberg JF-Expert Member

    #14
    Apr 9, 2012
    Joined: Jun 4, 2011
    Messages: 925
    Likes Received: 680
    Trophy Points: 180
    ZIMBABWEAN president Robert Mugabe was yesterday said to be fighting for his life in a Singapore hospital with an undisclosed illness, amid reports he had agreed to hand over power to his feared Defence Minister Emmerson Mnangagwa.

    The Zimbabwe Mail, quoting a senior official of Mugabe's ZANU-PF party, said the President was undergoing intensive treatment in Singapore and that some members of his family had joined him after boarding a chartered private jet on Saturday.

    The alarm was raised when the government postponed a cabinet meeting set for today.

    Mugabe spokesman George Charamba said in a statement: "The Chief Secretary to the President and Cabinet, Dr Misheck Sibanda, wishes to inform all members of cabinet that sitting has been moved from Tuesday, April 10, to Thursday, April 12, 2012."

    Mugabe, 88, was ostensibly in Singapore to oversee enrolment in a postgraduate course at Singapore University for his daughter Bona. University registration starts in September.

    Source: Australian media
     
  15. Bujibuji

    Bujibuji JF-Expert Member

    #15
    Apr 9, 2012
    Joined: Feb 4, 2009
    Messages: 27,213
    Likes Received: 5,492
    Trophy Points: 280
    Tumuombee apone, tunahitaji sana vibabu kwa maendeleo ya kesho
     
  16. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #16
    Apr 9, 2012
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,571
    Likes Received: 153
    Trophy Points: 160
    Hakuja kwa babu wa Loliondo?
     
  17. King Kong III

    King Kong III JF-Expert Member

    #17
    Apr 9, 2012
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 24,158
    Likes Received: 659
    Trophy Points: 280
    TB Joshua at Work
     
  18. marejesho

    marejesho JF-Expert Member

    #18
    Apr 9, 2012
    Joined: Jan 6, 2011
    Messages: 6,190
    Likes Received: 476
    Trophy Points: 180
    Mh! Kuna mtu huku amesema ndani ya masaa 72 kuna rais atakufa,nina uhakika alishapata taarifa za Mugabe!!
     
  19. Wa kusoma

    Wa kusoma JF-Expert Member

    #19
    Apr 9, 2012
    Joined: Jul 30, 2011
    Messages: 2,671
    Likes Received: 1,310
    Trophy Points: 280
    Alisema bado anajiona kama kijana mwenye miaka 18. Mi huwa sielewi kwani ukiachia urais ukapumzika haulii?
     
  20. Quinine

    Quinine JF-Expert Member

    #20
    Apr 9, 2012
    Joined: Jul 26, 2010
    Messages: 6,550
    Likes Received: 2,550
    Trophy Points: 280
    Nyumbani lini jamani au haya maombi ya kufunga yanayoanza kesho.
     
Loading...