WHO Director: We want to see things turns to normal and Government must stop anxious restrictions

Corticopontine

JF-Expert Member
Sep 20, 2019
448
1,000
The World Health Organization is urging caution from nations anxious to lift restrictions imposed on their citizens to fight the spread of the COVID-19 virus.

Speaking at the organization’s regular news briefing from Geneva on Friday, WHO Director-General Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus said the organization wants to see things return to normal as much as anyone, but he cautioned “the way down may be as dangerous as the way up” if not handled properly.

The leaders of several nations – the United States included – had, at one time, marked this weekend, the weekend of Easter observances, as the date when restrictions would be lifted. Most nations, however, have backed away from that, and some have even extended their lockdowns and shelter-in-place rules to the end of the month.
 

balimar

JF-Expert Member
Sep 18, 2015
5,264
2,000
Watauana hawa
Unaweza ukakuta lockdown ikawa ni janga zaidi kuliko Corona yenyewe
Tunatishana sana ndugu zangu
Tufanye kazi aiseh
 

mitigator

JF-Expert Member
Dec 28, 2014
4,934
2,000
The World Health Organization is urging caution from nations anxious to lift restrictions imposed on their citizens to fight the spread of the COVID-19 virus.

Speaking at the organization’s regular news briefing from Geneva on Friday, WHO Director-General Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus said the organization wants to see things return to normal as much as anyone, but he cautioned “the way down may be as dangerous as the way up” if not handled properly.

The leaders of several nations – the United States included – had, at one time, marked this weekend, the weekend of Easter observances, as the date when restrictions would be lifted. Most nations, however, have backed away from that, and some have even extended their lockdowns and shelter-in-place rules to the end of the month.
Hili vuvuzera la lumumba limeleta hii habar kishabiki
 

Bams

JF-Expert Member
Oct 19, 2010
9,218
2,000
Kabla hujamcrash kwa kuleta habari ungefanya tafiti kama ni kweli au la? Hata china walipambana na huu ugonjwa na slogan yao kubwa ilikuwa "Dont panick"

Wewe unaamini hii habari yenye Kiingereza cha kuungaunga ni ya Mkurugenzi wa WHO?

"We want things turns to normal", inaonekana lugha ya English licha ya kwamba ni our first official language, Watanzania wengi, hata walioenda shule, ni tatizo kubwa. Maana hata zile basics za lugha, kwa wengi ni tatizo.

Nilishangaa zaidi nilipomsikia Kabudi naye akikosea kuyatamka kwa usahihi maneno ya Kiingereza wakati akiwasilisha hotuba yake pale UN General Assembly. Kama hata Prof. anapata shida, hawa wengine itakuwaje?
 

Sikirimimimasikini

JF-Expert Member
Dec 27, 2019
612
1,000
Mleta mada unaanzisha nyuzi nyingi zenye maudhui nzuri ila huzitendei haki.

Uwe wajituliza waweka nyuzi zenye kueleweka. Pendelea kufanya vitu kwa ubora sio kulipualipua.

Mi nakusaidia tu kuweka source ya habari yako hapa.
Screenshot_2020-04-12-14-08-18-1.png

Screenshot_2020-04-12-14-08-29-1.png
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom