Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Documentary: What are we doing here?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Nyani Ngabu, May 3, 2008.

  1. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #1
    May 3, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,110
    Likes Received: 16,037
    Trophy Points: 280
    Wandugu,

    Hivi karibuni nilialikwa kwenye screening ya hii filamu iitwayo What are we doing here? Ni filamu nzuri kwa kweli. Inahusu:


    WHAT ARE WE DOING HERE? explores why the charity given to Africa over the last
    five decades has been largely ineffective and often harmful. The film tells the story of Brandon, Nicholas, Daniel and Tim Klein who travel across Africa in an attempt to understand one of the great problems of our time; the failure to end poverty.

    In the film, the Klein family travel 15,000 miles via public transportation from Cairo to Cape Town. They cross war torn and famine-ridden regions where aid workers, politicians, and inspiring individuals tell about the incredibly complex and often misunderstood issues that affect hundreds of millions of people across the continent.

    Daring to ask the questions no one else will, the filmmakers invite the world to rethink the fight against poverty in Africa. Could our good intentions be causing more harm than good? Have humanitarian interventions prolonged suffering? Who is actually benefiting from our good intentions? These questions and many more are addressed for the first time ever in this groundbreaking feature length film. If you ever wanted to know what happened to the $10 dollars you donated to charity last year, look no further. This film will change the way you look at charity in Africa forever.

    Tembelea tovuti yao hapa: http://whatarewedoinghere.net/index.html
     
  2. Shy

    Shy JF-Expert Member

    #2
    May 3, 2008
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Hii Nayo Ni Siasa ? Hoja Binafsi , Hoja Mchanganyiko Elimu Au Habari Nyepesi Nyepesi ?
     
  3. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #3
    May 3, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,110
    Likes Received: 16,037
    Trophy Points: 280
    Sijui
    Wewe unajua?
     
  4. Shy

    Shy JF-Expert Member

    #4
    May 3, 2008
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Habari Za Ughaibuni
     
  5. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #5
    May 3, 2008
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,110
    Likes Received: 16,037
    Trophy Points: 280
    Inahusu Afrika sasa iweje iwe habari za ughaibuni? Wee vipi?
     
  6. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #6
    May 3, 2008
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Nyani,

    Ndivyo tulivyo.

    Tunashindwa kufanya self examination ya mioyo yetu na kuanza kujituma na tunakimbilia misaada maana ndio njia fupi kwa kuwa hatutaki kufanya kazi kwa bidii na kujituma ili tukishachuma juani, tule kivulini.

    Naomba uangalie makala ya Nyambala ya 1 MT project!
     
  7. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #7
    May 3, 2008
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 99
    Trophy Points: 145
    Nyani,
    Hakuna nchi ambayo imewahi kupiga hatua za maendeleo kwa kutegemea misaada peke yake kutoka nje. Ujerumani na Japan baada ya vita vikuu vya pili duniani zilihitaji misaada ya kufufua miundombinu zake ambazo ziliharibiwa wakati wa vita. Sisi hatuna miundombinu na hatuwezi kutegemea wale waliotunyonya watujengee miundombinu. Tanzania tunapewa vimillioni na Bush wakati anatumia kampuni ya Barrick kuchota mabilioni. Tutafika wapi?
     
Loading...