Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Japan minister quits over gaffe

Discussion in 'International Forum' started by AK-47, Sep 10, 2011.

  1. AK-47

    AK-47 JF-Expert Member

    #1
    Sep 10, 2011
    Joined: Nov 12, 2009
    Messages: 1,381
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 133
    Japan's new trade minister has quit after calling the area around the tsunami-hit Fukushima nuclear plant a "town of death", media reports say.

    Yoshio Hachiro is also reported to have rubbed his jacket against a reporter, saying "I will give you radiation" after visiting the plant on Thursday.
    Mr Hachiro's comments were widely seen as insensitive and prompted calls by opposition parties for him to resign.
    PM Yoshihiko Noda, who appointed him, later said they were inappropriate.

    "Sad to say, the centres of cities, towns and villages around it are a town of death without a soul in sight," Mr Hachiro said at a news conference on Thursday.
    On Friday, Mr Noda said the remarks were inappropriate and that he wanted Mr Hachiro, who was appointed on 2 September, to apologise, which Mr Hachiro did.

    Tadamori Oshima, vice-president of the main opposition Liberal Democratic Party, condemned Mr Hachiro, saying: "It is a remark that deprives disaster-affected people of hope and is worthy of disqualifying him as a minister."

    Source BBC
     
  2. m

    mozze Senior Member

    #2
    Sep 10, 2011
    Joined: Aug 27, 2010
    Messages: 185
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Laiti na viongozi wetu wangejihukumu kwa maneno yao basi leo hii asingebaki mtu, kuanzia Raisi mpaka chini...Juzi tu waziri wa Tanganyika wa alisema tatizo la umeme lingepungua from tarehe 7, leo mambo si mambo bado na yeye anaendelea kula good time wala uongo aliosema haujamgusa....

    Ndio mana wenzetu wanapiga hatua na sisi tunakalia porojo tu!
    Tuwaforce viongozi wetu wawajibike kwa kauli zao
     
  3. N

    Ndinani JF-Expert Member

    #3
    Sep 10, 2011
    Joined: Aug 29, 2010
    Messages: 5,105
    Likes Received: 509
    Trophy Points: 280
    Wenzetu walioendelea kiongozi wa nchi hawezi kumpa mtu cheo serkalini kwa misingi ya uswahiba kama tufanyavyo sisi ;hiyo huhesabiwa kuwa ni corruption/rushwa!! Ukitumia kigezo hicho Kikwete utamuamini kuwa anaweza kupambana na rushwa ziwe ndodgo ndogondogo au kubwa?
     
Loading...