UNITED STATES of AFRICA - vs- AFRICAN UNION...


Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined
Jun 25, 2007
Messages
6,419
Likes
81
Points
145
Steve Dii

Steve Dii

JF-Expert Member
Joined Jun 25, 2007
6,419 81 145
Finally; the jury is still out on it.......

Decision on African Govt due in January

2007-11-14 09:08:30
By Pastory Nguvu, Dodoma


The final decision on having a continental government will be made in January 2008.

The Deputy Minister for Foreign Affairs and International Cooperation, Ambassador Seif Ali Iddi, told Members of Parliament yesterday.

He was responding to a question asked by Zubeir Maulid (Kwamtipura, CCM), who had wanted to know whether opinion polls would be conducted so as to gauge public consensus on the African Union idea as was the case with the proposed East African Federation.

Ambassador Iddi said the idea was not new as it had originated from Kwame Nkrumah of Ghana, who was supported by many African leaders at that time.

He said that other African leaders such as Mwalimu Julius Nyerere had proposed that the union should be attained on peace meal basis.

`For quite a long time, the matter was somehow neglected, until recently when it was brought back as an agenda by Libya President Muammar Gaddafi. Various committees were formed to determine benefits of a continental government and the ideal time for its establishment,` he said.

He said all African countries supported the idea but there were differences about the timing as to when it should start.

He said a few African countries led by Gaddafi and supported by Senegal, Gabon and Guinea Conakry wanted the Union government to be formed right now.

He said most of SADC and East African countries were of the position that formation of the African government should go step by step and start with strengthening of Regional Economic Communities-RECs and solving internal problems first.

`The ninth meeting of Heads of state agreed on the formation of a ministerial committee which would dwell on the matter and give a report to the 12th council of ministers which will be held in Addis Ababa, Ethiopia on January, 2008,` he said.

He said the heads of state would make a final decision regarding the issue.

Source link: Ipp Media.

---Muundo wa serikali ukikubalika, je utakuwa chachafya ya utatuzi wa mengi ndani ya Africa yetu?
---Kama, serikali inaundwa, African Union itakuwa na kazi gani tena?

SteveD.
 
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined
May 15, 2006
Messages
80,709
Likes
46,037
Points
280
Age
28
Nyani Ngabu

Nyani Ngabu

Platinum Member
Joined May 15, 2006
80,709 46,037 280
Hii ni njozi tu ambayo kinadharia ni nzuri sana lakini kikweli kweli ni ngumu mno na ambayo haiwezekani. Waafrika wengi kitu kinachotuunganisha ni rangi ya ngozi yetu tu lakini si mambo yote. Kama sasa hivi baadhi ya nchi zina migogoro ya ndani sijui hata kama ni wazo zuri kutaka kuunda serikali moja. Nani anataka abebe matatizo ya wengine?
 
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined
Nov 14, 2006
Messages
2,481
Likes
28
Points
135
Dua

Dua

JF-Expert Member
Joined Nov 14, 2006
2,481 28 135
Usimwige Tembo kwa lolote lile!

tembo32yy9.jpg


Mavi ya Tembo moja, ni dawa pia

Credit mjengwa blog


Haya sisi yetu macho tu, tunawasubiri wakisha k**** tuangalie mafanikio.
 
H

Hume

JF-Expert Member
Joined
Sep 25, 2007
Messages
338
Likes
67
Points
45
H

Hume

JF-Expert Member
Joined Sep 25, 2007
338 67 45
Hii ndoto haiwezekani kwa africa yetu!
Tujibidishe kwenye mambo mengine!
 
M

MzalendoHalisi

JF-Expert Member
Joined
Jun 24, 2007
Messages
3,903
Likes
169
Points
160
M

MzalendoHalisi

JF-Expert Member
Joined Jun 24, 2007
3,903 169 160
We strengthen regional blocks first!

1. Ghadafi wameshidwa to strengthen North African Magreb Union- sasa anatafuta tuu ujiko wa SSA!
Huenda anaona anaelekea uzeeni- na angelipenda kuwa raisi wa kwanza- kama M7 anavyotamani EA intergration iwe leo awe the 1st President!

2. Yaani tunasita kupeleka majeshi Somalia- tunaongea US Africa?
 

Forum statistics

Threads 1,235,078
Members 474,351
Posts 29,211,427