Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Adventure Tours & Safaris

Discussion in 'Matangazo madogo' started by adventure, Apr 21, 2009.

  1. a

    adventure Member

    #1
    Apr 21, 2009
    Joined: Apr 20, 2009
    Messages: 17
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    SED Adventures Tours & Safaris, a unique East Africa tour operator offers Luxury Safaris and holidays in Africa. We specialize in tailor-made Wildlife Safaris to Africa, Eco-Tourism, Mountain Climbing, Beach Holidays, Car hire and Lodge Booking. We have pleasure advertising with JamiiForums.com!

    Wildlife Safaris

    SED Adventure Tours & Safaris take a breathtaking journey to to Ngorongoro crater, animal migration tours in Serengeti and Maasai Mara., bird watching and ornithological safaris chimpanzee tracking in Gombe stream, the summit of Mount Kilimanjaro in Tanzania and the majestic beauty of Victoria Falls - one of the natural wonders of the world. Uncover the mysteries of the elusive Mountain Gorillas of Uganda and Rwanda, honeymoon vacations and family beach holidays in Zanzibar Island, Pemba, Mafia and Mombasa.

    Mountain Climbing
    SED Adventure Tours & Safaris offer different Kilimanjaro Climb Itineraries and routes such as
    - Marangu Route
    5-6days,
    - Lemosho Route up to 8
    days,
    - Machame Route 6-7 days,
    - Rongai Route
    6 days,
    - Shira Route
    6-7 days,
    - Umbwe Route
    6-7 days and
    Mount Meru Climbing
    4-5 days

    Beach Holidays


    Zanzibar is an exotic land. This 'spice island' is a tropical idyll true to its reputation. Zanzibar town is filled with old historic buildings, and to prove it there is a story behind each one. Tours of Zanzibar Island are a rewarding experience with.

    We can arrange visits to points of interest with knowledgeable, and often multilingual, guides.

    SED Adventure Tours & Safaris offer different popular tours in Zanzibar Island such as: Beach holidays, Stone Town tour, Spice Plantations, Jozani Forest, Prison Island Dolphin Tour, Diving, and Snorkeling.

    We believe in Unity and we do encourage you to pay us a visit at www.sedadventures.com for more clarifications.

    Warmly weclome.

    SED Adventures
     
  2. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #2
    Apr 21, 2009
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    MOds mtuambie tufanyeje na sisi tutangaze clinics zetu na vijiduka vya dawa... au kama ni free then zile rules za JF kuchinehi che
     
  3. Shy

    Shy JF-Expert Member

    #3
    Apr 21, 2009
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Wewe labda ameshalipa
     
  4. Shy

    Shy JF-Expert Member

    #4
    Apr 21, 2009
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Au wewe ndio meneja matangazo unajua matangazo yakae wapi amekosea kuweka hapa ??
     
  5. Shy

    Shy JF-Expert Member

    #5
    Apr 21, 2009
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Ya na hiyo ni mbaya sana ina haribu uaminifu katika jamii hii -- wengine wanauzi haswa kutumia majina ya kike na kuanza kuja chemba za watu kujitongozesha jamaa yangu mmoja ako benki alifanyikwa kitendo hichi amekimbia forum

    huyo bora asingeweka hizo fonts za vikorombezo vingine katika tangazo kidogo ungeweza kusema mhh labda mgeni
     
  6. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #6
    Apr 21, 2009
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Kuwa makini na majina ya kike JF wengi wao ni njemba teh teh teh
     
  7. Crashwise

    Crashwise JF-Expert Member

    #7
    Apr 21, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 22,049
    Likes Received: 699
    Trophy Points: 280
    Yalishakukuta nini mzee?
     
  8. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #8
    Apr 21, 2009
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Hahaha niliomba bint tiGo kumbe ni njemba .....du jamaa ikasema am a man sorry!
     
  9. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #9
    Apr 21, 2009
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    Thanks Shy; i just expressed my concern.... i feel very SHY now that you have given me a privileged job of Meneja matangazo wa JF
     
  10. Crashwise

    Crashwise JF-Expert Member

    #10
    Apr 21, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 22,049
    Likes Received: 699
    Trophy Points: 280
    hahahhahahahah...kumbe wewe ni wale wapenda tigo subilini siku ya kiama ni moto...
     
  11. Crashwise

    Crashwise JF-Expert Member

    #11
    Apr 21, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 22,049
    Likes Received: 699
    Trophy Points: 280
    Uwe tayari kutumia mshahara wako kwa matumizi ya JF...
     
  12. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #12
    Apr 21, 2009
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145

    hii haijakaa vyema...

    As always, i am feeling very shy kuwa meneja wa jf matangazo
     
  13. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #13
    Apr 21, 2009
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    Tulishaweka hapa JF juu ya namna ya kuweka matangazo hapa JF mkuu... Jaribu kusoma hapa:

    Tangaza na JF, Mahali Jamii inapokutana

    Halafu, huyu kalipia na ndo maana kapata ujasiri wa kuandika hivi:

    Ni mwanachama mwenzetu na kama ukiangalia Front Page ina tangazo lake FIXED.

    Hiyo si AdSense bali tangazo lake!

    Karibu
     
  14. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #14
    Apr 22, 2009
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Jamaaa tulivyoona anapost moja tukashtuka!
     
  15. J

    Joyceline JF-Expert Member

    #15
    Apr 22, 2009
    Joined: Jan 9, 2009
    Messages: 1,012
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    una uhakika?
     
  16. J

    Joyceline JF-Expert Member

    #16
    Apr 22, 2009
    Joined: Jan 9, 2009
    Messages: 1,012
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    Masanilo mambo?
    Naomba ubadilike, Biblia inasema wazinzi, wafiraji, walawiti hawatauona ufalme wa Mungu
     
Loading...