Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Eliminate corruption and prioritise job creation- Obama tells African leaders

Discussion in 'International Forum' started by ByaseL, Sep 24, 2009.

  1. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #1
    Sep 24, 2009
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Monitor
    Kampala


    US President Barack Obama, for the first time, collectively met 25 Sub-Saharan Africa government leaders in New York on Tuesday, telling them to eliminate corruption and prioritise job creation, particularly for youth.

    At the lunch time meeting, Mr Obama stressed that a prosperous and peaceful Africa "is vital to the interests of the United States and the rest of the world and that Africa's future is up to Africans."

    A statement on the White House website, quoting Ms Michelle Gavin, the special assistant to President Obama/senior director for African Affairs, who attended the meeting, says the discussions focused on increasing trade and investment, particularly in agriculture.

    The new US administration in July announced $3.5 billion (Shs7 trillion) to develop new methods and technologies to help African farmers increase productivity to help bolster food security.

    In Tuesday's briefing, Ms Gavin reportedly told journalists that Mr Obama spoke "very briefly" and listening more to African leaders, describing the meeting not just a "one off" but a start of sustained dialogue, which will soon be expanded to accommodate civil society and private sector actors.

    "The discussions focused on how we can forge stronger partnerships to create more opportunity for Africans; the idea of looking beyond emergencies and crises, out into the future," Ms Gavin told journalists.

    Mr Obama reportedly re-emphasised, to the African leaders, the broad themes of democracy, opportunity, health, and the peaceful resolution of conflict that he outlined in Ghana in July as cornerstones for the future of developing countries.

    Presidents Paul Kagame and Jakaya Kikwete of the neighbouring Rwanda and Tanzania as well as Liberia's Sir Johnson Sirleaf were the only three of the twenty-five African leaders who on Tuesday opened up topical discussions on Africa's salient development issues.

    Mr Kagame, whose Rwanda is named in the latest World Bank's "Doing Business" report as the world's top reformer, said America should assist African governments to create favourable environment for investment and long-term growth.

    He stressed the importance of regional initiatives and infrastructure development while Kikwete proposed specific interventions to spur an agriculture-led economic growth on the continent.

    The African leaders later randomly discussed the topical issues, including Ms Sirleaf's proposal for balancing educational and employment opportunities. They did not agree on anything concrete.

    Mr Tamale Mirundi, the Presidential Press Secretary, yesterday said he was unsure if President Museveni attended the landmark meeting held on the side lines of the ongoing 64th UN General Assembly.

    US officials explained that African Union chairman, Col. Muammmar Gaddafi did not participate in the discussions because Libya is not a Sub-Saharan state. Instead, AU Commissioner Jean Ping represented the continental body.
     
    Last edited by a moderator: Sep 24, 2009
  2. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #2
    Sep 24, 2009
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    I just hope and pray that they listen to the message maana hawa
    viongozi twawajua wenyewe!
     
  3. N

    Nyauba JF-Expert Member

    #3
    Sep 24, 2009
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 1,099
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 133
    JK naona amefocus kwenye kilimo kwa sasa..KILIMO KWANZA.
     
  4. N

    Nanu JF-Expert Member

    #4
    Sep 24, 2009
    Joined: May 29, 2009
    Messages: 1,224
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    Ni kilimo tu ndiyo mkombozi wa taifa hili kwa ujumla wake. Hii tutafanikiwa tu endapo taasisi zote za kiserikali zitang'amua hilio na ziache kushindana wao kwa wao kuangusha juhudi za Watanzania kuleta mapinduzi ya kilimo. Inatakiwa kila Mbunge aseme katika kila jimbo lake je yeye amefanya nini kufanya kilimo kwanza. Halafu tuone hatua halisia na sio policies. Hakika kila familia ikiwa na uwezo wa kuzalisha chakula cha kuwatosha mwaka mzima na ziada ya kutosha familia zingine mbili, naamini by 2012 tutakuwa tumepiga hatua kubwa zaidi. Kwani angalau hatuagizi tena ngano na michele mibovu kutoka nje ambayo ndiyo baadhi ya makabaila wanatumia kuinyonya nchi hii. Mimi namsifu sana Sumaye alipochukuwa shamba Morogoro na kuanza kulima ijapokuwa kuna wengine waliona kama ni sehemu ya kumuulia kisiasa lakini la hasha. Ni kiongozi anaonyesha njia... Tunahitaji jamii nzima ya Kitanzania imuunge mkono JK. Tunahitaji wakulima wapewe pembejeo na walipe polepole sama katika kipindi cha miaka 5-15. Na urasimu usiwepo na wala wasipewe wageni ambao nia yao kila siku ni kutufanya tegemezi tu...Mapinduzi ya kilimo yatalikwamua taifa hili.
     
Loading...