Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Hukumu ya rada hii hapa!!

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by monge, Dec 21, 2010.

  1. monge

    monge Member

    #1
    Dec 21, 2010
    Joined: Apr 10, 2010
    Messages: 30
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    20 December 2010 Last updated at 16:01 ET
    Share this page

    BAE Systems faces fine for Tanzania accounting offence

    By Martin Shankleman Employment correspondent, BBC News
    [​IMG] BAE admits it failed to keep proper accounts
    Continue reading the main story Related stories

    BAE Systems faces a fine for failing to keep proper records of payments to an adviser on a Tanzania radar deal.
    The firm pleaded guilty to one count under the Companies Act of breaching its duty to keep accounting records.
    A Southwark Crown Court judge suggested the "obvious inference" was that part of the secret £7.7m payment was used as a "bribe" to win the £28m contract.
    But while BAE admitted it paid Sailesh Vithlani the prosecution did not allege corruption took place.
    And BAE, which has already agreed a deal with the Serious Fraud Office, under which it offered to make an ex-gratia payment of up to £30m to Tanzania in east Africa, denies any such behaviour.
    Prosecutor Victor Temple QC for the Serious Fraud Office said it was not part of his case that any part of the payments to Mr Vithlani was improperly used.
    "To lobby is one thing, to corrupt another," he said. "The SFO's investigation ended with the plea agreement and the SFO has decided not to charge the company with any such offences," he said.
    "Further, the SFO readily acknowledges that the company has gone to very considerable lengths to ensure that the conduct giving rise to the offence is never again repeated and has instituted appropriate standards of compliance."
    BAE conceded that most of the money paid to Mr Vithlani was funnelled through a secretive company it set up in the British Virgin Islands.
    It has also acknowledged that it did not keep proper accounts of the transactions, which it disguised as "payments for technical services".
    However, the judge hearing the case, Mr Justice Bean said the "obvious inference" was that "part of the money was used to bribe decision makers" in Tanzania.
    The judge said the arrangements meant the company "would have no fingerprints on the money".
    He added: "They didn't want to know how much was paid and to whom."
    He described BAE's behaviour as "hear no evil, speak no evil".
    Sentencing will take place on Tuesday.

    Kwa habari zaidi nenda www.bbc.co.uk/
     
  2. Baba_Enock

    Baba_Enock JF-Expert Member

    #2
    Dec 21, 2010
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 6,724
    Likes Received: 61
    Trophy Points: 145
    Stop beating around the bush Justice Bean!
     
  3. S

    Silas A.K JF-Expert Member

    #3
    Dec 21, 2010
    Joined: Apr 23, 2008
    Messages: 807
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 35
    Mimi nadhani kwa kauli hiyo ya Judge,TAKUKURU walipaswa kwenda mbali zaidi na kuangalia namna hiyo GBP 7.7m ilivyogawanywa kwa hao decision makers na ku-establish hao decision makers wanaotajwa ni akina nani? Badala yake PCCB wanasubiri Judge/Prosecutor wa uingereza ndiyo aanzishe move ya kuwaita mbele ya sheria hao waliopata mgao wa Radar! hii ni non-sense!

    Tulipaswa kufuatilia hili la upande wetu la viongozi wetu kuhusishwa na huo mgao ambalo ni obvious na kuwapeleka mbele ya sheria lakini kwasababu hatuna dhamira ya dhati ya kuondokana na uozo wa namna hii hili litapita bila kushughulikiwa na watu wataendelea kupeta mitaani na kutuona wadanganyika hamnazo!
     
  4. tanga kwetu

    tanga kwetu JF-Expert Member

    #4
    Dec 21, 2010
    Joined: May 12, 2010
    Messages: 1,561
    Likes Received: 258
    Trophy Points: 180
    ..............COPY TO: A. Chenge
    : J. Kikwete
    : E. Hosea
    : DPP, Tanzania
    : Attorney General Tanzania
    : Malaria Sugu, Dar-es-salaam et al
    : wakazi wa jimbo la A. Chenge
     
  5. M

    Misterdennis JF-Expert Member

    #5
    Dec 21, 2010
    Joined: Jun 4, 2007
    Messages: 1,435
    Likes Received: 59
    Trophy Points: 145
    Mkapa alikomaa na rada hii ... akatukana watu kwa nguvu mpaka mate yanamtoka mdomoni na mishipa imemsimama kama amekunywa pombe. Kumbe yote hiyo kutetea 30% zao. what a shame!!

    Baba anaingia ghalani kuiba chakula cha familia .!!
     
Loading...