Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

kikwete na mkakati wa kuua magazeti

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by nyabhingi, Apr 6, 2011.

  1. nyabhingi

    nyabhingi JF-Expert Member

    #1
    Apr 6, 2011
    Joined: Oct 12, 2010
    Messages: 8,901
    Likes Received: 1,343
    Trophy Points: 280
    rais ameombwa kuminya kiuchumi vyombo vya habari binafsi ili kuimarisha vijarida vitakavyoanzishwa na UVCCM.Mawasiliano kati ya viongozi wa umoja huo yanaonyesha kumwomba rais JK kumuagiza katibu mkuu kiongozi kuelekeza taasisi na mashirika ya umma kutoa kipaumbele cha matangazo kwa vijarida vya uvccm
    MWANAHALISI:6/4/2011..read more
     
  2. m

    msambaru JF-Expert Member

    #2
    Apr 6, 2011
    Joined: Mar 10, 2011
    Messages: 230
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 45
    Hatumshangai, ni zee la visasi na fitna. Apite mtaa kwa mtaa afunge na watu midomo.
     
  3. Nungunungu

    Nungunungu JF-Expert Member

    #3
    Apr 6, 2011
    Joined: Feb 13, 2007
    Messages: 312
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Lipi zuri alilowahi kufanya JK kwa mtazamo wa Mwanahalisi? Ukuwadi huwa una mwisho wake!
     
  4. Bill

    Bill JF-Expert Member

    #4
    Apr 6, 2011
    Joined: Oct 5, 2007
    Messages: 3,582
    Likes Received: 565
    Trophy Points: 280
    Lipi JK alilowafanyia Watanzania, hii mikakati yao ya kipuuzi ina mwisho. Wakiingia wanamapinduzi kila kitu kitafunuliwa
     
  5. F

    Fareed JF-Expert Member

    #5
    Apr 6, 2011
    Joined: Apr 13, 2010
    Messages: 328
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    Mkakati wa kuyauwa magazeti huru kwa kuwanyima matangazo ya serikali uliasisiwa wakati ule wa Waziri Mkuu aliyejiuzulu kwa kashfa ya ufisadi ya Richmond, Edward Lowassa, akishirikiana na mkurugenzi wa mawasiliano wa Ikulu, Salva Rweyemamu. Way back in 2008, mwandishi wa habari mahiri, Adam Lusekelo, aliyefariki tarehe 1 Aprili, 2011, aliandika makala hii:


    <EYE SPY>

    Strangling the private media in style

    FEW governments in the world like to be criticised. Most like to be slavishly praised. They think the media is a photo studio and a modelling session. Journalists are supposed to be praise singers. Which is a load of nonsense, of course.

    Now in lawless countries, like Somalia, they simply shoot journalists who are not praise singers. They blast them with SMGs or they bomb them.

    Other countries use intimidation. Like Bongo, when they threw acid at Saeed Kubenea and slashed Ndimara Tegambwage of &#8216;MwanaHalisi' with machetes. Their paper has been saying the truth and most government honchos hate the truth.

    Other countries are more subtle. They simply bribe journalists with cushy jobs and the guys are suddenly gagged (I have kids, you know!). Subtleness does not end there. You see the media needs advertising. That's how the show is run. Now in most countries, including Tanzania, the government is the biggest advertiser.

    While the government says it is strictly for a free media, it advertises in the media which says the &#8216;right' things about the rulers, their friends and wives. Those who say the wrong things, like exposing government thieves, find themselves attacked physically. Or the government targets them by strangling them off. The government refuses to advertise in these magazines. All you have to do is check out MwanaHalisi's pages.

    No government advertising! Check out the pages of THISDAY. No advertising! This is no accident. The idea is to strangle them in favour of PR style media.

    Stuff like some ruler saying that he won't tolerate corruption or some other ruler saying that people should work till they drop while he and his buddies are having fun. A totally warped misconception of what the media is all about.

    The Prez, Jack Mrisho has just told his 32 ambassadors meeting in Zanzibar to show off abroad on how pretty we are: democracy, human rights and good governance, including observing and fighting corruption. Sure. But is the deliberate withholding advertising from the sections of media which expose government corruption or have a different opinion, good governance? Me thinks not. That is also a kind of intimidation. The ambassadors should also know those shortcomings. I buy and read these papers because they have something to say about our beloved Bongo.

    If some government honcho does not like what these papers write they can always go to the courts if the writings are a pack of lies. Or go and jump into the nearest lake. You see there is a dictator in a lot of us. If you want to see who someone really is, just give him or her some power.

    You will be really surprised. Few remain modest, most become monsters.

    So there are some monsters out there in government who would love to strangle those papers and see them die. But those times are now gone forever. Lies from anyone will be called just that, lies! Robbery in the government or anywhere will be called just like it is robbery! Good governance? Then let's stop intimidating each other and play fair!

    Source: THISDAY
     
  6. Ngisibara

    Ngisibara JF-Expert Member

    #6
    Apr 6, 2011
    Joined: Jan 2, 2009
    Messages: 2,066
    Likes Received: 383
    Trophy Points: 180
    Akimaliza kufunga midomo na mitandao yote aifunge kama alivyoweza kwenye ule mtandao wetu wa....

    Ze utamuzi!!
     
  7. commonmwananchi

    commonmwananchi JF-Expert Member

    #7
    Apr 6, 2011
    Joined: Mar 12, 2011
    Messages: 1,686
    Likes Received: 126
    Trophy Points: 160
    kwa mtizamo wako?,je ni nani kati ya mwanahalisi na kikwete anayeonekana kuwadi(wa soko huria).mara nyingi wale wachache mnaonufaika na system huwa mna upofu na dharau kwa jamii ya walio wengi.OLE WENU iko siku si mbali ukweli utajitenga.
     
Loading...