Zimbabwe to rename Victoria Falls in anti-colonial name bid

Geza Ulole

JF-Expert Member
Oct 31, 2009
33,980
2,000
Posted on Tuesday, 17 December 2013 12:35
Zimbabwe to rename Victoria Falls in anti-colonial name bid

By Janet Shoko








VICTORIA FALLS©WIKIMEDIA COMMONS
Zimbabwe's ruling Zanu PF party plans to rename world renowned tourist attraction, Victoria Falls arguing it cannot continue to honour the legacy of colonialism and Queen Victoria, whom the falls are named after.At its conference last week, President Robert Mugabe's party said it did not make sense to continue having colonial names and instead these should be replaced by local ones.

David Livingstone was not the first person to see the Victoria Falls, they (the falls) must be rebranded Mosi-Oa-Tunya

"Institutions bearing colonial names must be changed and be given indigenous names . . . School syllabuses must also change," the party resolved.

"We should teach our children about Mbuya Nehanda, Sekuru Kaguvi, General (Josiah Magama) Tongogara and other gallant fighters of our liberation struggle."Victoria Falls was named after the British monarch, Queen Victoria by a missionary, David Livingstone, the first white person to set sight on one of the world's seven natural wonders.

At independence in 1980, Mugabe's government set out to rename most major towns and landmarks, although a number were left untouched.

A leader of an association of ex fighters for Zimbabwe's independence, Jabulani Sibanda was on Tuesday quoted saying there was no going back on the resolution.

"We still have institutions like Allan Wilson School, what an insult, considering what that man did to our country."David Livingstone was not the first person to see the Victoria Falls, they (the falls) must be rebranded Mosi-Oa-Tunya. We have soldiers living at KG (King George) VI (Barracks)," he thundered."

How can we have our barracks continue to be named after a foreign king?"But there are fears this could have a negative effect on tourism, at a time the country is desperate for foreign earnings.But a belligerent Sibanda maintained that if European tourists want to see the legacy of Queen Victoria "her grave is there in England and they are free to do so. Very soon they would be landing at Robert Mugabe International Airport".

Some in Mugabe's party have for long called for radical action to rid the country of its colonial past, but have surprisingly been stopped by the country's 89 year old leader.A lobby group within Zanu PF once wanted to have the remains of Cecil John Rhodes exhumed from the Matopos Hills and thrown into a river.

Before independence from Britain in 1980, Zimbabwe was called Rhodesia, after Rhodes.

Another group wanted the removal of David Livingstone's statue from the Victoria Falls, but again their efforts came to nothing.

More recently, the government tried to rename all schools with colonial names after what it terms liberation war heroes, but this failed spectacularly and it was forced to abandon the plan.



Read the original article on Theafricareport.com : Zimbabwe to rename Victoria Falls in anti-colonial name bid | Southern Africa
Follow us: @theafricareport on Twitter | theafricareport on Facebook

MY TAKE
This is what called shooting that own foot that makes u walk. I can't really see whether The Zim Govt will be able to pull out this one. From a conventional wisdom Victoria falls is a global brand that took years to establish and whichever name they come with will take serious marketing strategies and years to be established sth i don't think Zimbabwe will be able to all to mobilize and allocate at this moment where resources are strained and considering the motive behind the name change is pure out of nationalistic dissidence from the veterans. Meanwhile it will be that time for Zambia to flourish since will remain with the Victoria falls brand.
 

Malila

JF-Expert Member
Dec 22, 2007
4,621
2,000
..naunga mkono wazo hilo.

..wakati wa utawala wa walowezi mji wa Harare ulikuwa unaitwa Salisbury.

..hata hapa Tanzania ni aibu kwa mji wetu mkuu kuwa na jina la Kiarabu.

..itapendeza kama Dar-Es-Salaam itabadilishwa na kuwa Mzizima jina lake la asili la Kiafrika.

Ktk mkoa wa Iringa sehemu kubwa ya miji na vijiji vyao, majina yao yana tune ya kwao. Ila kuna kijiji kimoja kinaitwa Pomern ( Pomerini), jina la kijerumani ( wajerumani walikaa pale), sijui kwa nini walishindwa kulibadirisha.

Utasikia, tanangozi, ilambilole,ndiwili, udumka,kiponzero, Uhambingeto,kaning`ombe,mkwawa,tosamaganga,etc.

Shuka hapo Songea uone, mara Lizabon, ukigeuka utasikia Mbambabay.

