Uchaguzi Igunga na Pepo za Mabadiliko Tanzania

PMNBuko

JF-Expert Member
Dec 27, 2010
967
0
Kabla na baada ya Uchaguzi Mkuu Tanzania wa Oktoba 2010, tumeshuhudia pepo kubwa sana zikivuma kwa kasi kutoka pande zote za nchi yetu. Ni pepo za mabadiliko. Wananchi wanataka madadiliko ya kweli. Watawala walioko kwenye ngazi kubwa za nchi hii ama wamezisikia au kuziona hizo pepo lakini bado hawajaonesha jitihada za kuzizuia. Ni mwanzo wa miti mikubwa yenye nguvu kubwa (Key Politicians) kuangushwa chini na pepo hizo. Ni wakati ambapo watawala hawataamini kilichofanyika.

Mabadiliko haya yamenikumbusha Hotuba makini na ya kihistoria ya Waziri Mkuu wa zamani wa Uingereza Mr Hrold Macmillan alipotembelea Afrika na tarehe 3 Februari 1960 na akahutubia maelfu ya watu huko Afrika ya Kusini, na kusema:

"The wind of change is blowing through this continent (Africa), and whether we like it or not, this growth of national consciousness is a political fact. We must all accept it as a fact, and our national policies must take account of it." - Harold Macmillan.

Kwa uchaguzi huu, tutarajie mabadiliko makubwa yanakuja.... Nguvu ya umma ni kila kitu. Wazambia wamefanya. Ni zamu yetu mwaka 2015 kwa kutumia mtaji tulioupata Igunga na kwingineko. Mnasemaje wadau???
 

RAJ PATEL JR

JF-Expert Member
Sep 8, 2010
743
0
What had happened in Igunga over the weekend is a clear reflection of the 2015 elections. CCM will triumph again in 2015. CCM will retain the majority seats in the congress and the presidency as well.
 

PMNBuko

JF-Expert Member
Dec 27, 2010
967
0
What had happened in Igunga over the weekend is a clear reflection of the 2015 elections. CCM will triumph again in 2015. CCM will retain the majority seats in the congress and the presidency as well.
No thank you. This is a greater achievement for this newly introduced political party in Igunga, that is CDM. For CCM has been there since independence but the rewards count 3,000 votes over only. It indicates slow death for this "former" giant ruling party. It is at ICU floor waiting for doctor's death report in 2015 general election.

CDM has gained from this election, it is like a growing child who aims higher and yes we shall attain our aimed ideas!!
 

cartura

JF-Expert Member
Aug 13, 2009
3,041
0
the opposition parties have asserted their presence and proved their clout in the country's political scene; if this trend continues, dynamic changes in the country' political landscape should be expected in the near future
 

Ngonini

JF-Expert Member
Sep 1, 2010
2,024
1,195
What had happened in Igunga over the weekend is a clear reflection of the 2015 elections. CCM will triumph again in 2015. CCM will retain the majority seats in the congress and the presidency as well.
You must be non patriotic Tanzanian who benefit from what Tanzanians are suffering from day and night due to exploitation by their own fellos FISADIS.

However you must understand that Tanzanians are begining to regain their senses and have known their enemy and are ready for a fight. There is nothing above the people's power once they are ready you have to go. CCM term has come to an end and there is no way you can renew agan.

We are optimistic that we will win the battle. If God is on our side, who will be against us?
 

MANI

Platinum Member
Feb 22, 2010
7,270
2,000
You must be non patriotic Tanzanian who benefit from what Tanzanians are suffering from day and night due to exploitation by their own fellos FISADIS.

However you must understand that Tanzanians are begining to regain their senses and have known their enemy and are ready for a fight. There is nothing above the people's power once they are ready you have to go. CCM term has come to an end and there is no way you can renew agan.

We are optimistic that we will win the battle. If God is on our side, who will be against us?
Tell them brother !
 

Msarendo

JF-Expert Member
Jan 29, 2011
9,690
2,000
What had happened in Igunga over the weekend is a clear reflection of the 2015 elections. CCM will triumph again in 2015. CCM will retain the majority seats in the congress and the presidency as well.
crap! You have to know that igunga was a strong base of magamba..but still chadema secured 45% of total vote..tell me what would have hapen if the by election was held in mbeya,arusha mwanza, or tarime.
 

Toa taarifa ya maudhui yasiyofaa!

Kuna taarifa umeiona humu JamiiForums na haifai kubaki mtandaoni?
Fanya hivi...

Umesahau Password au akaunti yako?

Unapata ugumu kuikumbuka akaunti yako? Unakwama kuanzisha akaunti?
Contact us

Top Bottom