Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Fundisho Kutoka Nigeria!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Estmeed Reader, Jun 22, 2010.

  1. E

    Estmeed Reader Senior Member

    #1
    Jun 22, 2010
    Joined: Mar 19, 2010
    Messages: 134
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kwa kifupi, someni yanayowakera wenzetu wa Nigeria:

    Rebellion over Nigeria's expensive politicians

    By FUNKE ADETUTU in Lagos
    June 22 2010 at 11:54


    In different corners of Nigeria, most of the citizens have began staging a quiet revolution against a National Assembly where senators and members of the House of Representatives reportedly take home up to N351million and N147million per person respectively.

    According to the 2010 budget, the National Assembly is projected to cost N138 billion.

    With the budget passed and signed into law, Senators and House of Representatives members have began new moves to push their quarterly allowances to N100million and N45million per person respectively. This has further annoyed many Nigerians..

    Kwa kirefu, fungua: Africa Review*- Rebellion over Nigeria's expensive politicians
     
  2. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #2
    Jun 22, 2010
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145
    Sounds familiar.
     
  3. tanga kwetu

    tanga kwetu JF-Expert Member

    #3
    Jun 23, 2010
    Joined: May 12, 2010
    Messages: 1,561
    Likes Received: 259
    Trophy Points: 180
    ........nikianzisha jeshi la kujilipua (suicide bombing squad) tuwatafute woooote wanaotafuna keki ya Taifa kiunyang'au, utapenda kujiunga? inakera sana...what is the rationale to that huge payment amongst the poorest? kwa kazi gani?
     
  4. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #4
    Jun 23, 2010
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Tatizo ni sisi wenyewe. Tusidanganyane. Siasa hizi tunazimantain sisi wenyewe kwa maneno vitendo au indifference towards it. Tunge-act wote kwa pamoja ku-question fundamentals zenyewe za mifumo tunayoi-adapt labda kidogo tungekuwa kwene right track.

    Kama huna mpango wa kutibu ugonjwa kwa ukamilifu, badala yake unatibu tu tena selectively baadhi ya dalili za ugonjwa, you probably do not know what you are doing.
     
Loading...