Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Help!! The confused one !!

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by Ameir, May 21, 2011.

  1. A

    Ameir Senior Member

    #1
    May 21, 2011
    Joined: Feb 26, 2011
    Messages: 185
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Helo Peeps.. Since Last Year Up Until Few Months, Nilikua Kwenye Uhusiano Na Mtu Maarufu... We Met Through A Mutual Friend At A BBQ And The Attraction Was Spot On For The Both Of Us.. Anywhoo Yeye She Travels Most Of The Times Kikazi And Since We Are Couple, We Do What Other Normal Couples Inlove Do When Separated By Distance Including Sending Provocative Pictures (NUDE) To Eachother Kwenye Blackberry (BBM). Anyway To Make The Long Story Short, Last Saturday Nimeibiwa Simu Yangu Club Ya Runway Yani Nilichanganyikiwa And Stil Am Sababu Hizo Picha Zinaweza Kusambazwa Na Yeye Ni Msichana Maarufu Ambaye I'm Sure Almost Kila Mtu Anamjua. What If Zikitoka Magazetini? How Do I Tell It To Her Especlly Now That Hatupo Pamoja Tena? And We Hardly Talk Anymore Labda Tukutane And Its Mostly Hi And Goodbye!! Atanifikiria Vipi?
     
  2. Nemo

    Nemo JF-Expert Member

    #2
    May 21, 2011
    Joined: Feb 22, 2011
    Messages: 562
    Likes Received: 97
    Trophy Points: 45
    Ameir:
    I think you better let her know so she can be prepared. Hizo picha zikitoka, I dont think it'll matter whether your part on this was intentional or accidental , maana either way mwenzio is toasted. Ila na wewe, why did you keep/save nude pic za mwenzio wakati mmesha achana? Better yet why do pple never ever learn that "mijipicha" ya namna hiyo most of the time end up haunting them eventually?Pole lakini!
     
  3. A

    Ameir Senior Member

    #3
    May 21, 2011
    Joined: Feb 26, 2011
    Messages: 185
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    I Knw I Knw, And I Was Going To, Bt With Soo Much Goin On In My Life, I Hardly Realised That I Stil Had Th Pics.. PS, Dude, Shit Happns, Dnt Jugde Me! It Can Happen T Anyone...Anywy, I Thnk Your Right, She's Bound To Find Out Eithr way IF It Leaks Out.. Ahsante
     
  4. Nemo

    Nemo JF-Expert Member

    #4
    May 21, 2011
    Joined: Feb 22, 2011
    Messages: 562
    Likes Received: 97
    Trophy Points: 45
    Two Things:
    • Im not buying that at all, I do agree that shit happens but I think you were holding on the pictures as some sort of a souvenir and what not.
    • Rest assured Im neither judging you nor the girl, ila in my humble opinion I do believe that the grief that NUDE pics has been causing people far outweighs the benefit/pleasure of having them
     
  5. afrodenzi

    afrodenzi Platinum Member

    #5
    May 21, 2011
    Joined: Nov 1, 2010
    Messages: 17,781
    Likes Received: 1,674
    Trophy Points: 280
    Hiyo English siielewi
    Andika kwa kiswahili au English inayoeleweka..
     
  6. Chipukizi

    Chipukizi JF-Expert Member

    #6
    May 21, 2011
    Joined: Mar 12, 2009
    Messages: 1,766
    Likes Received: 88
    Trophy Points: 145
    Riport Police kuwa umeibia simu,na kuna personal and private stuffs! Including photos. Sasa Shigongo akijipendekeza tu basi unampa kesi,then yeye ataonyesha aliemuuzia hizo picha,then huyo alieuza picha atasema ameziokota wp ...... Mpaka unampata mwizi wako wa Blackberry.But Blackberry do have technology to hide Pictures/scrambing.why ukutumia hiyo technology mkuu? Pole sana
     
  7. Susy

    Susy JF-Expert Member

    #7
    May 21, 2011
    Joined: Feb 5, 2011
    Messages: 1,451
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    Omba Mungu aliyeiba awe teja!!!
     
  8. CPU

    CPU JF Gold Member

    #8
    May 21, 2011
    Joined: Jan 13, 2011
    Messages: 3,871
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Ndugu Ameir
    Bahati nzuri nimeweza kukuelewa vizuri ila sijapenda ulivyoandika. Kila neno umeanza helufi kubwa, na kama haitoshi umechanganya lugha mbili, na isitoshe pia kiingereza chenyewe uvunguni, umeonganisha maneno kibao. Naomba next time usifanye hivi. Unachanganya watu sana namna hii.

    Kwenye mada.
    Sijajua sababu hasa ya kutumiana picha za uchi kwa watu wenye mahusiano, tena za kwenu wenyewe???:A S-confused1::A S-confused1:
    Si bora hata mngetumiana za watu wa kwenye mtandao kama mnapenda kufanya hivyo???
    Mi hata kama nikioa siwez kumtumia picha ya utupu wangu waif, kwani haujui ulivyo??
    Hakuna jinsi, simu imeshakwenda. Ubinadamu si ukamilifu, yeye ni binadamu, mueleze kwa upole aelewe.

    Ila iwe fundisho kwenu kutumiana mapicha yenu ya utupu.
     
  9. Eiyer

    Eiyer JF-Expert Member

    #9
    May 21, 2011
    Joined: Apr 17, 2011
    Messages: 27,212
    Likes Received: 709
    Trophy Points: 280
    Jambo limeshatokea,utajiumiza kwa kitu kilicho nje ya uwezo wako,tatizo lako unataka kujua kwamba akijua itakuwaje na pia picha zikipelekwa kwenye media itakuwaje,haya mambo huwezi kujua matokeo yake acha kuyafikiria,unachotakiwa kufanya ni kumwambia ili ajue baasi,ila next time uwe makini private stuffs huwa haziwekwi kwenye simu au laptop au tarakilishi,unaweza kuweka kwenye kitu ambacho kupotea ni vigumu,gud day broda!!
     
  10. YoungCorporate

    YoungCorporate JF-Expert Member

    #10
    May 21, 2011
    Joined: Apr 30, 2010
    Messages: 386
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Mkuu ulipaswa kuzi-erase baada ya kuangalia....anyawys imeshatokea ni vyema kumueleza tu....
     
  11. T

    Tasia I JF-Expert Member

    #11
    May 21, 2011
    Joined: Apr 21, 2010
    Messages: 1,220
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    kwani hiki ni kiingereza!!?
    me ndukinduki pia afrodenz.
     
  12. A

    Ameir Senior Member

    #12
    May 21, 2011
    Joined: Feb 26, 2011
    Messages: 185
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Go Back To Grade School !! Idiot!
     
  13. Nemo

    Nemo JF-Expert Member

    #13
    May 21, 2011
    Joined: Feb 22, 2011
    Messages: 562
    Likes Received: 97
    Trophy Points: 45
    Du Makubwa......................................Which Idiot are you referring to, pls be specific!!?????
     
  14. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #14
    May 21, 2011
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160

    Hey dude on a SERIOUS NOTE please acha hizi discussions hapa call her right now at least if she knows in advance she can prepare her self composure once she sees her self on spot light. Ameir (confused one) as much as it is english you have written it wasn't necessarily have to be that complicated... to understand a person has to be very attentive - i think it pays to be considerate of others...

    Enways pole na best of luck...
     
  15. roselyne1

    roselyne1 JF-Expert Member

    #15
    May 21, 2011
    Joined: Feb 18, 2010
    Messages: 1,371
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    atasurvive tu hizo scandal....mbona sie bado tunadunda?!
     
  16. Husninyo

    Husninyo JF-Expert Member

    #16
    May 21, 2011
    Joined: Oct 24, 2010
    Messages: 23,718
    Likes Received: 396
    Trophy Points: 180
    Pole. Mwambie mapema ajue hali ipo vipi.
     
  17. nyumba kubwa

    nyumba kubwa JF-Expert Member

    #17
    May 21, 2011
    Joined: Oct 8, 2010
    Messages: 9,681
    Likes Received: 992
    Trophy Points: 280
    Mh. Naogopwa kutukanwa
     
  18. s

    shosti JF-Expert Member

    #18
    May 21, 2011
    Joined: Dec 21, 2010
    Messages: 4,960
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 135
    maisha ya mtu yashaingia doa
     
  19. A

    Ameir Senior Member

    #19
    May 21, 2011
    Joined: Feb 26, 2011
    Messages: 185
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    I called her and she's coming over later tonight... Wish me luck guys:) I Mean Whats The Worst Cud Happen..??
     
  20. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #20
    May 21, 2011
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 156
    Trophy Points: 160

    I believe the worst is a break up if you still feel her...
     
Loading...