Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mfumo mpya wa elimu Kenya

Discussion in 'Kenyan News and Politics' started by simplemind, Feb 21, 2012.

  1. simplemind

    simplemind JF-Expert Member

    #1
    Feb 21, 2012
    Joined: Apr 10, 2009
    Messages: 9,779
    Likes Received: 1,210
    Trophy Points: 280
    Replaces 8-4-4 system with 2-6-3-3-3 system. The child will take 2 years in pre school 6 in primary 3 in junior secondary 3 in senior secondary and a minimum of 3 in university. Under new system kenya will have four different types of secondary schools namely:
    1. General

    2. Technical

    3. Talent

    4. Vocational education

    Talent schools will offer courses in performing and creative arts such as music,drama,and games besides common courses.

    Vocational secondary schools will focus on artisan and trade courses in addition to common courses.

    To implement the new system the goverment will have to hire additional 21,728 secondary school teachers and 30,637 primary school teachers. New changes will begin september 2013 and targets those currently in starndard 4.

    Mfumo mzuri unazingatia kipaji cha mtoto.
     
  2. meningitis

    meningitis JF-Expert Member

    #2
    Feb 21, 2012
    Joined: Nov 17, 2010
    Messages: 7,326
    Likes Received: 142
    Trophy Points: 160
    hii ni copy and paste kutoka marekani au uingereza?
     
  3. Prishaz

    Prishaz JF-Expert Member

    #3
    Feb 21, 2012
    Joined: Nov 18, 2011
    Messages: 1,576
    Likes Received: 510
    Trophy Points: 280
    Nimezipenda hizo types za secondary,Tz tulijaribu sana hilo maskini leo hii!
     
  4. Ghost

    Ghost JF-Expert Member

    #4
    Feb 21, 2012
    Joined: Apr 20, 2010
    Messages: 428
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    So what kama ni copy and paste? Mangapi tumecopy na kupaste tangu enzii...for once let us copy something which will benefit the next generation..upo hapo!
     
  5. meningitis

    meningitis JF-Expert Member

    #5
    Feb 21, 2012
    Joined: Nov 17, 2010
    Messages: 7,326
    Likes Received: 142
    Trophy Points: 160
    akili ya kiafrika ni kuendelea kutawaliwa,hii inaonyesha ni jinsi gani tusivyokuwa na uhuru wa kimawazo..bado ni watumwa wakubwa,kila kitu kama UK au US!!aaagrrrrhhhhh!
     
  6. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #6
    Feb 22, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    1. Ukiangalia Katiba ya Kenya ni kama ya USA

    2. Education System Mpya inaonekana kama ya USA than British

    Kenya Moved completely to US ways

    Kwa Katiba yao nawapongeza sababu walivyo na matatizo ya Ukabila the US like Katiba itawasaidia kweli kuondoa hilo tatizo.
     
  7. Pasco_jr_ngumi

    Pasco_jr_ngumi JF-Expert Member

    #7
    Feb 22, 2012
    Joined: Nov 20, 2010
    Messages: 1,797
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135

    badilisha hapa Tanzania........ mijitu itapnga utazani inavuta bangi . itauza sura kwa tv . watu hawataki kitu kipyaaaaaa....loiih
     
  8. hassan mdidi

    hassan mdidi JF-Expert Member

    #8
    Jul 18, 2016
    Joined: Apr 13, 2014
    Messages: 415
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 60
    suala la kucopy mfumo ni vizur kama unatija na maendeleo sio mbaya kuufanyia kaz
    alaf elimu imeletwa na wao kwann tusitumie mfumo wanaotumia?
     
  9. Livale

    Livale JF-Expert Member

    #9
    Jul 18, 2016
    Joined: Jun 12, 2016
    Messages: 278
    Likes Received: 155
    Trophy Points: 60
    Copy the basics and get them right first before you can think of inventing complexities for implementation. Ikiwa wataka kujenga gari aina jipya lutumialo mkojo au tuseme moshi wa sigara badala ya mafuta, you'll need to first copy from them how to build roads, Kisha uige jinsi ya kujenga an aerodynamic body kabla ya kuingiza baadae engine itumiayo mkojo au moshi wa sigara.
     
Loading...