Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Politeness isn’t a virtue in Kenya

Discussion in 'Kenyan News and Politics' started by Namtih58, Aug 29, 2008.

  1. N

    Namtih58 JF-Expert Member

    #1
    Aug 29, 2008
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 235
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    By Rita Damary

    A Tanzanian got a rude shock when he entered a pub in Kenya to quench his thirst, only to be ignored for minutes.

    Rashid Hamza, 37, entered the pub in Kericho and ordered for beer: “Naomba beer baridi (May I have cold beer)”.

    The waiter ignored him and continued serving other customers who were shouting their voices hoarse.

    Hamza, who had come to watch the Kenya Inter-Municipalities Sports and Cultural Association games thought the waiter had not heard him.

    The waiter took long. When he returned, Hamza repeated his order: “Naomba beer baridi tafadhali.”

    This prompted the waiter’s anger. “We are neither Red Cross nor a church where people are offered charity services, including free drinks. Here clients order for drinks and pay.”

    Hamza could not understand the waiter, so he decided to re-phrase his request: “Naomba uniuzie beer, (Please sell me beer)”.

    “Ungesema ‘nipatie’ au ‘niuzie pombe’ wala sio ‘naomba beer’ (You could have asked me to sell you beer and not plead for one),” the waiter said, finally serving him.

    The Standard
     
  2. Nyaralego

    Nyaralego JF-Expert Member

    #2
    Aug 29, 2008
    Joined: Nov 13, 2007
    Messages: 732
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Too true, that is Kenya for you!!!!... Angesema "Nataka bia" OR "Leta Bia"...You have to sound like you are ordering and while at it be abrassive too! this politeness is very strange to Kenyans.
    In Kenya Rudeness is the virtue. People compete on rudeness the ruder the better.

    A simple question will ellicit a very rude answer, rude askaris "they ask you Wewe unataka nini hapa?", rude Mps, rude President, rude first lady what do you expect!!!
     
  3. Mwana wa Mungu

    Mwana wa Mungu JF-Expert Member

    #3
    Aug 29, 2008
    Joined: Aug 14, 2008
    Messages: 1,007
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    hahaha, thought he went there to buy soda, what is beer for? I don't support people drinking. Lakini, kila watu huishi kulingana na walivyozoea. hapa Tz tunatumia polite language sana sehemu zilizo nyingi. kwa mtu wa kawaida hata asiyekuwa na akili timamu, hawezi kufikiri kuwa mtu anaweza akaomba beer au kitu chochote kile ambacho kipo dukani kinauzwa ili apewe bure. siwezi kuwakosoa wakenya kwa aina ya lugha ambazo huchagua kutumia(kama ndo hivyo, because iam not sure kwamba hivyo ndivyo wakenya hufanya), the same wakija hapa tz, ukimwambia mtu "nipe" unaonekana sio mtu mstaarabu, au unamdharau sana yule anayekuhudumia. they need respect na polite language pia. I would suggest watu wawe wanatumia kiswahili fasaha na tena kinachoendana na mazingira husika na kwa mtu husika. kuwa rude sio kitu kizuri, inaonyesha ukatili etc. however, naona iko wazi kuwa, mtoa mada hapa alitoa ili watu wacheke tu, ingepelekwa kwenye udaku huko, wakenya wanajua sana lugha polite na zile ambazo sio polite, unless mtu amekijua kiswahili hicho kuwa cha kitz au kikenya na ameamua kufanya hivyo kwa upendeleo, ambao nafikir hamna hata hivyo. asante.
     
  4. M

    Mnairobi JF-Expert Member

    #4
    Aug 29, 2008
    Joined: Oct 27, 2007
    Messages: 250
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    How true, kenyans are too rude, in the matatu, the guard at the shop, the police man, mama mboga. Kila mtu.
     
  5. NaimaOmari

    NaimaOmari JF-Expert Member

    #5
    Aug 30, 2008
    Joined: Sep 25, 2007
    Messages: 807
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 0
    yes they are rude hawana hata ujirani ufiwe, uibiwe, no one even comes to give you pole ... hapa tanzania watu wakiona turubai tu sehemu anaenda kuulizia jamani vipi nani kafa poleni jamani hata shs 100 kwenye sinia ataweka .. . but kenya kila mtu na mzigo wake, tena si kwakuupakata bali kwakuubeba kichwani
     
  6. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #6
    Aug 30, 2008
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Politeness is taken as a sign of weakness in kenya,projecting a tough image even from ladies is considered hip[they call it ['mang'aa].A person who is too polite will even find it hard to get employment
     
  7. M

    Mnairobi JF-Expert Member

    #7
    Sep 2, 2008
    Joined: Oct 27, 2007
    Messages: 250
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Yea, some times if yot sound polite people will mistreat you and walk all over you so it helps to be rude and mean looking, lool!
     
  8. Mwana wa Mungu

    Mwana wa Mungu JF-Expert Member

    #8
    Sep 2, 2008
    Joined: Aug 14, 2008
    Messages: 1,007
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    if that is the case, then kenyans are a kind of different people from Tzs, is it a pride to be rude to others? can someone rude take up with the others in the EAC? can someone explain this please?
     
  9. Nyaralego

    Nyaralego JF-Expert Member

    #9
    Sep 5, 2008
    Joined: Nov 13, 2007
    Messages: 732
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Amini usi amini...every sector ya wanainchi wame jifunza kuwa rude. Ndo mazingira... kama ni rude one ends up being rude too. like isaid b4 rude president ana tusi wanainchi eti"mavi ya kuku..."Pumbavu"...Mama Lucy
    Kibaki slapping governemt officials at will...holding people of the press hostage!! These are the examples what do you expect of the rest of the wananchi if their leaders behave in this manner...Do not feel bad for them...wenyewe wana jijua...it is always strange for visitors though...
    Pole kwa hiyo mulio pata!!!
     
  10. Mwana wa Mungu

    Mwana wa Mungu JF-Expert Member

    #10
    Sep 5, 2008
    Joined: Aug 14, 2008
    Messages: 1,007
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    yaani mtu anamwita mwananchi wake "mavi ya kuku" na bado wananchi wanampenda tu na kuwapa kura? mbona ni tusi na dharau kubwa sana. ati, hata kusali hawasali kwani? mbona ni dhambi kabisa kuwa rude? as for Lucy Kibaki, she is the only and unique first lady on earth do behave like that. hakuna mtu yeyote duniani aliyewahi kufanya utumbo kama ule alioufanya. nafikiri hakuwa anafikiria vyema kuwa yeye ni kioo cha jamii kila mtu anamwangalia na anaka kujifunza kwake kama first lady. Mungu amsaidie.
     
  11. M

    Mnairobi JF-Expert Member

    #11
    Sep 5, 2008
    Joined: Oct 27, 2007
    Messages: 250
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Lucy kibaki has a mental illness, thats why she disapeared from the public spotlight.
     
Loading...