Majina ya kiasili matamu kaka.
 

SHERRIF ARPAIO

JF-Expert Member
Aug 25, 2010
9,579
2,000
..naunga mkono wazo hilo.

..wakati wa utawala wa walowezi mji wa Harare ulikuwa unaitwa Salisbury.

..hata hapa Tanzania ni aibu kwa mji wetu mkuu kuwa na jina la Kiarabu.

..itapendeza kama Dar-Es-Salaam itabadilishwa na kuwa Mzizima jina lake la asili la Kiafrika.
Mkianza kuendekeza hayo basi msiwe-selective kwenye baadhi ya mambo na mambo mengine mnayaacha.
Mfano:
1) Tuache kuvaa nguo, na tuanze kuvaa magome ya miti ambayo ndio utamaduni wetu. Hizi nguo tuliletewa tu.
2) Tuachane na hizi imani za ukristo na uislam sababu zililetwa na wazungu na waarabu.
3) Tuache kutumia internet, TV, magazeti na turudi kwenye utamaduni wetu wa kuandika kwenye mapango ya mawe.
...................na mengineyo mengi
 

Nyani Ngabu

Platinum Member
May 15, 2006
87,597
2,000
1) Tuache kuvaa nguo, na tuanze kuvaa magome ya miti ambayo ndio utamaduni wetu. Hizi nguo tuliletewa tu.

Hujaona ile mada ya sista duu kupewa wakati mgumu Kariakoo kisa kavaa 'nusu uchi'? Inadaiwa eti alikiuka mila, desturi, na maadili ya Kiafrika kwa kuvaa 'nusu uchi'.
 

JokaKuu

Platinum Member
Jul 31, 2006
21,129
2,000
Ktk mkoa wa Iringa sehemu kubwa ya miji na vijiji vyao, majina yao yana tune ya kwao. Ila kuna kijiji kimoja kinaitwa Pomern ( Pomerini), jina la kijerumani ( wajerumani walikaa pale), sijui kwa nini walishindwa kulibadirisha.

Utasikia, tanangozi, ilambilole,ndiwili, udumka,kiponzero, Uhambingeto,kaning`ombe,mkwawa,tosamaganga,etc.

Shuka hapo Songea uone, mara Lizabon, ukigeuka utasikia Mbambabay.

Majina ya kiasili matamu kaka.
Malila,

..kwanza naamini lugha zetu za asili zinajitosheleza.

..pia napenda sana mtu akiongea lugha yake ya asili, Kiswahili, na Kiingereza, kwa ufasaha kabisa.
 
Last edited by a moderator:

nguvumali

JF-Expert Member
Sep 3, 2009
4,898
2,000
Moja ya watu wajinga duniani ni mzee Mugabe navwanaomzunguka.
alikua kinala wa kuwakumbatia mabepari wakizungu leo anaweweseka wakati historia inampa kisogo....kafe salama Robert
 

Kiranga

JF-Expert Member
Jan 29, 2009
54,687
2,000
What took them so long?

They renamed Salisbury to Harare and South Rhodesia to Zimbabwe.

Meh.
 

mnyepe

JF-Expert Member
Dec 1, 2008
1,914
1,225
Hawana lolote mbona wamenyang'anya mashamba wazungu halaf wamegawana kwa war veterans walala hoi wanalalamika
 

cerengeti

JF-Expert Member
Jan 19, 2011
3,883
2,000
..naunga mkono wazo hilo.

..wakati wa utawala wa walowezi mji wa Harare ulikuwa unaitwa Salisbury.

..hata hapa Tanzania ni aibu kwa mji wetu mkuu kuwa na jina la Kiarabu.

..itapendeza kama Dar-Es-Salaam itabadilishwa na kuwa Mzizima jina lake la asili la Kiafrika.

Dar es salaam iitwe Azania city
 

Percival

JF-Expert Member
Mar 23, 2010
2,655
2,000
..naunga mkono wazo hilo.

..wakati wa utawala wa walowezi mji wa Harare ulikuwa unaitwa Salisbury.

..hata hapa Tanzania ni aibu kwa mji wetu mkuu kuwa na jina la Kiarabu.

..itapendeza kama Dar-Es-Salaam itabadilishwa na kuwa Mzizima jina lake la asili la Kiafrika.

Mzizima ilikuwa kwenye ramani ipi ? na nani aliuanzisha huo mji ? Fikra duni hizi , fikiria kingine
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom