Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

It's time the UN made changes.

Discussion in 'International Forum' started by MwanaFalsafa1, Jun 29, 2010.

  1. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #1
    Jun 29, 2010
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    The League of Nations had failed because it failed to address the issues facing the world then. It's failure subsequently led to the onset (or at least failed to stop) World War 2. The structure of the organization was no set in such a way that would allow it to deal with any conflict that may occur.

    After World War 2, the United Nations replaced the League of Nations. At it's core is five permanent members with veto powers. These members are the United States, Britain, France, Russia and China. These five nations have the power to essentially override any decision taken by other nations and exert they influence in all matters.

    The United Nations has a lot of structural problems mainly that we are lead to believe that all countries in the organization have equal say when really the UN is an organization ran by wealthy countries. The problem is that power in the UN is not representative and it does not reflect the balance of power in the international system. This misrepresentation and unbalance of power is what I will concentrate on.

    Let's look at the permanent members themselves. We have a third rate power like France sitting as a permanent member while Japan which is the second largest economy is left out. This gives France a sense of power it does not in fact hold. Given that France is still an influential nation it does not hold the same kind of power it once had and it is hard to see France with any more power than a country like Italy or the Netherlands if it wasn't a permanent member of the UN.
    Germany which is the largest economy in Europe is also left out (we all know the history of that).

    The permanent members are also not representative of the world. No African or Latin American country is represented. Given that no country from these two continents is a world power, them having no representation at all makes them feel left out and it destroys the notion of the UN of being a truly global organization.

    Peace in the world is maintained when they is a true balance of power. Large scale war usually breaks out when one power feel it does not hold the prestige and influence it feels it deserves in the international community. Look at both world wars and their root causes.

    My fear is that if the UN does not represent the change in balance of power one day we might see ourselves heading towards another all out war with each other. The UN should strive to be more balanced and representative and be more flexible to the changing climate of international politics. There are many different ways in which the body could be more representative and balanced if only the "powers" are ready to consent to it(which i doubt they would). But it is in their best interest to do so because once their powers decline enough they will be challenged and if necessary changes are made now they could be helping themselves out in the future.
     
  2. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #2
    Jun 30, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,029
    Likes Received: 15,940
    Trophy Points: 280
    The UN is a useless talking shop. If it were up to me it would have been disbanded many moons ago
     
  3. O

    Ogah JF-Expert Member

    #3
    Jun 30, 2010
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 6,189
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    ..........walikunyima ajira nini...........mbona hasira aisee..........lol
     
  4. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #4
    Jun 30, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,029
    Likes Received: 15,940
    Trophy Points: 280
    Aaah wapi! Sijawahi hata siku moja kufikiria kuomba kazi UN na wala sina mpango. Kazi yao kuchonga domo tu huku hakuna lolote la maana wanalofanya zaidi ya ufisadi. Hivi soo ya Kojo Annan illishaje?
     
  5. Q

    Qadhi JF-Expert Member

    #5
    Jun 30, 2010
    Joined: Oct 27, 2009
    Messages: 235
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    UN wazushi tu,
    Hizo changes walizofanya baada ya world war ni kupoza Wachina na Russians kutokana na blanda ya wazi waliocheza.Wali side na USA huku South Korea,na kuwa twanga Russia na China waliokuwa wame side na North Korea,maskini hao ndugu wa genetic pool moja(North na South Korea) wamegawanywa na sasa hakuna amani kabisa...hii dunia ni hatari sana.

    UN security forces wapo Congo DRC kwa zaidi ya miaka 5 sasa hivi,lakini rate ya ubakaji wa akina mama inaongezeka,vifo vya akina mama na watoto kama kawa,mauaji ya wapinzani ndio hayo.Hilary Clinton alienda kule,lakini wala hili la rape hakulitolea macho sana kama anavyotolea macho mengine,ndio maana walio wengi wanaamini jeshi la UN ni huwa jeshi la nchi fulani lenye maslahi yake eneo husika,wanavalishwa tu magwanda ya UN ili kutimiza mission yao hiyo nchi.Kwa kule Congo,ni kuzoa zile dhahabu na madini mengine,hakuna la ziada.Na yule zezeta Ban Ki Moon..hakuna nilimchosikia la maana alipoenda Congo.

    Mkulu wa UNHCR alipoulizwa kwa nini wakimbizi wa Kosovo walipewa huduma safi ukilinganisha na wale wa Africa;alijibu...ni kwa sababu Africans wamezoea shida,hawa wa Kosovo standard yao maisha iko juu..hivyo tuna provide misaada accordingly.....wht a crap~~~~
     
Loading...