What to do if one of your children didn’t belong to you?

Mkasika

JF-Expert Member
Sep 11, 2010
394
250
What would you do if you woke up one day to the news that one of your children didnt belong to you? Not many men imagine this can happen to them until that fateful day when they discover the painful truth about their wifes infidelity. Many fathers believe that its obvious that each child born in the family is of their seed.


They will diligently cater for the children until one day in a burst of anger following a heated argument, his wife spits out, That child does not even belong to you. The revelation can also come after accusations or suspicions of infidelity.


For any woman who decides to stray from her marital bed, the onus is on you. Think beyond self, to your childs future and your husbands feelings. All said and done, such occurrences are a manifestation of the moral decay in our society today. Most times women act in revenge especially because their husbands have had children outside marriage. We need to understand that two wrongs do not make a right. And at the end of the day, most men I know would never stand the blood of another man in their household. The very sight of the child would be a daily, and unacceptable reminder of the sexual union, which will be considered an ultimate insult.


Fathers, who also find themselves in such situations, should ask themselves where they went wrong and take an informed decision.
 

Mr Rocky

JF-Expert Member
Oct 10, 2007
15,193
2,000
Hiki kikiristo hiki wengine kinatutoa kakpa
hebu tutafasarie basi kidogo
maana hapo nimeelewa tuu siku ukiamka na ukaambiwa watoto sio wako
Dhu ni ngumu sana kumeza haya mambo
 

Kaunga

JF-Expert Member
Nov 28, 2010
12,564
2,000
First line ni maneno yako, the rest ni cut n paste.

No way haiwezi tokea coz nimemzaa mwenyewe na wakati niko labor nilikuwa peke yangu chumbani!

Ngoja wanaume watuambie wangefanyaje? Ila nahisi walevi wataenda kunywa; wengine watalileta hilo swala humu; dhaifu watajiua na wengine watawaua wake zao na kujitundika wao pia. Wewe ni kundi gani?
 

AshaDii

Platinum Member
Apr 16, 2011
16,227
1,500
Hiki kikiristo hiki wengine kinatutoa kakpa
hebu tutafasarie basi kidogo
maana hapo nimeelewa tuu siku ukiamka na ukaambiwa watoto sio wako
Dhu ni ngumu sana kumeza haya mambo


Acha uzushi R' sema kama umechoka (thou haikubaliwi) hebu toa mchango wako bana, nataka sikia....
 

AshaDii

Platinum Member
Apr 16, 2011
16,227
1,500
These things do ensue but I always say and deem if the wife did not say it prior and all that moment in time why later on… Such issues one cannot appropriately answer what or how one would react for one would only know once it happens for you can not predict the antagonism/resentment you would feel… And Mkasika you have to discern that its different for men compared to women, Once a man perceives you have cheated everything changes for the worse in relation to loving and trusting you, let alone finding out he has raised up a kid who is not his!!

As much as you talk of the Society's decay, a lot of other factors contribute to that depending on issues such as; Is the child considered your first borne, second or last?? When was the child born (as in where you around??) How is you love life (sexually and intimately) and many more….
 

Pascal Mayalla

Platinum Member
Sep 22, 2008
37,129
2,000
Mkasika, haya mambo yapo kwenye familia nyingi tuu na sisi mababa tunajua ila in defence of a family unajinyanazia.

Mababa waelewa wanaelewa, sio mpaka mke akutamkie kuwa hii sio damu yako bali listerning from within kuna sauti itakuambia hapa sio wewe.

Kwa vile mtoto ni innocent victim, usimwadhibu mtoto bali mpende hata kuliko damu yako ila mjulishe mwenzio kuwa wewe ni mwelewa na unayakubali yote!.

Binafsi nimepitia such scenario na amini nawaambieni, ukimpenda kwa dhati mtoto ambaye sio damu yako, deep down your heart you get an amaizing gratification na mke atakuheshimu genuinely 100%!.
 

Masikini_Jeuri

JF-Expert Member
Jan 19, 2010
6,765
1,500
Kwangu mie ni utajiri na hakika wala sibabaiki, mbona nami nimedhulumiwa damu nyingi sana tu; wengine mpaka wanadiriki kusema kuwa ile mimba yako iliharibika hii ni nyingine ya mwenyewe!
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom