Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Uganda's oil reserves rival Saudi Arabia’s, says US expert

Discussion in 'International Forum' started by Alpha, Jun 8, 2009.

  1. A

    Alpha JF-Expert Member

    #1
    Jun 8, 2009
    Joined: Aug 30, 2007
    Messages: 612
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    If this is true this could be a boon for the region. With the right infrustructure in place, Mombasa and Dar ports could benefit considerably.

    http://www.busiweek.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1607&Itemid=2
     
  2. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #2
    Jun 8, 2009
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
  3. Smatta

    Smatta JF-Expert Member

    #3
    Jun 8, 2009
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 2,231
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    East Africa Community ehhhhhhhhhh... Lets speed up the process, the benefits are beginning to surpass the disadvantages by far.. with Tanzania's under exploited minerals and Ugandas oil, it seems like we East Africans are going to make a kill.
     
  4. Nemesis

    Nemesis JF-Expert Member

    #4
    Jun 8, 2009
    Joined: Feb 13, 2008
    Messages: 3,262
    Likes Received: 213
    Trophy Points: 160
    Hivi kunaweza kukawa na mafuta Uganda, wakati huohuo Tanzania na Kenya yasiqepo? mimi nadhani hatujatafuta vizuri. Kama mafuta yaliyopo Uganda ni mengi kiasi cha kuwa rival wa Saudi, that means Tz na Kenya yatakuwa zaidi kwasababu ya bahari. Just by a simple geologic knowledge. Endapo Uganda kungekuwa na coal then isiwepo Tanzania au Kenya ningeelewa, au hayo mafuta yangekuwa kiduchu pia ningeshawishika, bali sasa natumaini kuwa Tz na/au Kenya kunamafuta tena mengi tu.
     
  5. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #5
    Jun 8, 2009
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    Sidhani hizi za mafuta mengi Uganda ni za kweli. Ndio Uganda wamegundua mafuta magharibi ya nchi katibu na DRC lakini sio kwa wingi kulingana na Saudi Arbia. Kuna chunvi imeongezwa kidogo hapa! Mimi nafuatilia habari za Uganda kwa karibu sana maana nimeishi huko zaidi ya miaka kumi. Niwajuavyo waganda habari hii ingekwa kweli basi magazeti muhimu (mainstream) yangepiga wayowe sana. Waganda ni watu wenye kependa sifa sana lakini sijaona habari yoyote kama hiyo. Na wakigundua mafuta kiasi hicho sio lazima iwe neema kwa Uganda na hata East Africa kwa ujumla. Oil has generally been a curse in Africa.
     
  6. Smatta

    Smatta JF-Expert Member

    #6
    Jun 8, 2009
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 2,231
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    What can I say about your judgment of Ugandans or other nationalities so to speak? Minerals, not just oil are a curse to Nations.. Tanzania has minerals, its a blessing to them not a curse, SA the same and so many African countries, dont you think Ugandans can do the same and benefit us from the discovered oil, ama sifa zao zita wa prevent ku succeed. You simply come out as a jealous, pesimistic simpleton, who thinks he is much better because he comes from another country.

    Why do you doubt the availability of vast oil reserves in Uganda, just because you didnt read it in your favourite Ugandan paper doesnt mean its false or doctored. Ama you think UG doesnt have any mineral potential according to your research.
     
  7. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #7
    Jun 8, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    You are arguing with a person who has probably not done any research to come to that conclusion, there is simply no point of debating with them.
     
  8. Offish

    Offish Senior Member

    #8
    Jun 8, 2009
    Joined: Aug 14, 2008
    Messages: 172
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    I have been observing you - Smatta - for quite sometime now, it seems you can't criticise without insulting, can you?
     
  9. K

    Koba JF-Expert Member

    #9
    Jun 8, 2009
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,064
    Likes Received: 435
    Trophy Points: 180
    ...natafuta mke wa kiganda sasa!
     
  10. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #10
    Jun 8, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,085
    Likes Received: 16,012
    Trophy Points: 280
    Sishangai hata kidogo....
     
  11. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #11
    Jun 8, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Kama Ug. wana mafuta mengi is good for our EA region!!
     
  12. K

    Koba JF-Expert Member

    #12
    Jun 8, 2009
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,064
    Likes Received: 435
    Trophy Points: 180
    ....kijana wewe tuliza tuu na hilo babymama lako Shaniqwa,nasikia wanajua sana kukaanga chicken na kuvuta tumbaku,watoto wa kiganda wewe mkuda huwawezi!
     
  13. K

    Koba JF-Expert Member

    #13
    Jun 8, 2009
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,064
    Likes Received: 435
    Trophy Points: 180
    ...angalia huyu,wewe si ndio kila siku uko mbele kukataa EA,eti watachukua our land,leo umeona mafuta basi na wewe unataka kufaidika,bora sasa waganda wakatae EA kukomesha wanafiki kama nyie labda next time mtajifunza!
     
  14. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #14
    Jun 8, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Koba,

    Sasa ndugu kama kuna mafuta kuna ubaya gani?? Unajua Watz hatuna maneno kabisa na Uganda? Kwanza Ug wanatuzimia sana tu! Na bidhaa zao zinapitia pia Tz!

    Sasa je tuwe maskini wote rafiki??
     
  15. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #15
    Jun 8, 2009
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Wakuu lakini mbona Angola inazalisha 1.2 million barrels a day translating into kila waangola 10 wanakamata barrel 1 per day and still hawajairaval Saudia. Nna wasiwasi na ujiko uliotolewa na huyo jamaa!
     
  16. Andrew Nyerere

    Andrew Nyerere Verified User

    #16
    Jun 8, 2009
    Joined: Nov 10, 2008
    Messages: 2,866
    Likes Received: 810
    Trophy Points: 280
    I can well believe that,nimetoka Uganda jana,nilikuwa naishi Sheraton Kampala.
     
  17. K

    Koba JF-Expert Member

    #17
    Jun 8, 2009
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,064
    Likes Received: 435
    Trophy Points: 180
    Naona waganda wametupiga bao sasa wahaya wote ni waganda!

    Fresh Uganda oil find ‘Africa's biggest'



    Robin Pagnamenta


    Heritage Oil announced details of a large oil discovery in Uganda yesterday, which the company claimed could be the largest onshore discovery in sub-Saharan Africa.
    Heritage said that its latest discovery – Giraffe1 – in the Lake Albert region, could total at least 400 million barrels of oil.
    However, Paul Atherton, chief financial officer, told The Times that the wider field it was developing, dubbed Buffalo-Giraffe, had several "billions of barrels of oil in place", although it was unclear how much of this would be recoverable.
    He said that the field, which is 9,000 square kilometers in size – or six times the size of Greater London – was unquestionably the largest onshore discovery made in sub-Saharan Africa in at least 20 years, possibly ever.


    Mr Atherton said that of the 18 wells the company had drilled in the basin so far, all had produced oil. "Clearly the entire basin is full of oil," he said. "It's a world-class discovery, the most exciting new basin in Africa in decades."
    Previously, the largest onshore fields discovered in sub-Saharan Africa were at Rabi-Kounga in Gabon, where 900 million barrels were found in 1985, and at Kome in Chad, where 485 million barrels were found in 1977.
    Mr Atherton said that it would take at least another three years to start commercial production. The crude could be exported by road or rail, he said, but analysts believe that the most practical solution would be to build an 806-mile pipeline to take it to Kampala, Uganda's capital, and then the Kenyan coast. The pipeline would need to be heated and designed to traverse swampy and mountainous land. It would cost an estimated $1.5 billion (£1 billion) to complete.
    Heritage and its partner Tullow Oil, which also has a 50 per cent equity stake in the project, would need to demonstrate that the field could produce at least 400 million barrels of oil to justify the cost of building such a pipeline. Richard Griffith, an Evolution Securities analyst, said the latest discovery "thrashed" this commerciality threshold.
     
  18. K

    Koba JF-Expert Member

    #18
    Jun 8, 2009
    Joined: Jul 3, 2007
    Messages: 6,064
    Likes Received: 435
    Trophy Points: 180
    kama kawaida ya Wakenya wameshawahi tender za kupitishia mafuta ya waganda Mombasa,kweli JK kalala..ndio maana Kibaki kaishia kusema **** Migingo Museveni is my brother,sijui hata kama sasa watatusikiliza na Ea yetu ya ardhi iliyojaa mapori!

    KAMPALA, Uganda (Dow Jones)--Uganda has modified its early oil production scheme after the discovery of more reserves on its side of the Albertine rift and is carrying out a feasibility study for the construction of a bigger oil refinery, the Ugandan president said Thursday.
    Yoweri Museveni said Uganda won't build a mini refinery, as earlier planned with London-listed Tullow Oil PLC (TLW.LN) following the discovery of oil in 10 fields in the past 12 months.
    Museveni said the government is carrying out a feasibility study which will determine the size of the refinery, taking into consideration the size of the reserves in the Albertine rift. Company officials say the Albertine region has the capacity to be become a multi-billion barrel oil basin.
    In the meantime, Uganda will commence gas production at two wells in Hoima district, which will feed a 50-megawatt power plant in a bid to ease the county's electricity shortage.
    Museveni further said the government had rejected calls from oil exploration companies to drop the idea of building a refinery, in favour of exporting unrefined crude.
    "We shall not export unrefined crude, Uganda is not a place for playing games," he said. "When I went to Iran, the Iranian president told me Iran has nine refineries, and is in the process of building seven more."
    Uganda and Iran have since signed an agreement for the establishment of a refinery in Uganda.
    The president also said construction on the extension of the Mombasa-Eldoret oil pipeline has started. Subject to the approval of the Kenyan government, Uganda will design a pipe with a reverse flow, able to transport oil from the Albertine region to Mombasa for export once it reaches full production.
    Other oil exploration companies operating in Uganda include, Heritage Oil Ltd
     
  19. A

    Alpha JF-Expert Member

    #19
    Jun 9, 2009
    Joined: Aug 30, 2007
    Messages: 612
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    For all his other faults at least he knows when he is being taken for a ride. The day JK says "We shall not export unprocessed Gold, Tanzanite, Diamonds... Tanzania is not a place for playing games" is the day Tanzania wakes up from it's slumber.
     
  20. Smatta

    Smatta JF-Expert Member

    #20
    Jun 9, 2009
    Joined: Nov 5, 2008
    Messages: 2,231
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    For the first time you are right, I simply cant, I have tried (even gone for counseling) but it doesn't help. Thats me, thats how I communicate, I know no better, but there is no disrespect at all, its just a form of communication.
     
Loading...