Why is Africa so poor despite its gold, diamond and other natural resources?

Wacha1

JF-Expert Member
Joined
Dec 21, 2009
Messages
12,765
Likes
1,028
Points
280

Wacha1

JF-Expert Member
Joined Dec 21, 2009
12,765 1,028 280
I keep asking myself why Africa is lagging behind.....do you see any light at the end of the tunnel?
Yes I see the light ... ..... ..... there ... right at the end of the tunnel, after removing the king of thieves in Tanzania. You know whom I'm talking about? The guy who stole some votes, he resides at Magogoni front with heavy police presence.
 

Kiranga

JF-Expert Member
Joined
Jan 29, 2009
Messages
40,687
Likes
14,084
Points
280

Kiranga

JF-Expert Member
Joined Jan 29, 2009
40,687 14,084 280
Yes I see the light ... ..... ..... there ... right at the end of the tunnel, after removing the king of thieves in Tanzania. You know whom I'm talking about? The guy who stole some votes, he resides at Magogoni front with heavy police presence.
Beware, for the light at the end of the tunnel could be an oncoming train.
 

Kichuguu

Platinum Member
Joined
Oct 11, 2006
Messages
7,364
Likes
1,180
Points
280

Kichuguu

Platinum Member
Joined Oct 11, 2006
7,364 1,180 280
Not all of Africa is poor; there are parts that are very prosperous: Botswana, for example. It all depends on who is in power; parts of Africa that are poor have an excellent record of being mismanaged: Tanzania, for example. Africa can only get out of poverty by changing how it is governed.
 

VoiceOfReason

JF-Expert Member
Joined
Nov 4, 2010
Messages
5,234
Likes
57
Points
0

VoiceOfReason

JF-Expert Member
Joined Nov 4, 2010
5,234 57 0
Am afraid it will get worse before it gets better. Lets pray it wont be too late by then. Haya madini tunyojisifia tunayo bahati mbaya ni kwamba yatakauka, lets hope tutanufaika nayo kabla hayajaisha
 

Kiti

JF-Expert Member
Joined
Nov 2, 2010
Messages
237
Likes
12
Points
35

Kiti

JF-Expert Member
Joined Nov 2, 2010
237 12 35
JK failed to answer that questionand he is the president of Danganyika. May be he should go to learn in Botswana
 

afrodenzi

Platinum Member
Joined
Nov 1, 2010
Messages
18,154
Likes
2,451
Points
280

afrodenzi

Platinum Member
Joined Nov 1, 2010
18,154 2,451 280
there is already a light for the rich investors and a well corrupted governments..
and is always gona be a darkness for a poor African person......
we can only help by ourselves ....
otherwise you will be waiting for that light.....
and u will never see it.....
all the profit the country get from natural resource its all finish in our leaders pocket......
because if all the profit was used well our country, our people, our economy will be way better right now...
 

Gama

JF-Expert Member
Joined
Jan 9, 2010
Messages
9,757
Likes
1,663
Points
280

Gama

JF-Expert Member
Joined Jan 9, 2010
9,757 1,663 280
Hayo madini ni ya wajanja wachache
aliyekudanganya kuwa madini ndiyo yanaleta maendeleo ni nani?, israel hakuna madini na wameendelea, botswana wanaipita tz kwasababu ya ufugaji, lesotho wanategemea zaidi ngozi..............zinduka, chukua hatua. Baada ya uhuru nyerere alisema: ili tuendelee tunahitaji-watu,ardhi,siasa safi na uongozi bora- kwa hiyo julius hakujua kama tuna madini?
 

candi

New Member
Joined
Nov 25, 2010
Messages
2
Likes
0
Points
0

candi

New Member
Joined Nov 25, 2010
2 0 0
Binafsi hata maneno ya kusema mkuhusiana na suala hili yalishaisha,kweli jamani!!! umasikini unazidi kututafuna waafrika specifically wa Tz, nimebahatika kutembelea maeneo mengi ya vijijini for God's sake! kuna maeneo ukifika utadhani sio tz,yaani hali ya maisha ni ngumu na duni kupita kawaida,cwezi hata kueleza.Eee Mungu tusaidie.

Ni ukweli kabisa kuwa ubinafsi na ulafi wa viongozi wetu umesababisha hali hii. cjui watabadilika lini,jamani tumeogea mpaka basi aaaaa! na siku ya mwisho watajibu mbele ya haki.cjui ni lini mabadiliko yatatokea.mmmmmh
 

mams

JF-Expert Member
Joined
Jul 19, 2009
Messages
616
Likes
8
Points
35

mams

JF-Expert Member
Joined Jul 19, 2009
616 8 35
The biggest ever mistake we did as a nation was to allow extration of natural resources by foreign coys including killing the Arusha Decleration. We will never stop crying unless we revert.
 

Mkabera

JF-Expert Member
Joined
Jul 21, 2009
Messages
267
Likes
29
Points
45

Mkabera

JF-Expert Member
Joined Jul 21, 2009
267 29 45
aliyekudanganya kuwa madini ndiyo yanaleta maendeleo ni nani?, israel hakuna madini na wameendelea, botswana wanaipita tz kwasababu ya ufugaji, lesotho wanategemea zaidi ngozi..............zinduka, chukua hatua. Baada ya uhuru nyerere alisema: ili tuendelee tunahitaji-watu,ardhi,siasa safi na uongozi bora- kwa hiyo julius hakujua kama tuna madini?
Israel inapokea msaada kutoka marekani kila mwaka zaidi ya dollar BILLION 3(3,000,000,000 US$) na nchi zingine za magharibi kam fidia au kiurafiki.Pia kwa sababu wengi wanamiliki makampuni makubwa misaada mingi inamiminika and kuweka viwanda vya High Tech e.g. kuunda silaha na kuweka elimu ya hali ya juu. Ondoa hiyo wamekwisha.

Madini pekee haitoshi ila inachangia mtaji wa kianzio. kInachotakiwa watu wapunguze muda wa kukaa bure wakipiga domo tu, kufanya kazi kwa bidii na jitihada ya kila kitu. Siasa nzuri, anti corruption of leadership na amani kama vile kuutokomeza ujambazi ili watu wapate uhuru wa kutembea bila hofu au mabasi yasiteembee usiku na mchana bila haja ya polisi utadhania kuna vita na hakuna serikali! ili wapate kulala vizuri usiku akili itulie iunde na kufocus kiuchumi tu.
Inbidi Jifunzeni tabia za kazi kutoka kwa wananchi wa India na China -the future superpowers in making whether we like it or not!
 

Mtende

JF-Expert Member
Joined
Sep 27, 2010
Messages
4,077
Likes
369
Points
180

Mtende

JF-Expert Member
Joined Sep 27, 2010
4,077 369 180
tunawatukuza sana watu weupe kuliko kujali rasilimali zetu,tumejijengea akili tegemezi which lead to privatization of public resources as well as inviting foreign investors intead of producing for the benefit of the public, viongozi nao ndo walewale wasojua chanzo cha umaskini wa nchi zao do u think tutajikwamua katika janga hili???????????

ama kweli wajinga ndo waliwao
 

paradox

Senior Member
Joined
Mar 25, 2010
Messages
164
Likes
0
Points
0

paradox

Senior Member
Joined Mar 25, 2010
164 0 0
Africans are ignorant by nature I suppose, the few who excel feel that they don't belong here and move away to other more modern countries where they fit in better, the few who come back realize how futile it is to try to help the people hence discouraging them from making any real change. In the end lazy ignorant Africans blame white people for their problems without thinking that there is such a thing as Social Darwinism, the term 'survival for the fittest' does not simply apply to animals but also to humans. Instead Africans sit around blaming a generation of people who had nothing to do with the atrocities done to them in the past for their problems and then expect this new generation to give a shit simply because of the mistakes their forefathers did a century ago. At this rate I don't expect to see any change in my life time and has I have said before I am only twenty so that is saying a lot.

attachment.php?attachmentid=17890&d=1291294298


Just insert black scientists in this picture and you'll get an idea of what I mean.
 

Forum statistics

Threads 1,203,280
Members 456,683
Posts 28,107,402