US Congress approves Millennium Challenge Corporation funding (Tanzania) an allocation of $9.78M

nngu007

JF-Expert Member
Aug 2, 2010
15,869
1,225







By Athuman Mtulya | The Citizen, Tanzania
2 December 2014





The US Congress has approved an allocation of $9.78 million (Sh16.14 billion) to help Tanzania lay the groundwork for the much anticipated Millennium Challenge Corporation (MCC) funding.


The October 28 approval means the government was in good stead to finally get the critical funding for MCC compact whose amount in project support is estimated at $700 million (Sh1.15 trillion).



This development would come as a big relief to the government whose image and reputation recently took a severe knock thanks to the Tegeta escrow account scandal. The Parliament approved a resolution at the weekend requiring the President to sack three ministers, the Attorney General and other top bureaucrats in the ministry of Energy and Minerals over the scandal in which up to Sh306 billion in tax-payers' money could be lost in a fraudulent conspiracy between government officials and private businessmen.



There were fears that the US could cancel the MCC over corruption concerns around the Tegeta escrow rip-off, following a similar move by the General Budget Support (GBS) group of donor countries that suspended aid totalling nearly Sh1 trillion to Tanzania pending conclusion of the investigations into the escrow scandal. During the debate in Parliament of the escrow Tegeta account report by the Public Accounts Committee (PAC), Kigoma South MP Mr David Kafulila claimed that the US had cancelled Tanzania's MCC compact over corruption concerns. He said that other countries such as Ghana which was nominated alongside Tanzania had already signed its compact in October.



However, minister for Finance Saada Mkuya denied Mr Kafulila's claim and told Parliament the country was still on track for the project whose first compact saw rapid construction of road network, electricity installation and water supply across the country.



Documents seen by The Citizen now show that Ms Mkuya indeed signed, mid last month, a grant agreement with the MCC Vice President of Compact Operations, Mr Kamran Khan to start groundwork.



The government's operationalisation of the Big Results Now (BRN), commitment to reform the debt-ridden Tanesco and the establishment of the Southern Agricultural Growth Corridor of Tanzania (SAGCOT) were key to unlocking the initial commitment.



The released Sh16.15 billion is for feasibility studies and other preparatory activities to develop the proposed compact programme. It will also assist MCC officials in assessing the expected impact of the proposed investments.



The second MCC project will largely focus on the power sector, including investments in infrastructure as well as policy, regulatory and institutional reforms. Tanzania still earmarked electricity supply and road infrastructure as a priority for the MCC compact 2.




The first MCC compact executed from 2008 to 2015 spent $698 million (Over Sh1 trillion) with projects in water, roads and electric power. That compact programme led to the construction of over 3,000km of power lines, 450km of trunk roads, two water treatment plants and Mafia Airport runway.




The feasibility studies are expected to be carried out in five areas and final report delivered not later than mid-2015. The final study will be on establishment of the proposed accountable entity (MCA-Tanzania). The office will be the key organ of the projects and will oversee its progress.





 

Janjaweed

JF-Expert Member
Jan 20, 2010
10,986
2,000
kwa uelewa wangu mdogo, approval hiyo in caveats/conditions chache ambazo ni lazima ziwe addressed kwanza kabla ya total funding ya project itekelezwe
 

kerubi afunikaye

JF-Expert Member
May 20, 2013
1,012
2,000
Kwa hiyo hiyo funding yenyewe ndio wamegoma kuitoa?!
Hivi JK kabakiza miezi mingapi aondoke?
Anaua nchi huyu baba.
 

HNIC

JF-Expert Member
Sep 6, 2011
1,898
2,000
Pesa hiyo ni less than total cost za kujenga haya majengo mawili kariakoo.

James Rugemalira peke yake ana dola milioni 150


 

afwe

JF-Expert Member
Oct 29, 2010
4,085
2,000
kwa uelewa wangu mdogo, approval hiyo in caveats/conditions chache ambazo ni lazima ziwe addressed kwanza kabla ya total funding ya project itekelezwe
Waandishi wa habari sasa mnakoenda naona mnaanza kuwa kama wenzenu wa Mahakama. Hii story amefanya kuigeuzageuza actually ni ileile report ya Balozi juzi. US wamesema approval was not a problem, but release was conditional to convincing evidence that the government acts against the president's friends who allegedly squandered the public funds. Na hilo gazeti lltakosa soko soon kama CCM walivyo china kwa wananchi!!!!
 

Companero

Platinum Member
Jul 12, 2008
5,562
2,000
Waandishi wa habari sasa mnakoenda naona mnaanza kuwa kama wenzenu wa Mahakama. Hii story amefanya kuigeuzageuza actually ni ileile report ya Balozi juzi. US wamesema approval was not a problem, but release was conditional to convincing evidence that the government acts against the president's friends who allegedly squandered the public funds. Na hilo gazeti lltakosa soko soon kama CCM walivyo china kwa wananchi!!!!

By Athuman Mtulya | The Citizen, Tanzania
2 December 2014
 

Pascal Mayalla

Platinum Member
Sep 22, 2008
36,867
2,000
Hiyo habari ya The Citizen ni ya tarehe 2 December 2014 lakin tarehe 10 December 2014 MCC wakikaa wakaamua kutokana na record ya Tanzania hela imetengwa tutapewa pale tu IKULU itakapo washughulikia wahusika wa ESCROW.... Hii nimeitoa katika website yao Press Release ya tarehe 10 December 2014... unaweza kuhakikisha link ni

Hawa MCC wasituwekee vijiconditions mbuzi!, hiyo ni hela ndogo sana!, kama vipi wakwende kwao na tujisenti twao, tunaweza tuu kumuomba uncle JR akatusaidia $ milioni 10 toka kwenye ile eskrow yake ya dola milioni 78, kutukomboa tusidhalilishwe na umasikini wetu!.

Pasco
 

SaidAlly

JF-Expert Member
Jan 22, 2011
2,261
2,000

Hawa MCC wasituwekee vijiconditions mbuzi!, hiyo ni hela ndogo sana!, kama vipi wakwende kwao na tujisenti twao, tunaweza tuu kumuomba uncle JR akatusaidia $ milioni 10 toka kwenye ile eskrow yake ya dola milioni 78, kutukomboa tusidhalilishwe na umasikini wetu!.

Pasco

Pasco wakati mwingine unatumia sana tafsida sikusomi.

Shule zetu za kata hizi ni shida hata kiswahili ambayo ni lugha yetu nayo pia inatubonda sababu ya BRN.
 

Kingmairo

JF-Expert Member
Apr 7, 2012
4,948
2,000

Hawa MCC wasituwekee vijiconditions mbuzi!, hiyo ni hela ndogo sana!, kama vipi wakwende kwao na tujisenti twao, tunaweza tuu kumuomba uncle JR akatusaidia $ milioni 10 toka kwenye ile eskrow yake ya dola milioni 78, kutukomboa tusidhalilishwe na umasikini wetu!.

Pasco
Baada ya kusoma mistari mitatu ya mwanzo nikakunja ndita kwa hasira, nlivyofika mstari wa tano nikaziachia.
 

barafuyamoto

JF-Expert Member
Jul 26, 2014
29,254
2,000
Pasco wakati mwingine unatumia sana tafsida sikusomi.

Shule zetu za kata hizi ni shida hata kiswahili ambayo ni lugha yetu nayo pia inatubonda sababu ya BRN.
Labda na mimi nianzie hapa, TAFSIDA ni nini? Nalikuta sana hili neno huku JF hasa toka kwa "wakongwe". Naomba kuelimishwa, aulizae si mjinga!
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom